Ե. Բոզոյան. «Արտահերթ ընտրություններ անցկացնելու ՀԱԿ-ի պահանջը քաղաքական խաղ է»
ԵՐԵՎԱն, 18 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում արտահերթ ընտրություններ անցկացնելու Հայ ազգային կոնգրեսի պահանջը քաղաքական խաղ է: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց քաղաքագետ Երվանդ Բոզոյանը' հավելելով, որ կոնգրեսի' արտահերթ ընտրությունների պահանջի նպատակը կողմնակիցներին իր կողքը պահելն է:
«Արտահերթ ընտրությունների անցկացումը գաղափարական նշանակություն ունի, որովհետեւ հենց սկզբից ՀԱԿ-ը չի ճանաչել 2008 թվականի նախագահական ընտրությունների լեգիտիմությունը: Նրանք միշտ էլ հայտարարել են, որ նույնիսկ եթե մեկ օր մնա հերթականին, միեւնույն է' պահանջելու են արտահերթ ընտրություններ»,-ասաց Ե. Բոզոյանը' ավելացնելով, որ դա տրամաբանական չէ:
Քաղաքագետի կարծիքով' եթե ՀԱԿ-ը հրաժարվի արտահերթ ընտրությունների անցկացման գաղափարից, ապա դա կնշանակի, որ որպես քաղաքական ուժ այն ընդհանրապես կկորցնի իր կողմնակիցներին: Այսինքն' ՀԱԿ-ի համար արտահերթ ընտրությունների պահանջը զուտ գաղափարական ձեւակերպում է, որ իր կողքը պահի առավել բողոքական, արագ փոփոխություններ պահանջող զանգվածին:
Ինչ վերաբերում է այսօր կայանալիք կոալիցիա-ՀԱԿ հանդիպմանը, ապա Ե. Բոզոյանի խոսքով' կողմերը ցույց են տալիս, որ երկխոսության կիսաբաց դուռը երկու կողմն էլ պահպանում է:

Analyst says demand of ANC to conduct snap elections is a political game
The demand of the Armenian National Congress on conduction of snap elections in Armenia is a political game, political analyst Yervand Bozoyan said speaking to Armenpress and adding that the goal of the demand is to keep the associates near.
"The conduction of snap elections is of ideological significance as from the very beginning the ANC has not recognized the legitimacy of the 2008 presidential elections. They have always stated that even if a day remains for the regular ones, they will demand snap elections", Bozoyan said, adding that it is illogical.
The political analyst said if the ANC leaves the idea it will mean that as a political force it will use its associates. That is to say the demand of the ANC is just an ideological formulation, to keep the mass demanding speedy changes.
As to the coalition-ANC meeting scheduled for today, Bozoyan said the parties show that the partially open door of dialogue is kept by them.