Ըստ Կ. Մանոյանի` հայ- թուրքական հարաբերությունների կարգավորման ուղղությամբ Թուրքիան նոր քայլ չի անի
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայում տեղի ունեցած ընտրությունների արդյունքները որեւէ ազդեցություն չեն ունենա Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների վրա: Լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ այսօր նման կարծիք հայտնեց ՀՅԴ Հայ դատի ու քաղաքական հարցերի գրասենյակի պատասխանատու Կիրո Մանոյանը' վստահեցնելով, որ իշխող «Արդարություն եւ զարգացում» կուսակցությունն այլեւս չունի նախկին մեծ ազդեցությունը.այն վերջին ընտրությունների ժամանակ խորհրդարանական մանդատների կորուստ ունեցավ:
Բանախոսի համոզմամբ' Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման ուղղությամբ վարչապետ Ռեջեբ Թայիբ Էրդողանը նոր քայլեր չի անի: Կ. Մանոյանի խոսքով' Թուրքիայի խորհրդարանի օրակարգում այսօր այլ առաջնահերթ հարցեր ու խնդիրներ կան, օրինակ' Nabucco-ի վերաբերյալ ստորագրված փաստաթուղթ, որին Թուրքիայի «փոքր եղբայր» Ադրբեջանը որպես էներգետիկ մատակարար չի միացել ու այդ հանգամանքն օգտագործելու է Թուրքիայի դեմ:
Բանախոսը Թուրքիայի համար օրակարգային խնդիր համարեց նաեւ այդ երկրի աշխարհաքաղաքական ծրագրերը, մասնավորապես' Մերձավոր Արեւելքում: «Էրդողանն իր ելույթներում հավաստիացրել է, որ Թուրքիայում տեղի ունեցած ընտրություններն իրենց ազդեցությունը կունենան Բալկաններից մինչեւ Մերձավոր Արեւելք' Պաղեստին: Մեզ համար մտահոգիչ է Սիրիայի իրավիճակը, քանի որ Թուրքիան մարդասիրական նկատառումներով հնարավոր է մտնի Սիրիա' իր ներկայությունը հաստատելով այդտեղ»,- ասաց Կ. Մանոյանը:

Turkey not to make any step in Armenian-Turkish relations
The results of the elections in Turkey will not have any impact on the Armenian-Turkish relations, head of the ARF Armenian Cause Office Kiro Manoyan said at a news conference, convincing that the ruling "Justice and Development" party does not have its previous influence any more: during the last elections it has lost mandates in the parliament.
The speaker said Prime Minister Recep Tayyip Erdogan will not undertake new steps toward the normalization of relations. Kiro Manoyan said the agenda of the Turkish parliament has more urgent issues, like for instance the document on Nabucco.
The speaker said the geopolitical programs, particularly in Middle East are also included in the agenda. "In his speech Erdogan assured that the elections in Turkey will have their impact from Balkans to Middle East - Palestine. We are concerned with the situation in Syria as Turkey may enter Syria with humanitarian aims, establishing its presence there", Kiro Manoyan said.