Կոլումբիայում տեղի է ունեցել հզոր երկրաշարժ՝ խլելով ավելի քան 20 մարդու կյանք
Հզոր երկրաշարժ է տեղի ունեցել Կոլումբիայում։ Առնվազն 22 մարդ է զոհվել։ Կալի քաղաքում տասնյակ շենքեր փլուզվել են։ Տեղի իշխանությունների տվյալներով՝ մարդիկ կարող են դեռևս փլատակների տակ մնացած լինել։ Այդ մասին հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Euronews-ը։
ԱՄՆ-ի Երկրաբանական ծառայությունը երկրաշարժի մագնիտուդը գնահատել է 7,4՝ չնայած այն հանգամանքին, որ այն գտնվել է զգալի խորության վրա։ Երկրաշարժի էպիկենտրոնը գտնվել է Սան Խոսե դել Պալմարի մոտակայքում՝ Բոգոտայից մոտավորապես 400 կիլոմետր դեպի արևմուտք։
Երկրաշարժին նախորդել էին հունիսի վերջին Վենեսուելայում գրանցված 7,2 և 7,5 մագնիտուդով երկու հաջորդական ցնցումներ։ Այդ ժամանակ ցնցումներն ավերել էին հարյուրավոր շենքեր և խլել ավելի քան 5000 մարդու կյանք։

В Колумбии произошло мощное землетрясение: погибли более 20 человек
Мощное землетрясение потрясло Колумбию и Эквадор. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Euronews, погибли не менее 22 человек, несколько десятков зданий в городе Кали обрушились. По данным местных властей, под завалами могут оставаться люди.
Геологическая служба США оценила его магнитуду в 7,4, несмотря на то, что его очаг залегал на значительной глубине. Вероятно, эпицентр землетрясения находился в районе Сан-Хосе-дель-Пальмар, примерно в 400 километрах к западу от Боготы.
Кроме столицы Колумбии толчки ощущались также в городах Кали, Попайян, Манисалес, Армениа, Перейра и других населенных пунктах в центральной части и на западе страны.
Как сообщили в Службе гражданской авиации Колумбии, из-за повреждений закрыты несколько региональных аэропортов.
Сегодняшнее землетрясение произошло после двух последовательных толчков магнитудой 7,2 и 7,5, зарегистрированных в Венесуэле в конце июня. Тогда подземные толчки разрушили сотни зданий и унесли жизни более 5 тысяч человек.