Բանակում մահվան դեպքերի վիճակագրությունը խեղաթյուրվում է
ՀՀ զինված ուժերում 2026 թվականին արձանագրվել է մահվան 11 դեպք, որից 5-ը՝ ժամկետային զինծառայողների շրջանում։
ՀՀ պաշտպանության նախարարության մամուլի քարտուղար Արամ Թորոսյանը «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշել է, որ մահվան դեպքերը պետք է դիտարկել ծառայության հետ կապված և ծառայության հետ չկապված հանգամանքների համատեքստում՝ ընդգծելով, որ յուրաքանչյուր դեպք առանձին վերլուծության և քննարկման առարկա է։
«Պաշտպանության նախարարությունը միակ կառույցն է, որն իր կազմում ընդգրկված անձանց ծառայության հետ չկապված հանգամանքներում մահվան դեպքերը ևս հանրայնացնում է։ Այսինքն՝ որևէ այլ կառույց չենք գտնի, որ տվյալ կառույցի աշխատակիցը կամ ծառայողը, օրինակ, տանը հանկարծամահ լինի, ճանապարհատրանսպորտային պատահարի զոհ դառնա կամ հիվանդության հետևանքով մահանա, և այդ տվյալները տարեվերջին հանրայնացվեն»,- ասել է Թորոսյանը։
Նրա խոսքով՝ նախորդ տարիներին հրապարակված վիճակագրությունը տարբեր մանիպուլյացիաների առիթ է դարձել։
«Մամուլում հաճախ կհանդիպենք հրապարակումների, որ բանակում տարվա ընթացքում արձանագրվել է մահվան 30 դեպք, բայց որևէ մեկը չի նշում՝ այդ 30 դեպքից քանիսն են հենց բուն բանակում տեղի ունեցել, որոնք են կապված ծառայության հետ և քանիսը՝ ծառայության հետ կապված չեն։ Նույնիսկ եթե մահվան դեպքերը ծառայության հետ են կապված, արդյո՞ք դրանք բոլորը սպանություններ և ինքնասպանություններ են, թե՞ ոչ»,- նշել է ՊՆ մամուլի քարտուղարը։
Նա ընդգծել է, որ բանակում մահվան դեպքերի աճի մասին խոսակցությունները ՊՆ-ի ունեցած վիճակագրությամբ չեն հիմնավորվում։
«Եթե խոսում ենք այս տարվա հաշվետու ժամանակահատվածի մասին, ապա այս տարի ունեցել ենք մահվան 11 դեպք, որից միայն 5-ն են ժամկետային զինծառայողներ։ Ունեցել ենք մահվան դեպքեր հիվանդության հետևանքով, ականի պայթյունի հետևանքով, իսկ այս տարի տեղի ունեցած ինքնասպանությունների դեպքերի մասով պետք է նշեմ, որ դրանցից միայն 3-ն են, այսպես ասած, ծառայության հետ առնչվող հանգամանքներում տեղի ունեցել»,- ասել է Թորոսյանը։
Նրա խոսքով՝ ինքնասպանության և ինքնասպանության հասցնելու դեպքերի մասով նախնական տեղեկատվությունը ցույց է տալիս, որ դրանց մի մասը կապված է անձնական և այլ պատճառների հետ, որոնք ոչ կանոնագրքային փոխհարաբերությունների հետևանքով չեն։
Թորոսյանը նշել է, որ մահվան դեպքերի վերաբերյալ տարբեր քաղաքական և հասարակական գործիչների հայտարարություններում հաճախ նշվում է, որ պատասխանատվություն պետք է ստանձնի Պաշտպանության նախարարությունը. «Քավ լիցի, մենք այդ պատասխանատվությունը կրում ենք։ Մենք պատասխանատու ենք բանակում ծառայության հետ կապված հանգամանքներում տեղի ունեցող դեպքերի համար։ Բայց նաև առկա է բոլոր ժամանակներում, բոլոր տարիներին արձանագրված դեպքերի վիճակագրությունը»,- ասել է նա։
ՊՆ մամուլի քարտուղարի խոսքով՝ մահվան դեպքերը պետք է ավելի խորությամբ ուսումնասիրվեն և չդառնան քաղաքական շահարկումների թեմա։
Նա, ներկայացնելով տարբեր տարիների վիճակագրությունը, նշել է, որ, օրինակ, 2007 թվականին ծառայության հետ կապված հանգամանքներում սպանությունների, ինքնասպանությունների և ինքնասպանության հասցնելու 15 դեպք է արձանագրվել, իսկ 2016 թվականին՝ 19։
