Ըստ Ն. Զոհրաբյանի` միջազգային հանրությունը պետք է խիստ եւ հասցեական գնահատի Ադրբեջանի գործողությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Քանի դեռ միջազգային հանրությունը, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներն իրենց հստակ եւ հասցեական վերաբերմունքը չեն արտահայտել Ադրբեջանի քաղաքականության վերաբերյալ, շփման գծում հայազգի զինվորների եւ քաղաքացիական անձանց սպանությունները Ադրբեջանի կողմից կշարունակվեն: Նման տեսակետ հայտնեց ՀՀ Ազգային ժողովի ԲՀԿ խմբակցության անդամ Նաիրա Զոհրաբյանն այսօր «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում' մեկնաբանելով մայիսի 11-ին ադրբեջանական կողմից արձակված գնդակից խաղաղ բնակչի սպանության փաստը:
Ն. Զոհրաբյանը նշեց, որ միջազգային հանրությունը պետք է իր գնահատականը տա հրադադարի ռեժիմը հիմնական խախտողների դեմ, ինչպես նաեւ այն հանգամանքի վերաբերյալ, որ Ադրբեջանը համառորեն հրաժարվում է շփման գծից հետ կանչել դիպուկահարներին:
«Երեկ Երեւանում գտնվող' ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողովի նախագահի հետ հանդիպման ժամանակ նույն խնդիրները ես բարձրացրեցի: Ասացի, որ եթե ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը շահագրգռված է, իսկ մենք վստահ ենք, որ շահագրգռված է Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի խաղաղ բանակցային լուծմամբ, ապա ժամանակն է, որ իրենց հայտարարությունները մի քիչ վեր լինեն շատ ընդհանրական, անորոշ ձեւակերպումներից»,-ասաց Ն. Զոհրաբյանը: Նրա խոսքով' պետք է լինել խիստ կոնկրետ եւ հասցեական, քանի որ անպատժելիությունը մշտապես ծնում է նորանոր հանցագործություններ:
Ն. Զոհրաբյանի խոսքով՝ Ադրբեջանի քաղաքական էլիտան ամեն օր սպառնում է պատերազմով եւ չի բացառում Լեռնային Ղարաբաղի խնդիրը ռազմական ճանապարհով լուծելու տարբերակը: Այդ դեպքում անհրաժեշտ է, որ միջազգային հանրությունը, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներն արտահայտեն իրենց հստակ դիրքորոշումը: Այդպես պետք է անեն նաեւ այն ժամանակ, երբ Ադրբեջանը համառորեն հրաժարվում է շփման գծում տեղի ունեցած դեպքերի քննությունից: Ըստ պատգամավորի' արժանի գնահատական պետք է ստանա նաեւ այն, որ Ադրբեջանը սպառնում էր հարվածել դեպի Լեռնային Ղարաբաղ թռչելիք քաղաքացիական ինքնաթիռներին:

YEREVAN, MAY 12, ARMENPRESS: So long as the international community, the OSCE Minsk Group co-chairs have not expressed their clear and addressed attitude toward Azerbaijan's policy, the killings of Armenian soldiers and civilians by Azerbaijan in the contact line will go on, according to Naira Zohrabyan, member of the RA National Assembly "Prosperous Armenia" faction.
Today in an interview with Armenpress she commented on the Azerbaijani party's May 11 murder of a peaceful civilian and said the international community should give its assessment to the main violator of the ceasefire regime, as well as to the fact that Azerbaijan refuses to withdraw snipers from the contact line.
"Yesterday during the meeting with the OSCE Parliamentary Assembly president, who was on a visit to Yerevan, I raised the same issues. I said if the OSCE Minsk Group is concerned, we are sure is concerned with the peaceful regulation of the NK issue, it is high time that their statements be beyond general definitions," Naira Zohrabyan said. She says the assessment should be concrete and addressed, as impunity gives rise to new crimes.
According to Naira Zohrabyan, the Azerbaijani political elite threaten with war every day and do not exclude the variant of settling the Nagorno Karabakh issue through force. It is necessary that the OSCE Minsk Group co-chairs express their position clearly. The deputy says Azerbaijan threats to shoot down the civic airplanes, intended for the flight to Nagorno Karabakh, should face a proper assessment as well.