Ըստ Ա. Ադիբեկյանի` կոալիցիայի եւ ՀԱԿ-ի երկխոսությունը նոր մշակույթ է ձեւավորում
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Քաղաքական կոալիցիայի եւ Հայ ազգային կոնգրեսի միջեւ երկխոսության կարեւորագույն կետերից մեկն այն է, որ քաղաքակիրթ տարբերակ է ձեւավորվում: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց «Սոցիոմետր» անկախ սոցիոլոգիական կենտրոնի տնօրեն Ահարոն Ադիբեկյանը' հավելելով, որ նման ձեւաչափով երկխոսությամբ նոր մշակույթ է ձեւավորվում, որը շատ կարեւոր է երկրի համար:
«Առ այսօր իշխանությունը եւ ընդդիմությունը երկխոսության չէր գնացել, սա առաջին նախադեպն է մեր երկրում: Դա պետք է ամրագրել եւ շարունակել փոխզիջումների, փոխընդունելի ճանապարհներ, մեթոդներ գտնելու միջոցով»,-ասաց Ա. Ադիբեկյանը: Ըստ նրա' մեծամասնությունը որոշում կայացնելուց պարտավոր է փոքրամասնության կարծիքն արտահայտել իր որոշման մեջ:
Ա. Ադիբեկյանի կարծիքով' ճիշտ չէ, երբ ՀԱԿ-ը խոսում է ժողովրդի անունից: Ըստ նրա' ժողովրդի անունից կարող է խոսել միայն նախագահը: Սոցիոլոգը նկատեց, որ բոլոր ընդդիմադիրներին Հայ ազգային կոնգրեսական համարելու նկրտումները ճիշտ չեն, քանի որ քաղաքական դաշտում իրենց դերն ունեն թե «Ժառանգություն»-ը, թե ՀՅԴ-ն:

Aharon Adibekyan: The dialogue between coalition and ANC developing a new culture
YEREVAN, AUGUST 10, ARMENPRESS: One of the most important points in the dialogue between the political coalition and Armenian National Congress (ANC) is that a civilized variant is developing, Director of "Sociometer" independent research center Aharon Adibekyan said, adding that a new culture is developing through dialogue of such a format, which is very important for the country.
"Up today the leadership and opposition had not gone to dialogue, it is the first precedent in our country. It must be fixed and continued in the way of finding methods of mutual concessions," Mr. Adibekyan said.
According to Mr. Adibekyan, it is not right that the ANC speaks on behalf of people. He said that only the president can speak on behalf of people. The sociologist noted that it is not right to consider the entire opposition party members of the ANC, as both the Heritage and ARF have their role in the political field.