Ըստ Ա.Իսկանդարյանի` երկխոսությունը շահեկան է թե’ կոալիցիայի, թե’ ՀԱԿ-ի համար
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Արտահերթ ընտրությունների համար լուրջ հիմքեր չեմ տեսնում: Երկխոսության շարունակությունը շահեկան է երկու կողմերի համար»,- այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նման տեսակետ հայտնեց Կովկասի ինստիտուտի տնօրեն, քաղաքագետ Ալեքսանդր Իսկանդարյանը' անդրադառնալով իշխող կոալիցիայի եւ Հայ ազգային կոնգրեսի միջեւ ընթացող երկխոսությանը:
Քաղաքագետի կարծիքով' իշխող կոալիցիայի համար երկխոսությունը շահեկան է, քանի որ հնարավորություն է տալիս պահպանել ստատուս- քվոն: «Բացի այդ, երկխոսության գործընթացը խրախուսվում է միջազգային հանրության կողմից»,- շեշտեց Ա.Իսկանդարյանը։
ՀԱԿ-ի համար երկխոսության շահեկան լինելու հանգամանքը քաղաքագետը բացատրում է վերջինիս հեղինակության ու քաղաքական դիրքի բարձրացման լուրջ հնարավորությամբ: Ըստ Ա.Իսկանդարյանի' ՀԱԿ ակտիվիստների հետ կապված վերջին միջադեպն ու դրան հաջորդած որոշ իրողությունները ցույց տվեցին, որ փորձ է արվում երկխոսությունը քաղաքականից տեղափոխել իրավական հարթություն։
Նրա կարծիքով' եթե առաջիկա խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքում ՀԱԿ-ը տեղեր զբաղեցնի խորհրդարանում, ապա դա կարող է լուրջ իրադարձություն լինել հայաստանյան ներքաղաքական կյանքում։ «Դա շատ լավ հնարավորություն է քաղաքական գործընթացները մեկ աստիճանով բարձրացնելու ու զարգացնելու համար»,- տեսակետ հայտնեց քաղաքագետը։

По мнению политолога А.Искандаряна. диалог отвечает интересам как коалиции, так и АНК
«Я не вижу серьезных оснований для внеочередных выборов. Продолжение диалога выгодно обеим сторонам», - это мнение сегодня на встрече с журналистами высказал директор Института Кавказа, политолог Александр Искандарян, коснувшись диалога между представителями правящей коалиции и Армянского национального конгресса (АНК).
Диалог, по мнению политолога, выгоден правящей коалиции, поскольку дает ей возможность сохранять свой «статус-кво». «Кроме того, процесс диалога поощряется международным сообществом», - подчеркнул А.Искандарян.
То, что этот диалог отвечает и интересам АНК, политолог объясняет возможностью повышения авторитета и укрепления политических позиций Конгресса. По словам А.Искандаряна, последний инцидент, связанный с активистами АНК и последовавшие за этим некоторые события показали, что предпринимаются попытки перенести диалог из политической в правовую плоскость.
По мнению политолога, если в результате ближайших парламентских выборов АНК займет места в парламенте страны, то это может стать серьезным событием в политической жизни Армении. «Это очень хорошая возможность в плане развития политических процессов», - считает А.Искандарян.