Ս. Սմբատյան. «Երբ խոսում ենք բարձր արվեստի մասին, կենցաղային հարցերը երկրորդական են դառնում»
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը հետաքրքիր եւ բազմապիսի ծրագրերով արվեստասեր հասարակությանն է ներկայանում ոչ միայն Հայաստանում, այլեւ ամբողջ աշխարհում: Նվագախմբի գործունեության եւ ոլորտում առկա խնդիրների մասին «Արմենպրես»-ը զրուցեց նվագախմբի գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանի հետ:
-Պարո'ն Սմբատյան, ո՞րն էր այն գաղափարը, որի շնորհիվ ձեւավորվեց նվագախումբը: Ի՞նչ խնդիրների առջեւ եք ստիպված եղել կանգնել:
-Նվագախումբը ձեւավորվեց 2005 թվականին, եւ մենք սկզբնական շրջանում աշխատում էինք օրական 6-7 ժամ, որպեսզի կարողանանք հասնել մեր երազած արդյունքին: Ժամանակացույցը ծանր էր, կային ֆինանսական խնդիրներ, սակայն հետաքրքիրն այն է, որ հիմա' ժամանակի հեռավորությունից, արդեն կարծում եմ, որ մեզ այդ շրջանում պետք չէր ոչինչ. բավական էր միայն ընդհանուր հետաքրքրությունը երաժշտության նկատմամբ: Միայն սերը դեպի երաժշտությունն օգնեց մեզ: Ես վստահ եմ, երբ խոսում ենք բարձր արվեստի մասին, կենցաղային հարցերը երկրորդական են դառնում, որովետեւ եթե կենցաղը գերիշխում է, արվեստը տուժում է: Սերը դեպի երաժշտությունը, էնտուզիազմը, միտքը' «մեզ մոտ ամեն ինչ կստացվի», հանգեցրեց նրան, որ մեզ մոտ իրոք ամեն ինչ ստացվեց: Նվագախումբը ստեղծվեց, որպեսզի ցույց տայինք, որ հայ դասական արվեստն ունի պրոֆեսիոնալ պատկանելիություն:
- Պարո'ն Սմբատյան, Հայաստանի երիտասարդական նվագախմբի անդամները Ձեր հասակակիցներն են: Դժվա՞ր չէ արդյոք հասակակիցների հետ աշխատել:
-Այս հարցն ինձ բավականին հաճախ է տրվում, եւ ես միշտ պատասխանում եմ, որ երբեւէ դրա պատճառով խնդիրներ նվագախմբում չեն առաջանում, քանի որ կա միասնական գաղափար, որը միավորում է մեզ բոլորիս: Այս պարագայում բոլորիս մոտ գերիշխում է մեկ գաղափար, որի շնորհիվ նմանատիպ խոսակցություններ չեն լինում: Մյուս պատճառն այն է,որ ես ինձ չեմ ընդունում այնպիսի մարդ, որը պետք է ճնշի բոլորին իր լիդերությամբ: Մենք ընկերներ ենք, որոնք իրենց աշխատանքից հաճույք են ստանում:
- Քանի՞անդամ ունի այսօր նվագախումբը: Ի՞նչ քայլեր եք ձեռնարկում, որպեսզի երաժիշտները մնան նվագախմբում:
-Նվագախումբը բաղկացած է մոտ 70 անդամներից, բոլորն էլ տաղանդաշատ երաժիշտներ են, Երեւանի Կոմիտասի անվան կոնսերվատորիայի ուսանողներ ու ասպիրանտներ: Կարեւորը ֆինանսը չէ: Իհարկե, դա եւս կարեւոր է, սակայն երբ կա դրանից ավելի բարձր գաղափար, այն դառնում է երկրորդական: Այն դեպքում, երբ կա ընդհանուր ցանկություն, ֆինանսն անտեսվում է:
- Ո՞վ է Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի հանդիսատեսը: Որքա՞ն տեղ են զբաղեցնում երիտասարդները:
-Նվագախմբի հանդիսատեսը հասարակության այն զանգվածն է, որն ունի դասական երաժշտության պահանջ ու կարիք: Եվ չափազանց ուրախ եմ, որ նրանց մեջ մեծ մաս են կազմում երիտասարդները: Երբ Հայաստան էր ժամանել մեգաաստղ Մաքսիմ Վենգերովը, նա համերգից հետո նշեց, որ ինքը զարմացած է, քանի որ հայ հանդիսատեսը երիտասարդ է: Մենք շատ ենք ասում, որ հիմա քիչ են դասական երաժշտության ունկնդիրները, սակայն ես կարծում եմ, որ այն չպետք է հասարակության լայն շերտերի համար մատչելի լինի: Անհատը պետք է հոգեպես դրա պակասը զգա: Դա բնական ընթացք է, որը յուրաքանչյուր մարդու մոտ տարբեր տարիքում է հայտնվում'մեկի մոտ շուտ, մյուսի մոտ ուշ, իսկ երրոդն էլ գուցե ամբողջ կյանքում էլ դրան չի հանգում: Ես պրագմատիկ մարդ եմ եւ կարող եմ վստահաբար նշել, որ մենք մշակույթի ասպարեզում ունենք հաջողություններ: Հայաստանում կա դրական առաջընթաց:
