Դ.Ջամալյան. «Վերջին խոսքը Ստեփանակերտինն է»
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործընթացը կշարունակվի, կլինեն լավատեսական ենթատեքստ պարունակող հայտարարություններ, սակայն բեկում չեմ ակնկալում»,- այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նման տեսակետ հայտնեց ռազմական փորձագետ Դավիթ Ջամալյանը' հավելելով, որ բանակցային գործընթացի առկայությունն արդեն մեղմում է լարվածությունն առաջին գծում:
«Մենք մեր հաղթանակը պետք է ամրապնդենք եւ հասնենք նրան, որ Ադրբեջանը հաշտվի իրողության հետ: Ես վստահ եմ, որ Ղարաբաղը միջազգային իրավունքի սուբյեկտ կճանաչվի' Սահմանադրությամբ ամրագրված իր սահմաններով»,- ընդգծեց Դ.Ջամալյանը:Փորձագետի կարծիքով' միջազգային պրակտիկայի համաձայն' բոլոր ինքնորոշված սուբյեկտները, ի վերջո, ճանաչվել են միջազգային հանրության կողմից այն տարածքում, որտեղ ինքնորոշվել են:
Դ.Ջամալյանի կարիքով' ժամանակն Ադրբեջանի դեմ է աշխատում:Ըստ նրա' եթե նույնիսկ բանակցային գործընթացը երկարի, հայկական կողմի դիրքերը չեն թուլանա:
«Պաշտոնական Ստեփանակերտի դիրքորոշմամբ'վերադարձ 1988-ի իրողություններին լինել չի կարող: Վերջին խոսքը պատկանում է Ստեփանակերտին»,- շեշտեց փորձագետը' հավելելով, որ Արցախը հնարավորինս շուտ պետք է դառնա բանակցային կողմ: «Եթե ի մի բերենք, ապա փաստ է, որ ստատուս քվոյի պահպանումը հեռանկարում անխուսափելի է»,- շեշտեց Դ.Ջամալյանը:

Д.Джамалян: «Последнее слово за Степанакертом»
«Процесс урегулирования карабахского конфликта продолжится, будут заявления с оптимистическим подтекстом, однако, перелома не ожидается», - это мнение сегодня на встрече с журналистами высказал военный эксперт Давид Джамалян, добавив, что наличие переговорного процесса уже смягчает напряженность на передовой.
«Мы должны закрепить нашу победу и добиться того, чтобы Азербайджан смирился с реальностью. Я убежден, что Карабах будет признан субъектом международного права в границах, закрепленных Конституцией», - подчеркнул Д.Джамалян. По словам эксперта, согласно международной практике, все самоопределившиеся субъекты, в конце концов, были признаны международным сообществом на той территории, на которой они самоопредилились.
Д.Джамалян считает, что время работает против Азербайджана. По его словам, если даже переговорный процесс затянется, позиции армянской стороны не ослабнут.
«Согласно позиции официального Степанакерта – возврата к реалиям 1988 г. быть не может. Последнее слово остается за Степанакертом», - подчеркнул эксперт, добавив, что Карабах как можно скорее должен стать стороной переговоров.