Տ.Սարգսյան. «Արտահանման խթանումը դեռեւս առաջնային նպատակ է մեզ համար»
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈւՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: CNN հեռուստաընկերությունը հունիսի 15-ի երեկոյան հեռարձակել է ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի հարցազրույցը հայտնի տնտեսական մեկնաբան, լրագրող Ջոն Դեֆթերիոսի հետ: Հարցազրույցն «Արմենպրես»-ը ներկայացնում է ամբողջությամբ:
Համաշխարհային տնտեսական ճգնաժամի՝ Հայաստանի տնտեսության վրա ունեցած ազդեցությանն ու ձեռնարկված քայլերին վերաբերող հարցին ՀՀ վարչապետը պատասխանում Է.
-Առաջինն, ինչ մենք զգացինք տնտեսական ճգնաժամից հետո, այն էր, որ դա տեղի ունեցավ մեր տնտեսության բավարար չափով դիվերսիֆիկացված չլինելու պատճառով: Ճգնաժամին մեր պատասխանը կենտրոնացավ երեք հիմնական ուղղությունների վրա' տնտեսության հետագա դիվերսիֆիկացիա, ենթակառուցվածքների եւ բիզնես միջավայրի բարելավում: Հուսով ենք' շարունակական բարեփոխումների ջանքեր գործադրելով' մենք ի վիճակի կլինենք բարելավել բիզնես միջավայրը եւ հաղթահարել ճգնաժամի հետեւանքները:
-2000թ.-ին ձեր արտահանումը կազմում էր ՀՆԱ-ի 20 տոկոսը, իսկ այսօր այն ընդամենը 12 տոկոսն է: Այս պարագայում ինչպե՞ս եք պատրաստվում բարձրացնել արդյունաբերական հիմքը:
-Դժբախտաբար, մեր առեւտրային հաշվեկշիռը դեռեւս նշանակալիորեն բացասական է: Արտահանման խթանումը դեռեւս առաջնային նպատակ է մեզ համար, իսկ մեր արտահանումը հիմնականում երեք ուղղություններով է' հանքարդյունաբերություն, տեղեկատվական եւ բարձր տեխնոլոգիաների արդյունաբերություն եւ զբոսաշրջություն:
-Ձեր տնտեսության ո՞ր տոկոսն են կազմում սփյուռքից կատարված ներդրումները: Ձեր երկրից դուրս մոտավորապես այնքան մարդ ունե՞ք, որքան ձեր երկրում:
-Իհարկե, մեր տնտեսության մեջ ներդրումների առաջնային աղբյուրը հայկական սփյուռքն է: Ներկայումս ՀՆԱ-ում նրա մասնաբաժինը կազմում է 60-70 տոկոս: Իհարկե, սփյուռքից ներդրումները գալիս են ոչ միայն օտարերկրյա ուղղակի ներդրումների տեսքով, այլ նաեւ մասնավոր դրամային փոխանցումների միջոցով, ինչն օգնեց Հայաստանին հաղթահարելու տնտեսական ճգնաժամի հետեւանքները:
-Հայաստանի վրա միշտ կախված է մնում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության ամպը, ինչի առումով սպասումներ կան նաեւ Ռուսաստանի, Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ղեկավարների առաջիկա հանդիպումից այս ամսվա վերջին: Արդյոք այսքան տարիներից հետո կա՞ մի իրատեսական շրջանակ այս հարցում առաջ շարժվելու համար:
-Հայակական ղեկավարությունն ունի քաղաքական կամք հաշտության գալու համար, եւ մենք գիտակցում ենք, որ դա հեշտ չի լինելու, սակայն հուսով ենք նաեւ, որ մեր ադրբեջանցի գործընկերները կցուցաբերեն նույն քաղաքական կամքը:
-Կարո՞ղ եք ասել նույնը նաեւ Թուրքիայի մասին: Հարաբերությունների կարգավորման ճանապարհն առկա չէ Առաջին համաշխարհային պատերազմի տարիներին տեղի ունեցած վայրագությունների պատճառով:
-Վերջին 20 տարիների ընթացքում Հայաստանն ունեցել է հստակ քաղաքական դիրքորոշում այս հարցի առնչությամբ: Մենք պատրաստ ենք բարելավել հարաբերությունները մեր հարեւան Թուրքիայի հետ առանց որեւէ նախապայմանի: Վերջին իրադարձությունները ցույց տվեցին, որ Թուրքիան պատրաստ չէ անել նույնը:
-Թուրքիան 80մլն սպառող եւ մեծ շուկա ունեցող երկիր է: Դուք զգու՞մ էիք արդյոք, որ Հայաստանի համար դժվար է բանակցել այս հարցում' հաշվի առնելով ինչպես Թուրքիայի դերը տարածաշրջանում, այնպես էլ այն, որ նա «Մեծ քսանյակի» անդամ է:
-Դա միայն Հայաստանի հարցը չէ: Թուրքիայի քաղաքական ազդեցությունն ու կշիռը միայն կաճի, եթե Թուրքիան հետեւի խաղի միջազգային կանոններին: Նրա ազդեցությունը խարխլվում է այն խնդիրներով, որոնք Թուրքիան շարունակում է ունենալ իր հարեւանների հետ: Թուրքիան պետք է շարունակի իրականացնել ժողովրդավարական բարեփոխումներ ԵՄ-ին անդամակցության ճանապարհին եւ այս դեպքում մենք առավել հեշտությամբ կկարողանանք կառուցել կայուն հարաբերություններ մեր հարեւան երկրի հետ:

