Գ. Մելիքյան. «Իշխանություն- ընդդիմություն երկխոսությունը ողջունելի է»
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Իշխանություն-ընդդիմություն երկխոսությունը ողջունելի է», - նման տեսակետ հայտնեց ՀՀ Ազգային ժողովի ՀՀԿ խմբակցության անդամ Գագիկ Մելիքյանն այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ: Նրա կարծիքով' երկխոսությունն ընդունվեց միջազգային կազմակերպությունների, մեր հանրության կողմից: «Միայն այն քաղաքական ուժերը կարող են դժգոհություն հայտնել, որոնց համար դժվարին իրավիճակ կարող է ստեղծվել առաջիկա խորհրդարանական ընտրություններում: Միայն նրանք կդժգոհեն, ովքեր անձնական նկրտումներից ելնելով են գործում»,-ասաց Գ. Մելիքյանը:
Պատգամավորը նշեց, որ դեռեւս 2008 թվականի նախագահական ընտրություններից հետո հանրապետությունում բավականին լարված իրավիճակ էր ստեղծվել: ՀԱԿ-ը ներկայացնում էր, որ նախագահ է ընտրվել Լեւոն-Տեր Պետրոսյանը եւ ցանկացած ձեւով փորձում էր գնալ իշխանության տապալման: «Ցանկացած ձեւով գնում էր հակաօրինական, հակասահմանադրական գործողությունների: Արդյունքում' ստեղծվեց մի իրավիճակ, որը բավականին փխրուն էր' լի վտանգավոր հետեւանքներով: Պետք է արձանագրել, որ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի կողմից ձեռնարկված քայլերի արդյունքում ունեցել ենք լարված իրավիճակի թուլացում»,-ասաց Գ. Մելիքյանը: Նրա խոսքով' ՀՀ նախագահը հրավիրեց բոլոր քաղաքական ուժերին' ընդդիմադիր, խորհրդարանական, արտախորհրդարանական' քննարկելու թե արտաքին, թե ներքին քաղաքականության բնագավառում առկա հասարակությանը հուզող հարցերը: Պատգամավորը նկատեց, որ սկզբնական շրջանում ՀԱԿ առաջնորդները մերժում էին երկխոսության կոչը, սակայն խոհեմությունը հաղթեց եւ տվեց իր դրական արդյունքները:
Անդրադառնալով այն խոսակցություններին, որ հնարավոր է մինչեւ մայիսի 31-ը, ավելի կոնկրետ' մայիսի 28-ին, ազատ արձակվեն մարտի 1-ի դեպքերով ձերբակալվածները' Գ. Մելիքյանը նշեց, որ դա իրավական հարց է, եւ այդ հարթությունում էլ պետք է քննարկումներ անցկացվեն:
«Ցանկալի կլինի, որ մարտի 1-ի դեպքերով ձերբակալվածներն ազատ արձակվեն հենց մայիսի 28-ին, սակայն դրա համար հիմքեր են անհրաժեշտ: Դրանց առկայության պարագայում, կարծում եմ, որ հնարավոր կլինի նրանց ազատ արձակել»,-ասաց պատգամավորը:

Member of the Armenian Republican party's faction Gagik Melikyan said he welcomes the authorities-opposition dialogue. Speaking to reporters today he said the dialogue was accepted by international organizations, our public. "Only those political forces expressed complaint for who a difficult situation may be created at the coming parliamentary elections", Melikyan said.
The parliamentarian said after the presidential elections in 2008 a rather tensed situation was created. The Armenian National Congress was insisting that Levon Ter-Petrosyan was elected the president. "They were undertaking illegal, anti-Constitutional steps. As a result a rather fragile situation was created full of dangerous consequences. It is necessary to register that as a result of steps undertaken by President Serzh Sargsyan the situation loosened", Melikyan said. According to him, the president invited all the political forces – oppositional, parliamentary to discuss foreign and inner political issues. The parliamentarian noted that at first the ANC leaders were rejecting the call for dialogue but the wisdom won and gave positive results.
Referring to the talks that it is possible that on May 28 the people arrested as a result of March 1 unrest may be set free, Melikyan said that it is a legal issue and discussions must be held on that platform.