Ս. Շաքարյանց. «ԼՂՀ-ն բանակցային հաջորդ փուլում դառնալու է կարեւորագույն խաղացող»
ԵՐԵՎԱՆ, ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության բանակցային գործընթացի հաջորդ փուլում Արցախը դառնալու է կարեւորագույն խաղացող եւ որոշող: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նման տեսակետ հայտնեց քաղաքագետ Սերգեյ Շաքարյանցը' հավելելով, որ պետք է հաշվի առնվեն Արցախի դիտարկումները, առաջարկությունները եւ առարկությունները: Նրա խոսքով' ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների նախագահների դովիլյան հայտարարության մեջ դա ակնարկվում էր:
Ինչ վերաբերում է Կազանում նախատեսված' Հայաստանի, Ռուսաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների հանդիպման սպասելիքներին, քաղաքագետը նշեց, որ հնարավոր է' Ի. Ալիեւին պարտադրվի ստորագրել ռազմական ուժի կիրառումը բացառող հստակ փաստաթուղթ: «Ադրբեջանական կողմը միշտ փորձում է ուժային դիրքերից խոսել Հայաստանի եւ Արցախի հետ»,- ասաց քաղաքագետը' հավելելով, որ դովիլյան հայտարարությունը զգուշացում էր հենց Ադրբեջանին, որ ԼՂ հարցը պետք է լուծվի խաղաղ ճանապարհով:
Ռազմական փորձագետ Արծրուն Հովհաննիսյանը նշեց, ադրբեջանական կողմի ռազմատենչ հայտարարությունները ներքին սպառման համար են արվում: Նրա խոսքով, Ադրբեջանի նախագահը տարբեր հայտարարություններ է անում' կախված նրանից, թե որ երկրի տարածքում է գտնվում:

Political Analyst: Artsakh to become important player and decision maker in next phase of talks
In the next phase of the NK conflict Artsakh will become an important player and decision maker, political analyst Sergey Shakaryants said at a news conference today, adding that Artsakh's remarks, suggestions, and observations must be taken into consideration. According to him, the Deauville statement of the heads of the OSCE Minsk group co-chairing countries mentioned about it.
As to the expectations from the meeting of the presidents of Armenia, Russia and Azerbaijan in Kazan, the political analyst said Ilham Alyev may be obliged to sign a document that clearly excludes the usage of force. "The Azerbaijani side is always trying to speak with Armenia and Artsakh from the position of force", the analyst said, adding that the Deauville statement warned Azerbaijan that the NK issue must be settled in peaceful way.
Military expert Artsrun Hovhannisian noted that the bellicose statements of the Azerbaijani side are made for the inner consumption. According to him, the Azerbaijani president is making different statements depending in what territory of the country he is.