«2025 թվականին առհասարակ սպանության որևէ դեպք չէր արձանագրվել, ծառայության հետ կապված հանգամանքներում մահվան 6 դեպք էր արձանագրվել, որից, եթե չեմ սխալվում, երկուսն էին ինքնասպանության հասցնելու դեպքեր»,- նշել է Թորոսյանը։
Նրա խոսքով՝ 2026 թվականի հաշվետու ժամանակահատվածում արձանագրված 11 մահվան դեպքերից 2-ը եղել են ծառայության հետ կապված հանգամանքներում։ Նա նշել է, որ արձանագրվել է 2 սպանության, 2 ինքնասպանության հասցնելու և 4 ինքնասպանության դեպք։
«Բայց այս 6-ից, այսինքն՝ ինքնասպանության և ինքնասպանության հասցնելու դեպքերից, 3-ը ոչ կանոնագրքային փոխհարաբերությունների հետևանքով չեն տեղի ունեցել»,- ասել է նա։
Թորոսյանը շեշտել է, որ բանակը հասարակության անբաժան մասն է, և բանակում առկա խնդիրները պետք է դիտարկել ավելի խորքային համատեքստում։
Նա նշել է, որ 2024 թվականին ամբողջ հանրապետությունում արձանագրվել է ինքնասպանության 179 դեպք, 2025 թվականին՝ 199 դեպք, իսկ 2026 թվականի առաջին կիսամյակում՝ 94 դեպք։
«Մենք խնդիրներին նայում ենք շատ ավելի խորքային։ Ընդ որում, ցանկացած նման դեպք առանձին վերլուծության և առանձին քննարկման առարկա է, և մենք յուրաքանչյուր դեպքի մոտենում ենք առանձին»,- ասել է ՊՆ մամուլի քարտուղարը։
Անդրադառնալով զինծառայողների մահվան դեպքերի վերաբերյալ հաղորդագրություններին՝ Թորոսյանը նշել է, որ դրանց մասին սովորաբար հայտարարում են ինչպես ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը, այնպես էլ Քննչական կոմիտեն։ Միաժամանակ, որոշ դեպքերի առանձնահատկություններից ելնելով՝ գնահատականներ տալու գործառույթը ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը չի կարող իր վրա վերցնել։
Նա նաև հերքել է այն պնդումները, թե ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը չի ցավակցում զոհված զինծառայողների ընտանիքներին։
«Մեր բազմաթիվ ներկայացուցիչներ զինծառայողների ընտանիքների հետ շփումներ են ունենում այդ ողբերգական իրադարձությունների շրջանակում։ Նրանք բոլորը ՀՀ պաշտպանության նախարարության ներկայացուցիչներ են, ովքեր իրենց զորակցությունն ու ցավակցությունն են հայտնում մեր զինծառայողների ծնողներին»,- ասել է Թորոսյանը։
Անդրադառնալով մահվան դեպքերի կանխարգելման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքներին՝ ՊՆ մամուլի քարտուղարը նշել է, որ զինծառայողների կողմից սպանությունների, ինքնասպանությունների և ինքնասպանության հասցնելու փորձերի կանխարգելման ուղղությամբ ամենօրյա ռեժիմով իրականացվում են մի շարք միջոցառումներ։
«Զորամասերում վերահսկողություն իրականացնելիս առանձնահատուկ մոտեցում է ցուցաբերվում ինքնախեղումների և ինքնասպանությունների կանխարգելմանը։ Ռիսկային խմբում գտնվող զինծառայողների հետ տարվում են համապատասխան աշխատանքներ»,- նշել է նա։
Թորոսյանի խոսքով՝ մշակվել և գործողության մեջ են դրվել ինքնախեղումների, ինքնասպանությունների, ինչպես նաև ոչ կանոնագրքային փոխհարաբերությունների կանխարգելման մեթոդական ձեռնարկներ։
Զորամասերում պատահարներին և դեպքերին օպերատիվ արձագանքելու և դրանց կրկնությունը բացառելու նպատակով պատրաստվում են վերլուծական և տեղեկատվական շաբաթական նյութեր, որոնք առաքվում են զորամասեր՝ քննարկելու, հետևություններ անելու և գործուն միջոցներ ձեռնարկելու համար։
