Հանկարծամահ է եղել ԼՂՀ նախագահի հատուկ հանձնարարությունների գծով ներկայացուցիչ Կ. Բաբուրյանը
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 8 ՀՈւԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այսօր կյանքի 58-րդ տարում հանկարծամահ է եղել Արցախի Հանրապետության նախագահի հատուկ հանձնարարությունների գծով ներկայացուցիչ Կարեն Զարմայրի Բաբուրյանը: Կ. Զ. Բաբուրյանը ծնվել է 1954 թվականին Ստեփանակերտ քաղաքում: 1971 թվականին ավարտել է Ստեփանակերտի թիվ 8 միջնակարգ դպրոցը, իսկ 1980-ին' Բաքվի Կիրովի անվան պետական համալսարանի իրավաբանական ֆակուլտետը: 1980-91թթ. աշխատել է ժողովրդական պատգամավորների Լեռնային Ղարաբաղի Մարզային խորհրդի գործադիր կոմիտեում' որպես հրահանգիչ, նախագահի օգնական, կազմհրահանգչային բաժնի վարիչ: 1992 թվականին ընտրվել է ԼՂՀ առաջին գումարման Գերագույն խորհրդի պետական շինարարության, իրավունքի եւ օրինականության մշտական հանձնաժողովի նախագահ:
1993-96 թթ. զբաղեցրել է ԼՂՀ Գերագույն խորհրդի նախագահի պաշտոնակատարի, այնուհետեւ' նախագահի պաշտոնը: 1997 թվականին նշանակվել է ԼՂՀ ԱԳ փոխնախարար: 1997 թվականի դեկտեմբերից մինչեւ 2001 թվականը աշխատել է ԼՂՀ նախագահի աշխատակազմում' որպես իրավաբանական բաժնի վարիչ, այնուհետեւ' որպես ԼՂՀ Անվտանգության խորհրդի աշխատակազմի իրավաբանական բաժնի վարիչ:
2001 թվականից մինչեւ 2008 թվականը զբաղեցրել է ԼՂՀ Անվտանգության խորհրդի քարտուղարի պաշտոնը: 2006-2007 թթ. եղել է ԼՂՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավար: 2008 թվականի մայիսից զբաղեցնում էր Արցախի Հանրապետության նախագահի հատուկ հանձնարարությունների գծով ներկայացուցչի պաշտոնը:
ԼՂՀ առաջին երեք գումարումների խորհրդարանի պատգամավոր էր:
Կարեն Բաբուրյանը ներկայացրել է Լեռնային Ղարաբաղի շահերը ԽՍՀՄ Սահմանադրական դատարանում, ղեկավարել է ԼՂՀ պատվիրակությունը Եվրախորհրդարանում կայացած լսումների ժամանակ: ԱՊՀ երկրների միջխորհրդարանական համաժողովի շրջանակներում բազմիցս մասնակցել է ղարաբաղյան հիմնախնդրի շուրջ քննարկումներին: 1994 թվականի մայիսին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության անունից ստորագրել է Բիշքեկի արձանագրությունը: Պարգեւատրվել է «Գրիգոր Լուսավորիչ» ԼՂՀ շքանշանով:
Կարեն Բաբուրյանի անունը անխզելիորեն կապված է ղարաբաղյան ազգային-ազատագրական շարժման, անկախ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության կազմավորման ու կայացման գործընթացի հետ: Լինելով բարձրակարգ իրավաբան' նա գործուն մասնակցություն է ունեցել միջազգային իրավունքի գործող նորմերին համապատասխան ԼՂՀ կազմավորման' իրավական տեսանկյունից անթերի ձեւակերպման մեջ:
Ինչ պետական պաշտոնում էլ գտնվել է Կ.Զ.Բաբուրյանը, նա միշտ դրսեւորել է իրեն որպես իսկական հայրենասեր, փորձառու պետական եւ քաղաքական գործիչ, ում համար ամեն ինչից բարձր են եղել իր ժողովրդի եւ երկրի շահերը: Կարեն Բաբուրյանը մեծ հարգանք եւ հեղինակություն է վայելել ոչ միայն հայրենիքում, այլ նաեւ նրա սահմաններից դուրս: Կարեն Բաբուրյանի' մարդու, քաղաքացու եւ պետական գործչի պայծառ կերպարը միշտ կմնա արցախցիների հիշողության մեջ:
Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանը ցավակցական հեռագիր է հղել Արցախի Հանրապետության նախագահի հատուկ հանձնարարությունների գծով ներկայացուցիչ Կարեն Բաբուրյանի ընտանիքին' նրա մահվան կապակցությամբ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ԼՂՀ նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից, հեռագրում ասված է. «Սրտի կսկիծով տեղեկացա մեր երկրի արժանավոր զավակ, Արցախի Հանրապետության նախագահի ներկայացուցիչ' հատուկ հանձնարարությունների գծով Կարեն Զարմայրի Բաբուրյանի մահվան մասին: Կարեն Բաբուրյանը ազգային-ազատագրական շարժման առաջամարտիկներից էր եւ շոշափելի ներդրում ունի Արցախյան անկախ պետականության կերտման գործում: Մեր հանրապետության պատմության ամենապատասխանատու ժամանակահատվածներից մեկում զբաղեցնելով ղեկավար պաշտոններ, այդ թվում' ԼՂՀ Գերագույն խորհրդի նախագահի պաշտոնը, նա արժանվույնս դրսեւորեց իրեն որպես հմուտ հասարակական եւ քաղաքական գործիչ:
