Ըստ Վ. Հովհաննիսյանի` Ադրբեջանը շարունակում է լկտի պահել իրեն
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման ուղղությամբ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի եռանախագահների ուշադրությունը մեծացել է: Այսօր Ազգային ժողովում հրավիրված ասուլիսում նման կարծիք հայտնեց ՀՅԴ խմբակցության ղեկավար Վահան Հովհաննիսյանը' անդրադառնալով ՌԴ-ի, ԱՄՆ-ի, Ֆրանսիայի նախագահների դովիլյան վերջին հայտարարությանը: Նրա խոսքով' այդ հայտարության արդյունքում կողմերը պետք է աշխատեն կոնկրետ փաստաթղթի շուրջ: Հիշեցնենք, որ Դովիլում եռանախագահները նշել էին, որ հասունացել է ժամանակը' համաձայնեցնելու հակամարտության լուծման հիմնարար սկզբունքները, «ընդ որում' Սոչիում մարտի 5-ին համաձայնեցված կետերի շուրջ»:
Վ. Հովհաննիսյանը դժվարացավ կանխատեսել, թե ինչ արդյունքներով կավարտվի հունիսին նախատեսված Հայաստանի, Ռուսաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների հերթական հանդիպումը:
«Առհասարակ, այժմ ոչ միայն Արեւմուտքում, այլեւ Ռուսաստանում է վերանայվում իրական ազատության ու կայունության հարաբերակցությունը»,- ասաց Վ. Հովհաննիսյանը' այս համատեքստում կարեւորելով Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության' բանակցություններին ուղղակիորեն մասնակցելը: Նրա խոսքով' Ադրբեջանը շարունակում է իրեն լկտի պահել, ինչին համապատասխան արձագանք է անհրաժեշտ:

The OSCE Minsk Group co-chairs have increased their attention over the Nagorno Karabakh conflict settlement process, head of the ARF faction Vahan Hovhannissyan said at a news conference today, referring to the recent statements of the presidents of Russia, the USA and France. According to him, as a result of the statement the parties must work over a concrete document.
Vahan Hovhannisyan found it difficult to forecast the outcome of the coming regular meeting of presidents of Armenia, Russia and Azerbaijan.
"In general, now not only the West but Russia as well reviews the correlation of real freedom and stability", he said, highlighting in this context the direct participation of Nagorno Karabakh in the negotiations. He said Azerbaijan continues behaving impudently, which must get corresponding response.