Ա. Պողոսյան. «Մշակույթի նախարարության բոլոր միջոցառումները ներծծված են գրքով, գրքի հանրահռչակմամբ ու քարոզով»
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հունիսի 23-ը հայ գրքի միջազգային օրն է: Հայաստանի Հանրապետության մշակույթի նախարարության ուշադրությունն այժմ ամբողջությամբ սեւեռված է հայ գրքի հանրահռչակմանն ու տարածմանը: Առկա խնդիրների եւ առաջիկա ծրագրերի մասին «Արմենպրես»-ը զրուցեց ՀՀ մշակույթի նախարարի տեղակալ Արթուր Պողոսյանի հետ:
-Պարո’ն Պողոսյան, 2012 թվականը չափազանց մեծ նշանակություն կունենա հայ մշակույթի զարգացման համար` հաշվի առնելով Երեւանը համաշխարհային գրքի մայրաքաղաք հռչակելը, ինչպես նաեւ Գրատպության 500-ամյակը: Նախարարությունն ի՞նչ քայլեր է ձեռնարկում հայ գիրքը հավուր պատշաճի ներկայացնելու ուղղությամբ:
-Այժմ նախարարության կողմից իրականացվող բոլոր միջոցառումները ներծծված են գրքով, գրքի հանրահռչակումով եւ քարոզով: Մեր բոլոր միջոցառումները, քաղաքական թիրախները հիմնված են գրքի վրա: Մենք հաջորդ տարի ամբողջ աշխարհին պետք է ցույց տանք, որ Հայաստանը ոչ միայն քրիստոնեությունն առաջինն ընդունած երկիրն է, այլեւ տպագիր գրքի մեծ պատմություն ունի: Գիրքը քարոզելու նպատակով այսօր բազմաթիվ միջոցառումներ են անցկացվում ինչպես Երեւանում, այնպես էլ ՀՀ մարզերում:
-Որքանո՞վ եք կարեւորում Հայաստանի մասնակցությունը գրքի համաշխարհային ցուցահանդեսներին եւ տոնավաճառներին:
-Չափազանց կարեւորում եմ նմանատիպ նախաձեռնություններին հայաստանյան կողմի մասնակցությունը, քանի որ դա հնարավորություն է տալիս համայն աշխարհին եւս մեկ անգամ ներկայացնելու հայկական մշակույթը, ավանդույթներն ու առանձնահատկությունները:
-Ըստ Ձեզ` ինչպիսի՞ն է հայ գրքի տպագրության որակը: Այն Ձեզ գոհացնո՞ւմ է:
-Պետք է չափազանց մեծ ուշադրություն դարձնել Հայաստանում տպագրվող գրքերի որակին: Մասնավորապես` ինձ չի գոհացնում գրքերի ձեւավորման հարցը, որովհետեւ այսօր գրքերը պետք է ունենան նոր մշակութային մտածելակերպ, մարդկանց ներկայանան այլ կերպ, եւ այդ իմաստով չի կարելի այդ երեւույթի կողքով անտարբեր անցնել: Այդ իսկ պատճառով մենք մեծացրել ենք գրքի տպագրության պետական պատվերը եւ աջակցության ծրագրեր ենք իրականացնում:
-Իսկ ինչպե՞ս եք գնահատում հայաստանյան գրադարանների ներկայիս վիճակը:
-Ուրախությամբ պետք է արձանագրել, որ հայաստանյան գրեթե բոլոր գրադարանների վերանորոգման ծրագիրը շուտով կավարտվի: Մնում է վերանորոգել չորս գրադարան, եւ ցանցը կամբողջանա: Իսկ ահա Հայաստանի ազգային գրադարանի եւ Երեւանի Խնկո-Ապոր անվան մանկապատանեկան գրադարանների վերանորոգման գործընթացներն անձամբ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի ուշադրության կենտրոնում է:

Deputy Culture Minister says all events of the ministry connected with book
June 23 is the international day of Armenian book. Currently the Ministry of Culture has focused its attention on the presentation of the Armenian book to the world and its dissemination. Armenpress news agency spoke with deputy minister of culture Artur Poghosyan about the existing issues and coming programs.
- Mr Poghosyan, the year of 2012 will be of great significance for the development of the Armenian culture, taking into consideration that Yerevan has been declared World Capital of Book as well the 500 anniversary of the Armenian printing is being marked. What steps is the ministry undertaking for presenting Armenian book in an appropriate way?
- Currently all events the ministry is implementing are connected with book, its propaganda. During the coming year we must present to the world that Armenia is not only the country that first adopted Christianity but that it has a great history connected with the printed book. Events propagating books are being carried out both in Yerevan and in provinces of the country.
- How do you signify Armenia’s participation in the international book exhibitions and fairs?
- I greatly highlight the participation of the Armenian side in such initiatives as it gives opportunity to present to the whole world Armenia’s tradition, culture and peculiarities.
- In your opinion how is the quality of the printed Armenian book? Are you satisfied?
- We must pay a great attention to the quality of book printed in Armenia. I am particularly concerned with the design of books as today they must have new cultural mentality, be presented to the people in another way. That is why we have increased the state funded printing of books and are implementing assistance programs.
- How do you assess the current situation of libraries in Armenia?
- I must register with delight that the program of reconstruction of almost all the libraries will soon be accomplished. It has just remained to repair four libraries. The reconstruction of Yerevan Khnko Aper library and National library is under the personal focus of President of the country.