Հայրենիքը բարձր գնահատեց Կարեն Բաբուրյանի վաստակը' պարգեւատրելով նրան «Գրիգոր Լուսավորիչ» շքանշանով: Անդառնալի կորստի այս ծանր պահին ԼՂՀ իշխանությունների եւ անձամբ իմ անունից խորին ցավակցություն ու զորակցություն եմ հայտնում հանգուցյալի բոլոր հարազատներին ու մերձավորներին, մաղթում տոկունություն եւ հոգու կորով: Կարեն Բաբուրյանի հիշատակը միշտ վառ կմնա արցախցիների սրտերում»:

Скоропостижно скончался представитель президента НКР по особым поручениям К. Бабурян
На 58-ом году жизни скоропостижно скончался представитель президента Нагорно-Карабахской Республики по особым поручениям Карен Зармайрович Бабурян.
К.З. Бабурян родился в 1954 в г.Степанакерте. В 1971 году окончил Степанакертскую среднюю школу N8, а в 1980-ом - юридический факультет Государственного университета им. Кирова города Баку. В 1980–1991 г.г. работал в исполкоме Нагорно-Карабахского областного Совета народных депутатов в качестве иснтруктора, помощника председателя, заведующего органиозационно-инструкторским отделом. В 1992 году был избран председателем постоянной комиссии по государственному строительству, праву и законности Верховного совета НКР первого созыва.
В 1993–1996 г.г. занимал должность и. о. председателя, затем - председателя Верховного Совета НКР. В 1997 году был назначен заместителем министра иностранных дел НКР. С конца 1997-го по 2001 год работал в аппарате президента НКР в качестве начальника юридического отдела, а затем - заведующим юридическим отделом аппарата Совета безопасности НКР.
С 2001-го по 2008 год являлся секретарем Совета безопасности НКР. В 2006-2007 г.г. был руководителем аппарата президента НКР. С мая 2008 года занимал должность представителя президента НКР по особым поручениям
Избирался депутатом парламента НКР первых трех созывов.
Карен Бабурян представлял интересы Нагорного Карабаха в Конституционном суде СССР, возглавлял делегацию НКР на слушаниях в Европарламенте. Многократно принимал участие в обсуждениях Карабахской проблемы в рамках Межпарламентской ассамблеи стран СНГ. В мае 1994 г. от имени НКР подписал Бишкекский протокол. Награжден орденом НКР «Григор Лусаворич».
Имя Карена Зармайровича Бабуряна неразрывно связано с Карабахским национально-освободительным движением, процессом образования и становления независимой Нагорно-Карабахской Республики. Будучи высокопрофессиональным юристом, он сделал многое для безупречного с правовой точки зрения оформления образования НКР в полном соответствии с действующими нормами международного права.
На каком бы государственном посту ни находился К.З.Бабурян, он всегда проявлял себя как истинный патриот, опытный государственный и политический деятель, для которого превыше всего были интересы народа и страны. Карен Бабурян пользовался большим уважением и авторитетом не только на Родине, но и за ее пределами.
Светлый образ Карена Бабуряна как человека, гражданина и государственного деятеля навсегда сохранится в памяти карабахцев.
Президент Нагорно-Карабахской Республики Бако Саакян направил телеграмму соболезнования семье представителя президента НКР по особым поручениям Карена Бабуряна в связи с его кончиной.
Как сообщили Арменпресс в Главном информационном управлении аппарата президента НКР, в телеграмме говорится:
«С прискорбием воспринял весть о кончине достойного сына нашей страны, представителя президента НКР по особым поручениям Карена Зармайровича Бабуряна.
Карен Бабурян был в первых рядах национально-освободительного движения и внес ощутимый вклад в создание независимой карабахской государственности. Занимая в один из самых ответственных периодов истории нашей республики руководящие посты, в том числе должность председателя парламента НКР, он достойно проявил себя как опытный общественный и политический деятель.
Родина высоко оценила заслуги Карена Бабуряна, наградив его орденом «Григор Лусаворич».
В связи с невосполнимой утратой от имени властей НКР и от себя лично выражаю глубокие соболезнования всем родным и близким покойного, желаю выдержки и силы духа.