Կ. Աճեմյանը կարեւորում է Հայաստանում երկխոսության մթնոլորտի ձեւավորումը
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կարեւոր է, որ Հայաստանում ձեւավորվում է երկխոսության մթնոլորտ, երբ իշխանությունն ու ընդդիմությունը ցանկանում են միմյանց համար լսելի ու հասկանալի լինել: Այս մասին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ այսօր նշեց ՀՀ Ազգային ժողովի «Հանրապետական» խմբակցության անդամ Կարինե Աճեմյանը' հավելելով, որ 2008 թվականից հետո ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը բազմիցս հասկացնել է տվել, որ իշխող կուսակցությունները կողմ են բանակցություններին, սակայն, ըստ էության, դրան պատրաստ չէին ընդդիմադիրները:
«ՀԱԿ-ը շատ ծայրահեղական էր տրամադրված 2008-ից հետո, որը բացառում էր երկխոսությունն ու փոխզիջումները, սակայն այն բանից հետո, երբ նրանք փորձում են ավելի կառուցողական պահանջներ ներկայացնել, իրավիճակն ամբողջությամբ փոխվում է»,- ասաց Կ. Աճեմյանը' հավաստիացնելով, որ ՀԱԿ- ի կողմից ներկայացված հիմնական երեք պահանջները չեն կարող պարզապես կյանքի կոչվել, սակայն ՀՀ նախագահի հրահանգներից հետո միանշանակ է, որ գործընթացները շատ ավելի արագ կընթանան:
«Այն կոշտ հայտարարությունները, որոնք հնչեցին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի կողմից, ապացուցում են, որ մարտի 1-ի դեպքերով ընթացող գործի քննությունը նրան նույնպես չի բավարարում»,- ընդգծեց Կ. Աճեմյանը:

Karine Atchemyan stresses formation of atmosphere of dialogue in Armenia
It is important that atmosphere of dialogue is being formed in Armenia - when authorities and opposition want to listen and understand each other, member of the Republican Party's faction Karine Atchemyan said today at a news conference, adding that after the 2008, RA President Serzh Sargsyan made it clear that the ruling parties are for negotiations but the opposition was not ready for it.
"The Armenian National Congress had extremist moods after the 2008 which excluded dialogue and mutual concessions but after they started presenting more constructive demands, the situation completely changed", she said, assuring that the presented three main demands cannot just be brought to life, but after the orders of President it is unequivocal that the process will be speeded-up. "The rough statements voiced by the President prove that he too is not satisfied with the examination of March 1 cases", Atchemyan pointed out.