Նրա խոսքով՝ պարբերաբար զինված ուժեր են առաքվում նաև հանձնարարականներ, շրջաբերականներ և կարգադրություններ՝ հերթապահության ընդգրկվող անձնակազմի հետ բացատրական, բարոյախրատական, կրթադաստիարակչական և իրավադաստիարակչական բնույթի աշխատանքներ իրականացնելու, ինչպես նաև նրանց հոգեհուզական վիճակն ուսումնասիրելու նպատակով։
Թորոսյանը նշել է, որ զինված ուժերի կարգապահության բարձրացմանն ուղղված ամենամյա խորհրդակցությունների օրակարգային հարցերից մեկը ոչ կանոնագրքային փոխհարաբերությունների կանխարգելումն է։
«Սպա-հոգեբանների և զորամասերի հրամանատարների բարոյահոգեբանական ապահովման գծով տեղակալների դերը այս երևույթների և բանակ թափանցող բարքերի կանխարգելման գործում մեծ է։ Նրանց հետ պարբերաբար հավաքներ, վերապատրաստման դասընթացներ և սեմինարներ են անցկացվում»,- ասել է նա։
Նրա խոսքով՝ Պաշտպանության նախարարության կենտրոնական ապարատի կառուցվածքային ստորաբաժանումներից բաղկացած խմբեր ևս պարբերաբար ձևավորվում են և գործուղվում զորամասեր՝ անձնակազմի հետ մշտական աշխատանքներ իրականացնելու համար։

Статистика случаев смерти в Вооруженных силах Армении искажается
В Вооруженных силах Армении в 2026 году было зафиксировано 11 случаев смерти, 5 из которых — среди военнослужащих срочной службы.
Пресс-секретарь министерства обороны Арам Торосян в беседе с «Арменпресс» отметил, что случаи смерти необходимо рассматривать в контексте обстоятельств, связанных и не связанных с военной службой, подчеркнув, что каждый случай является предметом отдельного анализа и обсуждения.
«Министерство обороны — это единственная структура, которая публикует также и случаи смерти включенных в ее состав лиц при обстоятельствах, не связанных со службой. То есть мы не найдем никакой другой структуры, чтобы сотрудник или служащий данной структуры, например, скоропостижно скончался дома, стал жертвой дорожно-транспортного происшествия или умер вследствие болезни, и эти данные в конце года обнародовались бы», — сказал Торосян.
По его словам, статистика, опубликованная в предыдущие годы, становилась поводом для различных манипуляций.
«В прессе часто можно встретить публикации о том, что в армии в течение года было зафиксировано 30 случаев смерти, но никто не отмечает, сколько из этих 30 случаев произошло именно в самой армии, какие из них связаны со службой и сколько — не связаны со службой. Даже если случаи смерти связаны со службой, все ли они являются убийствами и самоубийствами или нет?» — отметил пресс-секретарь минобороны.
Он подчеркнул, что разговоры о росте числа случаев смерти в армии не обосновываются имеющейся у министерства обороны статистикой.
«Если мы говорим об отчетном периоде этого года, то в этом году у нас было 11 случаев смерти, из которых только 5 — военнослужащие срочной службы. У нас были случаи смерти вследствие болезни, вследствие взрыва мины, а по части произошедших в этом году случаев самоубийств должен отметить, что из них только 3 произошли, так сказать, при обстоятельствах, связанных со службой», — сказал Торосян.
По его словам, предварительная информация по части случаев самоубийства и доведения до самоубийства показывает, что их часть связана с личными и иными причинами, которые не являются следствием неуставных взаимоотношений.