Т.Саргсян: «Стимулирование экспорта, на данный момент, наша первоочередная задача»
Телекомпания CNN вечером 15 июня выпустила в эфир интервью премьер-министра Армении Тиграна Саргсяна известному экономическому обозревателю, журналисту Джону Дефтериосу. «Арменпресс» представляет это интервью полностью.
На вопрос относительно влияния на экономику Армении экономического кризиса и предпринятых в связи с этим мер премьер ответил:
Ответ: Первое, что мы почувствовали после экономического кризиса, было то, что это произошло вследствие недостаточной диверсификации нашей экономики. Нашим ответом на кризис стали действия по трем основным направлениям: дальнейшая диверсификация экономики, улучшение инфраструктур и бизнес-среды. Надеемся, что, продолжая курс реформ, мы сможем улучшить бизнес-среду и преодолеть последствия кризиса.
В-с: В 2000 году армянский экспорт составлял 20 % ВВП, сегодня – всего 12 %. В этих условиях как Вы собираетесь поднять промышленную базу?
Ответ: К сожалению, наш торговый баланс пока заметно отрицательный. Стимулирование экспорта, на данный момент, является для нас первоочередной задачей, а наш экспорт развивается, в основном, по трем направлениям: горнорудная промышленность, сфера информационных и высоких технологий и туризм.
В-с: Какой процент в армянской экономике составляют инвестиции из диаспоры? За пределами Армении, примерно столько же ваших соотечественников, сколько и внутри страны?
Ответ: Конечно, основным источником инвестиций в нашу экономику является армянская диаспора. Ее доля в ВВП составляет 60-70 % . Конечно, инвестиции из диаспоры поступают не только в виде прямых иностранных инвестиций, но и путем частных денежных трансфертов, что помогло Армении преодолеть последствия экономического кризиса.
В-с: Над Арменией постоянно нависает «облако» карабахского конфликта, в связи с чем связываются ожидания и с предстоящей в конце этого месяца встречей президентов России, Армении и Азербайджана Есть ли через столько лет реальный формат для продвижения в этом вопросе?
Ответ: Армянское руководство обладает политической волей для достижения согласия и мы понимаем, что это будет нелегко, однако, надеемся, что наши азербайджанские коллеги также проявят политическую волю.
В-с: Вы можете сказать то же и в отношении Турции? Тормозом на пути нормализации отношений являются зверства, имевшие место в годы Первой мировой войны?
Ответ: За последние 20 лет Армения занимает четкую политическоую позицию в этом вопросе. Мы готовы нормализовать отношения с соседней Турцией безо всяких условий. Последние события показали, что Турция не готова сделать то же.
В-с: Турция - страна с 80 млн потребителями и большим рынком. Вы чувствовали, что Армении трудно вести переговоры по этому вопросу с этой страной, учитывая роль Турции в регионе и то обстоятельство, что она является членом «Большой двадцатки»?
Ответ: Этот вопрос касается не только Армении. Политическое влияние Турции и ее вес только возрастут, если Турция будет придерживаться международных правил игры. Ее влияние ослабляется ее проблемами с соседями. Турция должна продолжать демократические реформы на пути членства в Евросоюзе, и в этом случае нам легче будет строить стабильные отношения с соседней страной.