Ս. Դեմիրճյան. «Ղարաբաղյան կողմը պետք է դառնա բանակցային գործընթացի մասնակից»
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ղարաբաղյան կողմը պետք է դառնա բանակցային գործընթացի մասնակից: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նման տեսակետ հայտնեց Հայաստանի ժողովրդական կուսակցության նախագահ Ստեփան Դեմիրճյանը' հավելելով, որ ղարաբաղյան կողմի մասնակցության ձեւաչափը ողջունելի է իրենց կուսակցության կողմից: Ըստ ՀԺԿ առաջնորդի' առաջիկայում հայկական դիվանագիտության ամբողջ ջանքերը պետք է ուղղվեն նրան, որ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը դառնա բանակցային կողմի լիարժեք մասնակից:
Անդրադառնալով կազանյան հանդիպմանը' Ս. Դեմիրճյանը նշեց, որ դեռեւս 2 ամիս առաջ ինքը կանխատեսում էր, որ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների հանդիպմանն արմատական փոփոխություններ չեն գրանցվի: ՀԺԿ նախագահի կարծիքով' դա չի նշանակում, որ ճնշումները վերանալու են: Ըստ նրա' չի բացառվում, որ կարճատեւ դադարից հետո, միջազգային հանրության կողմից ճնշումներն ուժեղանան:
«Շատ է խոսվում բանակցային գործընթացի ձեւաչափի փոփոխության մասին: Չեմ կարծում, որ դա տեղի կունենա, ինպես նաեւ, որ մադրիդյան սկզբունքները կփոխվեն այլ մոտեցումներով»,-ասաց Ս. Դեմիրճյանը:

С.Демирчян: «Карабахская сторона должна стать участником переговорного процесса»
Карабахская сторона должна стать участником переговорного процесса. Это мнение сегодня высказал на встрече с журналистами председатель Народной партии Армении (НПА) Степан Демирчян, добавив, что НПА поддерживает формат участия карабахской стороны. По словам лидера партии, в ближайшее время армянская дипломатия должна сконцентрировать свои усилия на том, чтобы Нагорно-Карабахская Республика стала полноценным участником переговоров.
Коснувшись встречи в Казани, С.Демирчян отметил, что еще 2 месяца назад он предсказывал, что встреча президентов Армении и Азербайджан не внесет кардинальных изменений в процесс урегулирования. По его мнению, это не означает, что давления больше не будет: не исключается, что после краткосрочного перерыва, давление со стороны международного сообщества вновь возобновится.
«Много говорится об изменении формата переговорного процесса. Не думаю, что это произойдет, а также что мадридские принципы будут заменены другими подходами», - сказал Степан Демирчян.