Գ. Մինասյան. «Կոալիցիա-ՀԱԿ երկխոսությունը կարեւորագույն մշակույթ է ձեւավորում Հայաստանում»
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈւԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Քաղաքական կոալիցիա-ՀԱԿ երկխոսությունը կարեւորագույն մշակույթ է ձեւավորում Հայաստանում: Ինչպես այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նշեց ՀՀ Ազգային ժողովի ՀՀԿ խմբակցության անդամ Գագիկ Մինասյանը, եթե կամքը շատ ավելի մեծ լինի, ապա կողմերի ներուժը կարող է կիրառվել ի նպաստ ժողովրդի, պետության:
«Սա չափազանց բարդ խնդիր է: Ետխորհրդային երկրում այդ մշակույթը ձեւավորված չէ. դա արդեն խոսում է այն մասին, թե ինչպիսի լուրջ խնդիր ենք ուզում լուծել»,- ասաց Գ. Մինասյանը: Նրա խոսքով' բոլոր արեւմտյան երկրներում այդ մոտեցումը արմատավորված է: Այնտեղ հնարավոր է ականտես լինել այնպիսի իրավիճակի, երբ ծայրահեղ հակադիր դիրքորոշում ունեցող ուժերը հանդիպում են նույնիսկ այն դեպքում, երբ գաղափարներով մեկ միլիմետր անգամ մոտենալ չի ենթադրվում: Ըստ Գ. Մինասյանի' նրանք չեն դիտարկում առճակատումը, քանդող, կործանող մոտեցումը: Եղած ներուժը փորձում են կիրառել ի շահ պետության:
«Սա բարդագույն մի խնդիր է: Մենք լիահույս ենք, որ բարի կամքի դրսեւորմամբ նոր ինստիտուտը կյանքի կկոչվի»,-ասաց Գ. Մինասյանը:
ՀՅԴ խմբակցության անդամ Արծվիկ Մինասյանը նշեց, որ երկու քաղաքական ուժերն էլ շատ լավ հասկանում են' չեն կարող լինել արտահերթ ընտրություններ: Ըստ նրա' դա տրամաբանությունից դուրս է:
«Եթե մենք խոսում ենք հանդուրժողականության, համազգային ներուժի համախմբման, ատելությունը վերացնելու, երկրի առջեւ ծառացած մարտահրավերները համատեղ ուժերով դիմագրավելու մասին, ինչո՞ւ են երկուսով երկխոսում, ինչո՞ւ են օտարել մյուս ուժերին, ինչո՞ւ է ՀԱԿ-ը իր վարքագծով ցեխ շպրտում բոլոր այն ընդդիմադիր ուժերի վրա, որոնք փորձում են իր կարծիքից տարբերվող կարծիք ասել»,-ավելացրեց Ա. Մինասյանը:
Պատգամավորը նկատեց, որ կոալիցիոն ուժերը բավականին ակտիվորեն համագործակցում են խորհրդարանական ուժերի հետ: Նման երկխոսության իրականացման նպատականերից է նաեւ այն, որ ձեւավորվի նոր հարթակ արտախորհրդարանական ուժերի համար:

YEREVAN, JULY 20, ARMENPRESS:
Political coalition-Armenian National Congress dialogue forms important culture in Armenia, member of the Republican party's parliamentary faction Gagik Minasyan said at a news conference today, adding that if the will was bigger the potential of the parties may be used in the favor of the state, people.
"It is extremely complicated issue. In the post-soviet country this culture is not formed: it already shows what difficult issues we want to solve", Minasyan said. According to him, in all the western countries this approach is enrooted. There it is possible to witness a situation when political forces having extremely opposite positions meet even if there is no possibility of rapprochement of positions even for a millimeter. Minasyan said they do not take into consideration the confrontation, collapsing approaches. They are trying to apply the existing potential for the sake of the state.
"It is the most complicated issue. We are full of hope that with the manifestation of kind will, the new institute will be brought to life", Minasyan said.
Member of the ARF faction Artsvik Minasyan noted that the two political forces understand quite well that there cannot be snap elections. He said it is outside of the logic.
"If we are speaking about tolerance, uniting of the pan-national potential, elimination of hostility, joint confrontation of challenges the country faces, why only two of them speak, why they isolated the other forces, why the ANC throws dust on the other opposition forces, who are trying to present a different position", ARF representative added.
The parliamentarian noted that the coalition forces are quite intensively cooperating with the parliamentary forces. One of the goals of the dialogue is formation of new platform for the extra-parliamentary forces.