Վ. Մանուկյան. «Համաներման քայլը քաղաքական տեսանկյունից որոշակի համերաշխություն է առաջացնում»
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Սերժ Սարգսյանի' համաներում հայտարարելու առաջարկությամբ հանդես գալը կարեւոր քայլ է. այն իր դրական ազդեցությունը կունենա ներքաղաքական դաշտում: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նման տեսակետ հայտնեց Հանրային խորհրդի նախագահ Վազգեն Մանուկյանը:
«Համաներմանը ես միշտ կողմնակից եմ եղել: Հանրային խորհուրդը նույնպես կողմ է արտահատվել այդ առնչությամբ: Այս քայլը քաղաքական տեսանկյունից որոշակի համերաշխություն է առաջացնում»,- ասաց Վ. Մանուկյանը: Բացի այդ, ըստ Վ. Մանուկյանի, չպետք է մոռանալ, որ մեծ թվով մարդիկ կա, որ աննշան հանցագործությունների համար են գտնվում բանտերում: Նրա դիտարկմամբ' այդ պարագայում բանտերում նույնիսկ տեղի խնդիր է առաջանում:
«Համաներումը տարածվում է բազմաթիվ մարդկանց վրա: Կարծում եմ' սա շատ կարեւոր քայլ է, եւ իր դրական ազդեցությունն անպայման կունենա ե'ւ քաղաքական դաշտում, ե'ւ հասարակության շրջանում»,- ավելացրեց Վ. Մանուկյանը:
Հիշեցնենք, որ հիմք ընդունելով Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության 81-րդ հոդվածի առաջին մաuի 1-ին կետը եւ «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» օրենքի 90-րդ հոդվածը' ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր դիմել է ՀՀ Ազգային ժողովին' Հայաստանի Հանրապետության անկախության 20-րդ տարեդարձի կապակցությամբ համաներում հայտարարելու առաջարկությամբ:

В. Манукян: «С политической точки зрения шаг амнистии создает некоторую солидарность»
Выступлиние с предложением об амнистии президента Армении Сержа Саргсяна является важным шагом, который будет иметь свое позитивное влияние во внутриполитическом поле. В ходе беседы с Арменпресс такое мнение выразил председатель Общественного Совета РА Вазген Манукян.
«Я всегда был сторонником амнистии. Общественный Совет тоже выступил за по данному поводу. С политической точки зрения шаг амнистии создает некоторую солидарность», - сказал В. Манукян. Кроме этого, по словам В. Манукяна, нельзя забывать, что наличествует большое количество людей, которые сидят в тюрьмах за незначительные преступления. По его наблюдениям, в данной ситуации в тюрьмах даже возникает проблема места.
«Амнистия распространяется на многочисленных людях. Думаю, это очень важный шаг, и обязательно будет иметь свое позитивное влияние и в политическом поле, и среди общественности», - добавил В. Манукян.
Напомним, что на основе 1 пункта первой части 81 статьи Конституции РА и 90 статьи «Закона НС РА» презедент Армении Серж Саргсян сегодня обратился к Национальному Собранию с предложением об амнистии по случаю 20-летнего юбилея Республики Армения.