Ըստ Ռ. Մելքոնյանի` Իսրայելի կողմից կատարվելիք բոլոր քայլերը շահավետ են Թուրքիայի համար
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Թուրքիայի կողմից ռազմական պայմանագրերի սառեցումը, դիվանագիտական ներկայացվածության նվազեցումը' ընդհուպ մինչեւ դեսպանի երկրորդ քարտուղարի, ինչպես նաեւ Իսրայելի դեսպանի «persona non grata» ճանաչումը վճռական քայլեր են' ուղղված Իսրայելի դեմ: Լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ այսօր նման կարծիք հայտնեց թուրքագետ Ռուբեն Մելքոնյանը' հավելելով, որ այդպիսի արտաքին քաղաքական լրջագույն քայլեր Թուրքիան կատարում է միայն այն դեպքում, երբ խորապես համոզված է լինում դրանց շահավետության մեջ:
«Քաղաքական երկու պահանջներ հիմք դարձան, որպեսզի վերջնականապես խաթարվեն թուրք-իսրայելական հարաբերությունները: Դրանցից մեկը Թուրքիայից նախորդ տարվա «Մարի Մարմարա»-ի գործով դեպքերի ժամանակ գրանցված սպանությունների համար ներողություն խնդրելու պահանջն էր, մյուսը' Գազայի շրջանի անհապաղ ապաշրջափակումն Իսրայելի կողմից»,-ասաց թուրքագետը' ընդգծելով, որ նման պահանջներ ներկայացնում է մի պետություն, որը հարյուր տարի է' չի ցանկանում ներողություն խնդրել 1,5 միլիոն անմեղ մարդկանց սպանության համար ու պետություն, որն արդեն քսան տարի է անօրինական շրջափակման մեջ է պահում Հայաստանը:
«Քաղաքական շահի առումով ներկա դրությամբ Թուրքիայի հիմքերը շատ ամուր են, քանի որ Իսրայելի ներողություն խնդրելու դեպքում էլ Թուրքիան կատարյալ հաղթանակ է տանում, իսկ առանց դրա' մնում է պետություն, որը Մերձավոր Արեւելքում' արաբական աշխարհի առաջ, բացահայտ ձեռնոց է նետում Իսրայելին: Մահմեդական աշխարհի մեծամասնության համար Իսրայելը մնում է հիմնական թշնամին, իսկ Թուրքիան' որպես «այդ չարիքի» դեմ պայքարող առաջամարտիկ»,-կարծիք հայտնեց Ռ. Մելքոնյանը' նշելով, որ տարիներ առաջ քաղաքական վերլուծաբան Ահմեդ Դավութօղլուի մշակած քաղաքականությունը' մեծացնելու Թուրքիայի ազդեցությունը Մերձավոր Արեւելքում եւ արաբական աշխարհում, օրեցօր կյանքի է կոչվում:
Խոսելով մահմեդական աշխարհում Թուրքիայի վարչապետ Էրդողանի վարկանիշի մասին' Ռ. Մելքոնյանն ընդգծեց, որ սեփական հանդիպումների ընթացքում է համոզվել, որ արաբները հիանում ու պաշտում են Էրդողանին: «Կարելի է հաստատապես պնդել, որ քարոզչության տեսանկյունից Էրդողանի ու նրա վարչակազմի հաջողությունները նշանակալի են»,- շեշտեց թուրքագետը:

YEREVAN, SEPTEMBER 6, ARMENPRESS:
The freezing of the military agreements by Turkey, reduction of diplomatic representation till the second secretary of ambassador as well as declaration of Israeli ambassador as "persona non grata" are decisive steps directed against Israel, Turkologist Ruben Melkonyan said at a news conference today. He added that Turkey undertakes such serious steps in foreign policy only in case when it is deeply convinced in its benefits.
"The two political demands became the basis for finally spoiling the Turkish-Israeli relations. One of them was the demand of apology for the murders connected with "Marie Marmara" case of the previous year, the other the immediate lifting of blockade of Gaza", the Turkologist said, pointing out that such demands are being forwarded by a state which for already 100 years refuses to apologize for killing 1.5 million innocent people, a state that has illegally blockaded Armenia for already 20 years.
"In respect of political benefit, as of the moment Turkey's grounds are quite firm as in case of getting Israel's apology Turkey will celebrate an obvious victory, and without it there remains a state that throws glove to Israel before the Arab world. For the majority of the Muslim world Israel remains the main enemy and Turkey is viewed as a fighter struggling against "that evil"," Melkonyan said.
Speaking about Turkey's Prime Minister Erdogan's image in the Muslim world, Melkonyan pointed out that Arabs admire and worship Erdogan. "I can state for sure that from the point of view of propaganda Erdogan and his administration's successes are rather remarkable", the Turkologist said.