Торосян отметил, что в заявлениях различных политических и общественных деятелей касательно случаев смерти часто указывается, что ответственность должно взять на себя министерство обороны:
«Упаси боже, мы несем эту ответственность. Мы ответственны за случаи, происходящие в армии при обстоятельствах, связанных со службой. Но также имеется статистика зафиксированных случаев во все времена, во все годы», — сказал он.
По словам пресс-секретаря, случаи смерти должны изучаться более глубоко и не становиться темой для политических спекуляций.
Представляя статистику разных лет, он отметил, что, например, в 2007 году при обстоятельствах, связанных со службой, было зафиксировано 15 случаев убийств, самоубийств и доведения до самоубийства, а в 2016 году — 19.
«В 2025 году вообще не было зафиксировано ни одного случая убийства, было зафиксировано 6 случаев смерти при обстоятельствах, связанных со службой, из которых, если не ошибаюсь, два были случаями доведения до самоубийства», — отметил Торосян.
По его словам, из 11 случаев смерти, зафиксированных в отчетном периоде 2026 года, 2 произошли при обстоятельствах, связанных со службой. Он отметил, что было зафиксировано 2 случая убийства, 2 — доведения до самоубийства и 4 — самоубийства.
«Но из этих 6, то есть случаев самоубийства и доведения до самоубийства, 3 произошли не вследствие неуставных взаимоотношений», — сказал он.
Торосян подчеркнул, что армия является неотъемлемой частью общества, и существующие в армии проблемы необходимо рассматривать в более глубоком контексте.
Он отметил, что в 2024 году во всей республике было зафиксировано 179 случаев самоубийства, в 2025 году — 199 случаев, а в первом полугодии 2026 года — 94 случая.
«Мы смотрим на проблемы гораздо глубже. Причем любой подобный случай является предметом отдельного анализа и отдельного обсуждения, и мы подходим к каждому случаю индивидуально», — сказал пресс-секретарь.
Касаясь сообщений о случаях смерти военнослужащих, Торосян отметил, что о них обычно заявляют как министерство обороны Республики Армения, так и Следственный комитет. В то же время, исходя из особенностей некоторых случаев, министерство обороны Республики Армения не может брать на себя функцию по вынесению оценок.
Он также опроверг утверждения о том, что министерство обороны не выражает соболезнования семьям погибших военнослужащих.
«Многие наши представители общаются с семьями военнослужащих в рамках этих трагических событий. Все они являются представителями министерства обороны Республики Армения, которые выражают свою поддержку и соболезнования родителям наших военнослужащих», — сказал Торосян.
Касаясь работ, проводимых в направлении предотвращения случаев смерти, пресс-секретарь отметил, что в ежедневном режиме проводится ряд мероприятий по предотвращению убийств, самоубийств и попыток доведения до самоубийства со стороны военнослужащих.
«При осуществлении контроля в воинских частях особый подход проявляется к предотвращению членовредительства и самоубийств. С военнослужащими, находящимися в группе риска, проводятся соответствующие работы», — отметил он.
По словам Торосяна, разработаны и введены в действие методические пособия по предотвращению членовредительства, самоубийств, а также неуставных взаимоотношений.
В целях оперативного реагирования на происшествия и случаи в воинских частях и исключения их повторения подготавливаются аналитические и информационные еженедельные материалы, которые направляются в воинские части для обсуждения, вынесения заключений и принятия действенных мер.
По его словам, в Вооруженные силы также периодически направляются поручения, циркуляры и распоряжения с целью проведения с личным составом, заступающим на дежурство, работ разъяснительного, морально-нравственного, учебно-воспитательного и правовоспитательного характера, а также изучения их психоэмоционального состояния.
Торосян отметил, что одним из вопросов повестки ежегодных совещаний, направленных на повышение дисциплины в Вооруженных силах, является предотвращение неуставных взаимоотношений.
«Роль офицеров-психологов и заместителей командиров воинских частей по морально-психологическому обеспечению в деле предотвращения этих явлений и проникающих в армию нравов велика. С ними периодически проводятся сборы, курсы переподготовки и семинары», — сказал он.
По его словам, также периодически формируются и командируются в воинские части группы, состоящие из структурных подразделений центрального аппарата министерства обороны, для проведения постоянных работ с личным составом.