-Ինչպիսի՞ն է հայ հանդիսատեսի պատրաստվածության մակարդակը:
-Հաճախ լսում եմ, որ մարդիկ բողոքում են, որ հայ հանդիսատեսն այնքան անկիրթ է, որ ծափահարում է մասերի մեջտեղում: Գուցե իրոք դա տհաճ է, բայց եթե մարդը եկել է դասական համերգի եւ ուզում է ծափ տալ, չի կարելի նրան քննադատել;
-Ինչպե՞ս կգնահատեք հայաստանյան արդի մշակութային կյանքը:
-Իհարկե, առաջընթաց նկատվում է, շատ անվանի երաժիշտներ են համերգներով գալիս Հայաստան, սակայն գալով' նրանք պետք է հայկական մշակույթի կայացման գործում իրենց լուման ունենան: Միայն գալն ու համերգ տալը բավարար չԷ:

The Armenian state youth orchestra comes forth with interesting and various programs not only in Armenia but in the whole world. Armenpress news agency spoke about the activity of the orchestra and issues of the sphere with chief conductor of the orchestra Sergey Smbatyan.
- Mr Smbatyan, which was the idea of creation of the orchestra? What issues have you faced?
- The orchestra was formed in 2005 and initially we were working 6-7 hours a day to be able to reach the result we dreamt of. The schedule was hard, we had financial issues but the interesting thing is that now, from the distance of the time, I think that during that period we did not need anything: the interest toward music was enough. Only love toward music helped us. I am sure when we are speaking about high art, the everyday issues become secondary as in case they dominate, art will suffers. Love toward music, enthusiasm, the though "we will manage everything" resulted in success. The orchestra was created to show that Armenian classic art has professional belonging.
- Mr Smbatyan, members of the orchestra are your contemporaries. Isn't it difficult to work with contemporaries?
- I am being asked this question quite often and I always answer that we never have issues because of that as we are united over a joint idea. Another reason is that I do not accept a person who must press all with his/her leadership.
- How many members does the orchestra have? What steps are you undertaking to keep the musicians in the orchestra?
- The orchestra consists of 70 members. All of them are talented musicians, students and aspirants of Yerevan Komitas Conservatoire. Finance is not the most important thing. Of course it is important, but if there is a higher idea, it becomes secondary. In case of general wish, finance is being ignored.
- Who is the audience of Armenia's state youth orchestra? Do young people attend the concerts?
- The audience of the orchestra is the mass which needs classic music. I am very happy that big part of them are young people. When megastar Maxim Vengerov visited Armenia, after the concert he said he is quite surprised to see that Armenian audience is young. We say that now few people listen to classic music but I think that it must not be available for wide layers of the public. An individual must morally feel its lack. It is a natural process which appears in different age, one feels it in early age, one later and the third does not need it during the whole life. I am a pragmatic person and I can tell for sure that we have success in the cultural sphere. There is a positive progress in Armenia.