Գ. Խաչատրյան. «Քննական թեստերի 35-40 տոկոսը հեշտ հաղթահարելի կլինի, մնացածը` ոչ»
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հունիսի մեկից կմեկնարկեն 2011-2012 ուսումնական տարվա միասնական ընդունելության քննությունները: Քննությունների կազմակերպման, ընթացքի ու սպասելիքների մասին «Արմենպրես»-ը զրուցեց Գնահատման եւ թեստավորման կենտրոնի տնօրեն Գուրգեն Խաչատրյանի հետ:
-Պարո'ն Խաչատրյան, արդեն ընտրվե՞լ են 2011-2012 ուստարվա միասնական ընդունելության առարկայական թեստերի կազմման աշխատանքային խմբերը, եթե այո, ապա ովքե՞ր են ներառված այդ խմբերում:
-Այս տարի աշխատանքային խմբերում մի շարք փոփոխություններ են կատարվել. խմբերում ընդգրկվել են նաեւ դպրոցների ներկայացուցիչներ, որպեսզի թեստերը կազմվեն դասագրքերին եւ գործող ծրագրերին համապատասխան: Մենք միշտ շուտ ենք կազմում այդ խմբերը, որպեսզի հնարավորություն ունենանք հետեւելու թեստերի կազմման որակին: Հաշվի ենք առել թեստերի վերաբերյալ բոլոր քննադատությունները, որոնք կաշխատենք այլեւս չկրկնել:
-Շատ է հնչում այն կարծիքը, որ այս տարվա քննական թեստերը լինելու են շատ մատչելի' հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ ավագ դպրոցն այս տարի շրջանավարտ չի տալու: Ճի՞շտ են այս կարծիքները:
-Այս տարի քննություն հանձնողները լինելու են նախորդ տարիների շրջանավարտները, զորացրվածները, ինչպես նաեւ մեր սփյուռքի դիմորդները' շուրջ 1209 դիմորդ: Զորացրվածներն ինչ-որ չափով հասցրած կլինեն մոռանալ իրենց գիտելիքները, այդ իսկ պատճառով թեստերն այնպես կկազմվեն, որ 8 միավորը' անցողիկ նվազագույն շեմը, հնարավոր լինի հեշտությամբ հաղթահարել, իսկ մնացած մասը նախորդ տարիների թեստերի համարժեք բարդության կլինի, որպեսզի հաջորդ տարվա դիմորդները չտուժեն այդ իմաստով: 35-40 տոկոսը կլինի հեշտ հաղթահարելի, իսկ մնացած մասը' ոչ:
-Ինչո՞վ են հիմա զբաղված Գնահատման եւ թեստավորման կենտրոնի աշխատակիցները, ի՞նչ աշխատանքներ են իրականացնում:
-Ինչպես յուրաքանչյու տարի, այս տարի նույնպես ԳԹԿ-ի աշխատակիցները զբաղված են քննակենտրոնների կահավորմամբ, տեխնիկական միջոցների' տեսագրող, ձայնագրող եւ այլն, տեղադրմամբ, համապատասխան միջավայր ստեղծելով:
-Հայաստանի ո՞ր մարզերի դիմորդներն են ակտիվություն ցուցաբերել քննություններին մասնակցելու առումով:
-Այս տարի Հայաստանում անցկացվելիք միասնական քննություններին կմասնակցի 1209 դիմորդ, ինչը զգալիորեն քիչ է նախորդ տարվա համեմատ. նախորդ տարի միասնական քննություններին մասնակցել է 17 հազար 656 դիմորդ: Դիմորդների թվում գերակշռող են երեւանաբնակները' 320 դիմորդ, Արարատից 104, Արմավիրից' 108, Վայոց ձորից' 66 մարդ: Ամենաքիչը Տավուշի մարզից են դիմել' 28 դիմորդ: Լեռնային Ղարաբաղից Հայաստանում քննություն կհանձնեն 80 դիմորդներ:
- Ի՞նչ օրինաչափություն է նկատվում առարկաների ընտրության հարցում:
-Դիմորդներից 609-ը, որը գերակշռող թիվն է, կհանձնեն քննություն «Հայոց լեզու եւ հայ գրականություն» առարկայից, 544 դիմորդ կհանձնի քննություն «Մաթեմատիկա» առարկայից, 365 դիմորդ' «Օտար լեզու- անգլերեն» առարկայից, 300-ը' «Հայոց պատմություն»-ից, 294 դիմորդ էլ' «Ֆիզիկա»-ից: Մյուս առարկաներից քննություն հանձնողների թիվը համեմատաբար քիչ է:
-Պարո'ն Խաչատրյան, այս տարվա քննություններից ի՞նչ սպասելիքներ ունեք:
-Եթե մաթեմատիկայի լեզվով ասենք' վեկտորն ուղղված կլինի արդարության մակարդակի բարձրացմանը: Այս տարի այդ առումով պետք է շատ ավելի բեկումնային տարի լինի, եւ մենք մեր ուժերի ներածին չափով կնպաստենք դրան:

Г.Хачатрян: «35-40 % экзаменационных тестов будут легко преодолимы, а остальная часть – нет»
1 июня начинаются единые приемные экзамены 2011-2012 учебного года. Вопросы организации экзаменов, ход их проведения и связанные с ними ожидания стали темой беседы Арменпресс с директором Центра оценки и тестирования Гургеном Хачатряном.
В-с: Г-н Хачатрян, созданы ли уже рабочие группы по разработке предметных тестов для единых приемных экзаменов и если да, то кто включен в их состав?
Ответ: В этом году внесен ряд изменений в состав рабочих групп, в них включены и представители школ. Цель – составить тесты таким образом, чтобы они соответствовали учебникам и действующим программам. Мы всегда заранее формируем эти группы, чтобы иметь возможность следить за качеством составления тестов. Мы учли и все замечания по поводу экзаменационных тестов и постараемся не повторять ошибок.
В-с: Часто звучат мнения, что тесты этого года будут очень легкими, учитывая что в этом году не будет выпускников старшей школы. Соответствует ли это действительности?
Ответ: В этом году абитуриентами будут выпускники предыдущих лет, демобилизовавшиеся, а также из диаспоры – 1209 абитуриентов. Демобилизованные в какой-то мере уже позабыли пройденное, поэтому тесты разработаны с учетом того, чтобы минимальный барьер – проходные 8 баллов – было легко преодолеть, а остальная часть тестов будет иметь тот же уровень сложности, что и в предыдущие годы. Чтобы абитуриенты прошлого года не пострадали в этом плане, 35-40 % тестов будут легко преодолимы, а остальная часть – нет.
В-с: Какую закономерность Вы видите в вопросе выбора предметов для сдачи экзамена?
Ответ: 609 из абитуриентов, т.е.большинство из них, будут сдавать экзамен по армянскому языку и литературе, 544 – по математике, 365 – по иностранному – английский, 300 – историю Армении, 294 абитуриента – по физике. Число абитуриентов, избравших для экзамена другие предметы, относительно меньше.
В-с: Г-н Хачатрян, какие ожидания Вы связываете с экзаменами этого года?
Ответ: Если говорить языком математики, то вектор направлен на повышение уровня справедливости. В этом плане 2011 г. должен стать переломным и мы в меру своих сил будем содействовать этому.