Գ. Խաչատրյանն ընդունելության քննությունները կազմակերպչական առումով գնահատում է 17, դիմորդների գիտելիքները` միջինից ցածր
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հուլիսի 14- «Քիմիա» առարկայի ընդունելության քննությամբ ավարտվեցին ընթացիկ տարվա ընդունելության միասնական գրավոր քննությունները: Դրանց ընթացքի եւ թերությունների մասին «Արմենպրես»-ը զրուցեց Գնահատման եւ թեստավորման կենտրոնի տնօրեն Գուրգեն Խաչատրյանի հետ:
-Պարո’ն խաչատրյան, քննությունները ստեղծված են դիմորդների գիտելիքները գնահատելու համար: Ինչպե՞ս կգնահատեք այս տարվա քննական գործընթացը:
-Այս տարվա ընդունելության քննություններին կազմակերպչական առումով բարձր գնահատական կտամ` 17, իսկ դիմորդների արդյունքներից դժգոհ եմ, որովհետեւ այս տարի նրանք բավականին թույլ էին: Ես նրանց գիտելիքները կգնահատեմ միջինից ցածր: Առավել վատ էր իրավիճակը բնագիտական առարկաների առումով, իսկ հումանիտարները` սպասելիի սահմաններում էին:
-Ինչպե՞ս կգնահատեք այս տարվա քննությունների թեստերի մակարդակը:
-Այս տարվա ընդունելության թեստերը բավականին լավն էին, սուր հարցադրումներով առաջադրանքներ չկային: Նախօրոք պայմանավորվածության առումով ստորին շեմը հաղթահարելը հեշտ էր` 30-40 առաջադրանք պարզունակ էին, իսկ մնացած առաջադրանքները համահունչ էին նախորդ տարիների թեստերին: Կազմված էր այնպես, որ մի փոքր առարկային տիրապետողն անպայման կհաղթահարեր թեստը եւ կընդունվեր բուհ:
-Թեեւ թեստերն իրոք շատ հեշտ են եղել, այնուամենայնիվ, քիչ չէր նաեւ նվազագույն շեմը չհաղթահարողների թիվը: Սա՞ ինչով կբացատրեք:
- Դիմորդներրի մի մասը քննության մասնակցության համար պատահական էր դիմել ԳԹԿ` գուցե նաեւ պահի ազդեցության տակ: Շատ էին լինում քննություններից ուշացման դեպքեր, որը խոսում է այն մասին, որ դիմորդները լուրջ չէին վերաբերվում քննություններին: Լինում էին նաեւ դեպքեր, որ քննությունից 5 րոպե անց դիմորդը հանձնում էր աշխատանքը եւ հեռանում, որն անբացատրելի է: Նրանք իրենց հույսները դրել էին հավանականության տեսության վրա` առանց գիտակցելու, որ դա լուրջ գիտություն է, եւ պատահական խաչեր դնելով հնարավոր չէ հասնել արդյունքի:
-Քննական ամբողջ գործընթացի ընթացքում արտառոց կամ արտագրման դեպքեր գրանցվե՞լ են:
-Ոչ, չեն գրանցվել: Արտագրման դեպքեր գրեթե չկային: Դրա պատճառն այն է, որ դիմորդները քիչ էին, եւ կազմակերպիչների թիվը բավականացնում էր նրանց հսկելուն: Մյուս պատճառն այն է, որ այս տարվա դիմորդները շրջանավարտներ չէին, հետեւաբար` նույն դասարանից կամ բակից չէին, իրար չէին ճանաչում եւ չէին հուշում:
-Ըստ Ձեզ, այս քննական թեստային ընդունելության մեթոդն ի՞նչ թերություններ ունի:
-Թեեւ այս տարվա ընդունելության թեստերը բավականին հաջող էին, այնուամենայնիվ թերություններ ունեին: Օրինակ` «Աշխարհագրություն» առարկայի դեպքում կար մի առաջադրանք, որի պատասխանը չէր համապատասխանում ձեւաթղթի առաջադրած պայմաններին: Մնացած դեպքերում կազմողները խստորեն հետեւել են ուղեցույցի թելադրած պայմաններին:
-Մյուս տարվա ընդունելության քննություններից ի՞նչ սպասելիքներ ունեք:
-Հաջորդ տարին բավականին բարդ է լինելու: Մենք արդեն որոշել ենք սեպտեմբերից սկսել ավարտական թեստերի տպագրության գործընթացը, որպեսզի ժամանակ լինի միասնական քննություններին անդրադառնալու: Զուգահեռ պետք է իրականացնենք նաեւ շտեմարանների ստեղծման հարցը, որպեսզի գոնե «Հայոց լեզու եւ հայ գրականություն» եւ «Մաթեմատիկա» առարկաներն այդ սիստեմով անցկացնենք: Հուսանք` դեկտեմբերին դրանք կհասցնենք հրատարակել:

Gurgen Khachatryan displeased with the level of knowledge of applicants
The united admission exams for the running academic year ended July 14 with the “Chemistry” exam. Armenpress news agency spoke with the director of the Assessment and Testing Center Gurgen Khachatryan about the process and flaws registered during them.
- Mr Khachatryan, exams are to assess the knowledge of applicants. How will you assess the process of this year’s university admission exams?
- I will highly assess the level of organization of the exams, as to the results I am rather displeased as this year’s applicants are weak in knowledge. I would assess their knowledge lower from the medium.
- How was the level of tests of the exams?
- The tests of this year’s admission exams were quite good, no sharp inquiries were registered in them. The 30-40 assignments were quite simple and it was easy to overcome the low barrier. The rest ones corresponded to the tests of the past years.
- Though the tests were very easy, the number of applicants who have overcome the minimal barrier was small. How will you explain it?
- Part of the applicants applied for participation in the exams accidentally, may be even under the influence of the moment. Many cases of coming late to the exams have been registered which shows the unserious attitude of applicants toward the exams. Cases were registered when applicants handed their works after five minutes and left. I think it is inexplicable.
- Have you registered extraordinary cases or cases of copying during the whole process of exams?
- No, we haven’t. No cases of copying have been registered. The reason is that the number of applicants was quite small and the number of organizers was enough to watch them. The other reason is that this year’s applicants are not graduates, consequently they were not from the same class or court, they did not know each other and did not help each other.
- In your opinion, which are the flaws of the test admission method?
- Though this year’s admission tests were quite successful, flaws have too been registered. For instance, there was an assignment on “Geography” the answer to which did not correspond to the forwarded conditions of the exam paper. In the other cases the people forming tests attentively followed the conditions dictated by the guideline.
- What expectations do you have from the 2012 admission exams?
- The coming year will be rather complicated. We have already decided to start from September the printing of graduation tests, to have time to refer to the joint exams. In parallel to it we must create a manual to at least conduct “Armenian Language and Armenian Literature” and “Mathematics” subjects in this system. I hope we will publish them in December.