Ըստ Վ.Շիրխանյանի` ԼՂ խնդրում լավագույն տարբերակը ստատուս-քվոյի պահպանումն է
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Կարգավիճակի դիմաց' տարածքներ» բանաձեւը պետք է փոխարինվի «տարածքների համարժեք փոխանակում» պայմանով: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նման տեսակետ հայտնեց ՍԴՀԿ կենտրոնական վարչության անդամ, Պաշտպանության նախկին փոխնախարար Վահան Շիրխանյանը:
Ըստ նրա' Ադրբեջանը ողջ աշխարհին փորձում է ապացուցել, որ Հայաստանն օկուպացրել է իր տարածքների 20 տոկոսը: «Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության վերջնական լուծումը կդադարեցնի Թուրքիայի նկրտումները դեպի Կովկաս, Կենտրոնական Ասիա, ինչն էլ սկիզբ կդնի Հայաստանի զարգացմանը»,- նկատեց Վ.Շիրխանյանը:
Լրագրողների այն դիտարկմանը, որ բանախոսի կողմից առաջարկած լուծման այս եղանակը, այն է' տարածքների փոխանակում, ուտոպիստական է, Վ. Շիրխանյանը պատասխանեց, որ 20 տարի առաջ ավելի ուտոպիստական էր թվում Լեռնային Ղարաբաղի ազատագրումը, իսկ 25 տարի առաջ' Խորհրդային միության փլուզումը: «Սա ցանկալի լուծման եղանակ է, աշխարհում էլ նախադեպեր կան»,- հավաստիացրեց բանախոսը:
«Ես միշտ ասել եմ, այսօր էլ կրկնում եմ, որ ստատուս- քվոյի փոփոխումը Ղարաբաղյան խնդրում ձեռնտու չէ ոչ Հայաստանի, ոչ Ադրբեջանին, ոչ Ռուսաստանին, լավագույն տարբերակը ստատուս-քվոյի պահպանումն է, մինչեւ որոշվի մի լուծում, որը խաղաղություն կբերի տարածաշրջանին»,- շեշտեց Վ.Շիրխանյանը:

По мнению В.Ширханяна, наилучший вариант решения карабахского вопроса – сохранение «статус-кво»
Формулировка «Территории в обмен на статус» должна быть заменена условием - «адекватный обмен территорий». Это мнение сегодня на встрече с журналистами высказал член центрального правления Социал-Демократической партии Армении, бывший замминистра обороны Ваан Ширханян.
По его словам, Азербайджан пытается всему миру доказать, что Армения оккупировала 20 % его территории. «Окончательное решение карабахского конфликта остановит поползновения Турции в отношении Кавказа и Центральной Азии и положит начало развитию Армении», - считает В.Ширханян.
На реплику журналистов, что предложенный В.Ширханяном путь решения карабахского вопроса – утопичный, он ответил, что 20 лет назад утопией казалось и освобождение Нагорного Карабаха, а 25 лет назад – распад СССР. «Это желательный путь решения проблемы, тому есть в мире прецеденты», - сказал он. «Я всегда говорил и сегодня повторю, что изменение «статуса-кво» никому не выгодно – ни Армении, ни Азербайджану, ни России. Наилучший вариант решения карабахского вопроса – сохранение «статус-кво», пока будет найдено решение, которое принесет мир региону», - подчеркнул В.Ширханян.