Զ. Ռաչինսկին նպատակահարմար չի համարում ԼՂ խնդրի կարգավորման նոր ձեւաչափերի որոնումը
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ղարաբաղյան հակամարտությունը կարող է կարգավորվել փոխզիջումների եւ երկու կողմերի քաղաքական կամքի դրսեւորման պարագայում: Այսօր հրավիրված ասուլիսում նման կարծիք հայտնեց Հայաստանում Լեհաստանի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Զդիսլավ Ռաչինսկին:
Նրա խոսքով' այսօր նպատակահարմար չէ խնդրի կարգավորման նոր ձեւաչափեր որոնել, քանի որ այդ հակամարտության շուրջ արդեն գոյություն ունի ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը: «Հակամարտությունները, տարածաշրջանային խնդիրներն արգելակում են Եվրամիության «Արեւելյան գործընկերություն» նախաձեռնության իրագործումը: Տարածաշրջանի զարգացումը եւ բարգավաճումը հնարավոր է միայն Հարավային Կովկասի պետությունների հաջող համագործակցության դեպքում: Այդ առումով փակ սահմանները եւ հակամարտության առկայությունը հարված են հասցնում կողմերին: ԼՂ խնդրի լուծումը բխում է բոլորի շահերից»,- նկատեց Զ.Ռաչինսկին:
Նրա համոզմամբ' այս երկար տարիների ընթացքում անցկացված բանակցությունների ընթացքում եղել են պահեր, երբ կողմերը մոտ են գտնվել խնդրի լուծմանը եւ անհրաժեշտ էր գնալ փոխզիջումների ու լուծել հակամարտությունը: «Սակայն, ցավոք, այս կամ այն խնդրի պատճառով, հատկապես' ներքաղաքական, կողմերից մեկը չի դրսեւորել քաղաքական կամք եւ գնացել հակամարտության լուծմանը: Եվրամիությունը Հարավային Կովկասը տեսնում է որպես մեկ միասնական բռունցք, ուստի առանց վերջինիս միասնականության' տարածաշրջանի երկրների եվրաինտեգրումը հնարավոր չի լինի»,- ընդգծեց ՀՀ-ում Լեհաստանի արտակարգ եւ լիազոր դեսպանը:

YEREVAN, MAY 12, ARMENPRESS:
The Karabakh conflict may be settled in case of mutual concessions and display of political will, Polish ambassador to Armenia Zdzislaw Raczynski said at a news conference today.
According to him, today there is no expediency in searching new formats for the settlement of the conflict as OSCE Minsk Group already exists. "Conflicts, regional issues impede the implementation of Eastern Partnership initiative. The development of the region and its prosperity is possible only in case of successful cooperation of the South Caucasian countries. In this respect the closed borders and the existence of conflict give blow to the parties. The solution of the NK issue stems from the interest of all", Raczynski said.
He said during these long years of negotiations there were moments when the parties were close to the settlement of the issue and it was necessary to go to concessions and solve the conflict. "But unfortunately because of this or that issue, particularly inner-political ones, none of the parties displayed a political will and settled the issue. The European Union sees the South Caucasus as a united fist thus without the unity of the latter it will not be possible to reach integration of the region into Europe", the ambassador pointed out.