Թրամփը 3 օրով կասեցրել է Կանադայի նկատմամբ նախատեսվող 50% մաքսատուրքերը
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտնել է, որ երեք օրով դադարեցնում է Կանադայի նկատմամբ նախատեսվող 50% մաքսատուրքերը, քանի որ սպասում է առևտրային համաձայնագրի կնքման։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա գրել է իր Truth Social հարթակում օգոստոսի 18-ի երեկոյան:
«Ես երեք օրով կասեցրել եմ Կանադայից ստացվող ապրանքների համար 50% մաքսատուրքերի սահմանումը, որոնք պետք է ուժի մեջ մտնեին վաղն առավոտյան՝ հաշվի առնելով, որ Կանադան և ԱՄՆ-ն փաստաթղթերի վերջնական հաստատման դեպքում կունենան գործարք», - հայտարարել է Թրամփը։
Նա հավելել է, որ Keystone XL նավթատարի նախագիծը, որը դադարեցվել էր նախկին նախագահ Ջո Բայդենի օրոք, կարող է վերսկսվել։
Հուլիսին Թրամփը ստորագրել էր հրամանագիր, որով լրացուցիչ 50% մաքսատուրքեր էին նախատեսվում Կանադայից ներմուծվող մի ամբողջ շարք ապրանքների նկատմամբ՝ գինուց մինչև հոկեյի մականներ և ցեմենտ։ Հրամանագրով նախատեսվում էր, որ մաքսատուրքերն ուժի մեջ կմտնեն մեկ ամիս անց՝ բանակցությունները շարունակելու հնարավորություն տալու համար։

Трамп на 3 дня приостанавливает запланированные 50% -пошлины на канадские товары
Президент США Дональд Трамп объявил о приостановке запланированных 50% пошлин на канадские товары на три дня в ожидании подписания торгового соглашения. Как сообщает Арменпресс, он написал об этом на своей платформе Truth Social вечером 18 августа.
«Я приостановил на три дня введение 50% пошлин на товары из Канады, которые должны были вступить в силу завтра утром, учитывая, что Канада и Соединенные Штаты заключат соглашение, если документы будут окончательно одобрены», — заявил Трамп.
Он добавил, что проект нефтепровода Keystone XL, приостановленный при бывшем президенте Джо Байдене, может быть возобновлен.
В июле Трамп подписал указ о введении дополнительных 50% пошлин на ряд канадских товаров, от вина до хоккейных клюшек и цемента. В указе говорилось, что пошлины вступят в силу через месяц, чтобы дать возможность для дальнейших переговоров.