Ըստ Վ.Շիրխանյանի` ԼՂ խնդրում լավագույն տարբերակը ստատուս-քվոյի պահպանումն է
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Կարգավիճակի դիմաց' տարածքներ» բանաձեւը պետք է փոխարինվի «տարածքների համարժեք փոխանակում» պայմանով: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նման տեսակետ հայտնեց ՍԴՀԿ կենտրոնական վարչության անդամ, Պաշտպանության նախկին փոխնախարար Վահան Շիրխանյանը:
Ըստ նրա' Ադրբեջանը ողջ աշխարհին փորձում է ապացուցել, որ Հայաստանն օկուպացրել է իր տարածքների 20 տոկոսը: «Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության վերջնական լուծումը կդադարեցնի Թուրքիայի նկրտումները դեպի Կովկաս, Կենտրոնական Ասիա, ինչն էլ սկիզբ կդնի Հայաստանի զարգացմանը»,- նկատեց Վ.Շիրխանյանը:
Լրագրողների այն դիտարկմանը, որ բանախոսի կողմից առաջարկած լուծման այս եղանակը, այն է' տարածքների փոխանակում, ուտոպիստական է, Վ. Շիրխանյանը պատասխանեց, որ 20 տարի առաջ ավելի ուտոպիստական էր թվում Լեռնային Ղարաբաղի ազատագրումը, իսկ 25 տարի առաջ' Խորհրդային միության փլուզումը: «Սա ցանկալի լուծման եղանակ է, աշխարհում էլ նախադեպեր կան»,- հավաստիացրեց բանախոսը:
«Ես միշտ ասել եմ, այսօր էլ կրկնում եմ, որ ստատուս- քվոյի փոփոխումը Ղարաբաղյան խնդրում ձեռնտու չէ ոչ Հայաստանի, ոչ Ադրբեջանին, ոչ Ռուսաստանին, լավագույն տարբերակը ստատուս-քվոյի պահպանումն է, մինչեւ որոշվի մի լուծում, որը խաղաղություն կբերի տարածաշրջանին»,- շեշտեց Վ.Շիրխանյանը:

Vahan Shirkhanyan: Best variant in NK issue is status-quo maintenance
YEREVAN, AUGSUT 12, ARMENPRESS: "Territories instead of status" resolution bust be replaced with the condition of "equivalent exchange of territories", member of Social-Democratic Hunchakian Party's central department, former Deputy Defense Minister Vahan Shirkhanyan said today at a meeting with journalists.
According to him, Azerbaijan tries to prove the whole world that Armenia has occupied the 20% of its territories. "The final solution of the Nagorno Karabakh conflict will stop Turkey's ambitions in Caucasus and Central Asia, which will promote development of Armenia," Mr. Shirchanyan noted.
In response to journalists' consideration that this method of solution proposed by the speaker – exchange of territories, is impossible, Mr. Shirkhanyan said that 20 years ago liberation of Nagorno Karabakh seemed to be impossible, and 25 years ago – collapse of the Soviet Union. "This is a desirable way of solution, the world has precedents of it," the speaker assured.
"I have always said and repeat today that status-quo change in Karabakh issue is profitable neither for Armenia, nor for Azerbaijan and Russia, the best variant is status-quo maintenance, until a solution is find which will bring peace to the region," Mr. Shirchanyan stressed.