Ըստ արաբագետի` Սիրիայում Թուրքիայի միջնորդությունը պայմանավորված է վերջինիս աշխարհաքաղաքական շահերով
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սիրիայի իշխանությունները պետք է փորձեն անել ամեն ինչ' միջազգային առանձին շրջանակների զերծ պահելու իրենց երկրի ներքին գործերին միջամտելուց: Ինչպես «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց արաբագետ Արաքս Փաշայանը, ներքաղաքական խնդիրների լուծման հարցում Սիրիայի իշխող վարչակարգն ունի սեփական մոտեցումը: Դժվար է ասել, թե որքանով շահեկան կլինի Սիրիայի համար հնարավոր իշխանափոխությունը: Փորձագետի կարծիքով' Սիրիայում Թուրքիայի ակտիվ դերակատարությունը եւ միջնորդական առաքելությունը կապված են Մերձավոր Արեւելքում Թուրքիայի արտաքին քաղաքական նոր հայեցակարգի հետ: Այն սկսել է լայնորեն ներդրվել 2002-ից ի վեր, երբ Թուրքիայում իշխանության եկավ «Արդարություն եւ զարգացում» կուսակցությունը: Թուրքիայի ներկա ջանքերն ուղղված են «Մեծ Մերձավոր Արեւելքում» առանցքային կամ առաջատար պետություն դառնալուն:
«Այս պարագայում Թուրքիան որոշակի առումով կատարում է նաեւ Արեւմուտքի պատվերը' տարածաշրջանում հետապնդելով սեփական շահերը: Նախքան «արաբական գարունը» Թուրքիան էապես սերտացրեց հարաբերություններն արաբական վարչակարգերի հետ, իսկ հետագագայում ավելի շատ հանդես եկավ հօգուտ ընդդիմադիրների»,- ասաց Ա. Փաշայանը: Խնդիրն այն է, որ Թուրքիան ձգտում է պահպանել եւ առաջ տանել խարիզմատիկ պետության իմիջն իսլամական աշխարհում: Ակնհայտ է, որ արաբական իսլամական հասարակություններում որոշակի համակրանք կա Թուրքիայի եւ առհասարակ թուրքական մոդելի նկատմամբ: Բացի այդ, Թուրքիայի համար որոշակիորեն շահեկան է արաբական վարչակարգերի թուլացումը' հօգուտ սեփական դիրքերի ամրապնդման:
«Ինչ վերաբերում է Սիրիային, ապա Թուրքիայի միջնորդությունն այստեղ պայմանավորված է վերջինիս աշխարհաքաղաքակական շահերով: Թուրքիան Սիրիայի հետ մոտ 850 կիլոմետրանոց սահման ունի: Թուրքիան, ըստ Էության, հետաքրքված է Սիրիայում կայունության պահպանմամբ, քանի որ մտահոգված է քրդական գործոնի հնարավոր ակտիվացումից»,- նշեց Ա. Փաշայանը' ավելացնելով նաեւ, որ եթե Թուրքիայի իշխանությունները շարունակեն Սիրիայի հարցում հանդես գալ կոշտ գնահատականներով, ապա Դամասկոսը նույնկերպ կհակադարձի Անկարային: Թուրք-սիրիական հարաբերություններում լարվածություն կառաջանա, որը հաղթահարվել էր 2000 թ-ից ի վեր, երբ երկու պետությունների հարաբերությունները որակապես նոր փուլ թեւակոխեցին' ընթանալով սերտացման ճանապարոհվ:
Ա. Փաշայանը նաեւ հիշեցրեց, որ Հաֆեզ Ասադի օրոք այդ երկու երկրների միջեւ հարաբերությունները բավականին լարված էին' կապված մասնավորապես քրդական եւ ջրի գործոնի հետ. 1990-ականների վերջերին երկու երկրները նույնիսկ կանգնած էին պատերազմի վտանգի առաջ:

По мнению А. Пашаян, посредничество Турции в Сирии обусловлено геополитическими интересами Анкары
Власти Сирии должны сделать все возможное, чтобы избежать вмешательства во внутренние дела страны отдельных международных кругов. Как в ходе беседы с Арменпресс отметила арабист Аракс Пашаян, в вопросе решения внутриполитических проблем действующая администрация Сирии имеет собственные подходы. Трудно сказать, насколько выгодным будет возможное изменение власти для Сирии. По мнению эксперта, активная роль и посредническая миссия Турции в Сирии связаны с новой концепцией Анкары по внешней политике на Ближнем Востоке, которая вошла в широкий обиход с 2002 года, когда в Турции к власти пришла партия «Справедливость и развитие». Текущие усилия Анкары направлены на становление Турции стержневым или передовым государством на «Большом Ближнем Востоке».
«В данном контексте Турция в некотором смысле выполняет заказ Запада, преследуя также свои интересы в регионе. До «арабской весны» Турция существенно сблизила отношения с администрациями арабских стран, а потом по большей мере выступила в поддержку оппозиционеров», - отметила А. Пашаян. Вопрос в том, что Турция стремится сохранить и продвигать свой имидж харизматической страны в исламском мире. Очевидно, что в арабских исламских обществах наличествует некоторая симпатия к Турции и турецкой модели. Кроме этого, для Анкары определено выгодно ослабление арабских администраций для ускрепления собственных позиций.
«Что касается Сирии, то посредничество Турции здесь обусловлено геополитическими интересами Анкары. Турция имеет границу с Сирией 850 км. длиной. Анкара, по существу, заинтересована сохранением стабильности в Сирии, так как опасается за возможную активизацию курдского фактора», - отметила А. Пашаян, добавив, что если власти Турции продолжат в вопросе Сирии выступать с жесткими оценками, то Дамаск даст ответ Анкаре. В турецко-сирийских отношениях возникнет напряженность, которая была преодолена в 2000 году, когда между двумя странами начались качественно новые отношения, идущие по пути сближения.
А. Пашаян также напомнила, что при Хафезе Асаде отношения между двумя странами были довольно напряженными в связи с курдами и водой. В конце 1990-ых гг. страны даже были перед опасностью войны.