Վ. Աթանեսյան. «Ադրբեջանի համար Վրաստանի օրինակը չի կրկնվի»
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի ադրբեջանական լոբբիստական կազմակերպությունների քայլը' Կոնգրեսից պահանջել բանաձեւ, որով կճանաչվի Ադրբեջանի տարածքային ամբողաջականությունը, ունի քարոզչական բնույթ: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նման կարծիք հայտնեց Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վահրամ Աթանեսյանը:
Ի դեպ, Կոնգրեսը մի քանի օր առաջ բանաձեւ է ընդունել, որով ճանաչում է Վրաստանի տարածքային ամբողջականությունը: «Փաստորեն, ադրբեջանական լոբբիստական կազմակերպություններն այս քայլից հետո փորձել են առիթից օգտվել: Սակայն, կարծում եմ, որ դա երբեւէ իրականություն չի դառնա: Վրաստանի պարագայում ԱՄՆ-ի քայլն ունեցել է աշխարհաքաղաքական ենթատեքստ, որով ցույց է տրվում Ռուսաստանին, որ 2008 թվականի պատերազմից հետո ձեւավորված ստատուս քվոյի պահպանումն ԱՄՆ-ի համար անընդունելի է: Այն, որ ԱՄՆ-ը հանդիսանում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկիր եւ փորձում մոտեցնել ղարաբաղյան հակամարտության կողմերին' համաձայնության գալուն, վստահություն է ներշնչում, որ ԼՂ խնդրի շուրջ անհավասարակշիռ քաղաքականություն եւ քայլեր չի վարի»,- ասաց Վ. Աթանեսյանը:
Միաժամանակ, վերջինս ընդգծեց, որ Ադրբեջանի օկուպացման ներքո են գտնվում ԼՂՀ մի շարք տարածքներ: «Այս պարագայում մենք կարող ենք ակնկալել միջազգային հանրությունից, որ ճանաչվի Արցախի տարածքային ամբողջականությունը: Միաժամանակ, կարծում եմ, որ ԱՄՆ-ի ադրբեջանական լոբբիստական կազմակերպությունները չունեն այն հեղինակությունը եւ ազդեցությունը կոնգրեսականների նկատմամբ, որով կհասնեն Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը ճանաչող անհավասարակշիռ բանաձեւի ընդունման: Նրանց այդ քայլը արտաքին քաղաքական ֆոնի ձեւավորման նպատակ է հետապնդում եւ անիրատեսական ցանկություն է, էժանագին գործողություն»,- ասաց ԼՂՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահը:

В. Атанесян: «Пример Грузии не повторится для Азербайджана»
Шаг азербайджанских лоббистских организаций США – требование от Конгресса резолюции, которой будет признана территориальная целостность Азербайджана, имеет пропагандистский характер. В ходе беседы с Арменпресс такое мнение выразил председатель постоянной комиссии Национального Собрания Нагорно-Карабахской Республики по вопросам внешних отношений Ваграм Атанесян.
Напомним, что на днях Конгресс принял резолюцию, которой признает территориальную целостность Грузии. «Фактически, азербайджанские лоббистские организации попытались воспользоваться этим шансом. Но, думаю, что этого никогда не будет. В случае с Грузией шаг США имел геополитический контекст, которым показывалось России, что сохранение образовавшегося после войны 2008 года статуса кво является неприемлимым для США. То, что США является страной-сопредседателем Минской группы ОБСЕ и пытается сблизить сторон карабахского вопроса к соглашению, внушает доверие, что США не примет неуравновешенной политики и шагов», - отметил В. Атанесян.
В. Атанесян также отметил, что ряд территорий Нагорно-Карабахской Республики находятся под оккупацией Азербайджана. «В данных обстоятельствах мы можем ожидать от международной общественности, чтобы была признана территориальная целостность Карабаха. Думаю, что азербайджанские лоббистские организации не имеют того авторитета и влияния на конгрессменов, чтобы достичь принятия неуравновешенной резолюции о признании территориальной целостности Азербайджана. Этог шаг имеет целью образование фона внешней политики, и является нереальным желанием, дешевым действием», - отметил В. Атанесян.