ՀՀ նախագահ. «Մեր ամենից մեծ ձեռքբերումն անկախության սերունդն է»
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Մեր ամենից մեծ ձեռքբերումը անկախության սերունդն է»,- այսօր «Միասին» երիտասարդական շարժման եւ «Արի տուն» ծրագրի մասնակիցների հետ ունեցած հանդիպման ժամանակ նման հայտարարությամբ հանդես եկավ Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Սերժ Սարգսյանը' պատասխանելով երիտասարդներից մեկի այն հարցին, թե որոնք են Հայաստանի 20-ամյա անկախության ամենամեծ ձեռքբերումներն ու սխալները:
«Անկախությունը, բնականաբար, մեզ շատ բան է տվել, եւ հենց անկախությունն արդեն ձեռքբերում է: Մենք կարողացել ենք վերականգնել մեր պետականությունը, եւ այսօր Հայաստանի պետությունը ծառայում է հայ ժողովրդի շահերին. սա է անկախությունը»,- նշեց նախագահը' հավելելով, որ այս տարիների ընթացքում հայ ժողովուրդը ձեւավորել է բանակ, որը կարողանում է լիարժեքորեն կատարել իր պարտականությունները:
ՀՀ նախագահի խոսքով' այս ընթացքում մենք շատ մեծ առաջընթաց ենք ունեցել ազգային-պետական կառույցների ձեւավորման գործում: «Իհարկե, այսօր ունենք բազմաթիվ խնդիրներ, սակայն եթե մեկն օբյեկտիվորեն հետ նայի եւ տեսնի' ինչ էր ներկայացնում իրենից մեր պետությունը 20 տարի առաջ, ապա ուրախությունից պետք է սիրտը վեր թռչի. դա միանշանակ է, ես դրանում խորապես համոզված եմ, այս ընթացքում մենք կարողացանք ձեւավորել ժողովրդավարական հաստատություններ, այստեղ էլ խնդիրներ ունենք, բայց այսօրվա մեր հասարակությունը չի կարելի համեմատել 30-35 տարի առաջվա հետ»,- շեշտեց Ս.Սարգսյանը' կարեւորելով Հայաստանի ներկայացվածությունը միջազգային կառույցներում' ՄԱԿ-ում, Եվրոպայի խորհրդում, Առեւտրի համաշխարհային կազմակերպությունում, ԱՊՀ-ում, ՀԱՊԿ-ում եւ այլն: «Ներառված ենք գրեթե բոլոր առաջադեմ կառույցներում, իսկ սա նշանակում է, որ մեր երկիրը զարգանում է նույն ճանապարհով, միգուցե մի քիչ ավելի դանդաղ տեմպերով, սակայն նույն ճանապարհով»,- փաստեց Ս.Սարգսյանը:
Անդրադառնալով այս ընթացքում ունեցած սխալներին' նախագահը նշեց, որ «այս ընթացքում ունեցել ենք նաեւ կորուստներ, սխալներ, սակայն մենք, կոնկրետ ես տեր եմ եւ' հաջողություններին, եւ' սխալներին»: Ս. Սարգսյանի ներկայացմամբ' 1990-ականների սկզբին այն տնտեսությունը, որը կար Խորհրդային Հայաստանում, փլուզվեց եւ առաջին հերթին' որպես դրա արդյունք, հարյուր հազարավոր մարդիկ լքեցին Հայաստանը: «Չի լինում այնպես, որ ամեն ինչ զուտ դրական հունով գնա, չի լինում այնպես, որ ամեն ինչ կյանքում բաղկացած լինի դրական պահերից, իսկ սխալների մասին շատ պետք չէ խոսել, այլ դրանցից պետք է դասեր քաղել»,- ասաց Ս.Սարգսյանը' ընդգծելով, որ սխալների մասին սիրում են խոսել այն մարդիկ, ովքեր ցանկանում են պատասխանատվության բեռն իրենց ուսերից գցել ուրիշների ուսերին:
«Միշտ պետք է աշխատել հնարավորության սահմաններում, խուսափել ուրիշների սխալները դարձնել մեծ քննարկումների թեմա, իսկ որ 20 տարի հետո մենք լինելու ենք ամբողջովին ժողովրդավար, իրավական պետություն, որ մեր սոցիալ-տնտեսական խնդիրների ծայրահեղ, ճնշող մեծամասնությունը լուծված են լինելու, դրանում ես չեմ կասկածում»,- համոզմունք հայտնեց ՀՀ նախագահը:

Serzh Sargsyan: “The Independence Generation is Our Greatest Achievement”
"The independence generation is our greatest achievement," RA President Serzh Sargsyan said today during a meeting in Sevan with the activists of "Miasin" (Together) movement and the participants "Ari Tun" program.
"The independence is in itself an achievement. We managed to restore our statehood and today Armenia's state serves the interests of the Armenian people: this is independence," the president said. He added that the Armenian people formed their army, which manages to do its duties.
According to the president, in this period Armenia has had a significant progress in the formation of national-state establishments. "Surely today we have a number of issues, nonetheless, if one looks back without bias and sees what was our state 20 years ago, his heart will overflow with happiness." The president says in this period Armenia managed to form democracy establishments, yet issues are available here as well. "However today our society just cannot be compared with that of 30-35 years ago," Serzh Sargsyan said. He emphasized Armenia's membership to international establishments – UN, Council of Europe, CIS, CSTO, etc. "We are involved in almost all the leading establishments, and this means that our country is developing with the same route, but maybe with a lower speed," the president said.
According to the president, at the beginning of the 1990s the economy of Soviet Armenia collapsed and first of all, in the result of this, thousands of people left Armenia. The president says everything cannot be accompanied only with positive phenomena. "As to the mistakes, one should not speak much about them, but just learn lesson from them."
"One should, within the limits of his capacity, avoid making others' mistakes a subject of big discussions, and I have no doubt that 20 years later we will be a fully democratic, legal state, and that the critical, sizeable part of our socioeconomic issues will be solved," the RA president said.