Ա. Հովհաննիսյան. «Ռամադանից հետո Թուրքիայում քրդերի ճնշման նոր գործողություններ կլինեն»
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի ներքաղաքական կյանքում լուրջ սրացումներ կան: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ այս մասին հայտնեց թուրքագետ Անուշ Հովհաննիսյանը' հավելելով, որ դրանք հիմնականում կապված են հետընտրական զարգացումների հետ: «Այդ սրացումներն իշխող կուսակցության եւ քաղաքական ընդդիմության, քաղաքացիական իշխանությունների եւ զինվորականության հետ հակամարտությամբ են պայմանավորված, ինչպես նաեւ' հետընտրական շրջանում քրդական խնդրի թեժացմամբ»,- ընդգծեց թուրքագետը:
Ինչ վերաբերում է Թուրքիայի վարչապետի այն հայտարարությանը, որ Ռամադանից հետո պետք է լուրջ միջոցներ ձեռնարկվեն քրդերի հետ կապված, եւ «արդեն դանակը հասել է ոսկորին», Ա. Հովհաննիսյանը նշեց, որ պետությունը, ամենեւին էլ Ռամադանին չի սպասում, եւ քրդերի նկատմամբ պատժիչ գործողություններ առկա են նաեւ Ռամադանի ընթացքում:
«Ռամադանն այս տարի կավարտվի օգոստոսի 29-ին, եւ, կարծում եմ' ճնշման նոր գործողություններ կլինեն Ռամադանից հետո»,- ասաց թուրքագետը: Նրա խոսքով' Թուրքիայի նման պահվածքը քրդերի նկատմամբ ցույց է տալիս, որ երկխոսության գաղափարն այդ երկրի համար առայժմ բարդ է. Թուրքիան պատրաստ չէ երկխոսելու: Ըստ թուրքագետի' մի բան ակնհայտ է' Թուրքիայի թե' ներքին, թե' արտաքին քաղաքականության մեջ բարդություններ կան:

А.Ованнисян: «После Рамадана в Турция начнутся новые действия в плане давления на курдов»
Внутриполитическая ситуация в Турции серьезно обостряется. Сегодня об этом на встрече с журналистами сообщила турколог Ануш Ованнисян, добавив, что это обострение, в основном, связанно с поствыборынми процессами. «Это обусловлено конфликтом между правящей партией и политической оппозицией, гражданскими властями и военными, а также обострением курдского вопросаа в поствыборный период», - отметила А.Ованнисян.
Что касается заявления премьер-министра Турции, что после праздника Рамадан следует предпринять серьезные меры в отношении курдов, поскольку дальше так продолжаться не может, А.Ованнисян отметила, что государство на самом деле не дожидается окончания Рамадана и что в эти дни уже предпринимаются меры воздействия в отношения курдов.
«Рамадан в этом году закончится 29 августа и, думаю, что последуют новые меры давления после Рамадана», - считает турколог. По ее словам, подобная позиция Турции в отношении курдов свидетельствует о том, что проблема диалога для этой страны по-прежнему представляет сложность. Турция не готова к диалогу. По мнению А.Ованнсян, одно очевидно, есть сложности как во внутренней, так и во внешней политике Турции.