SpaceX հրթիռի մի հատված, ամենայն հավանականությամբ, բախվել է Լուսնին
SpaceX հրթիռի մի կտոր, որը մոտ 2,43 կիլոմետր վայրկյան արագությամբ պտտվում էր ուղեծրում, ամենայն հավանականությամբ, արդեն հարվածել է Լուսնին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին  հաղորդում է BBC-ն։
Խոսքը Falcon 9 տիեզերանավի վերին հատվածի մասին է, որը մոտավորապես 5-հարկանի շենքի չափ է և կշռում է առնվազն 4000 կգ։
ԱՄՆ օդագնացության և տիեզերական տարածության հետազոտությունների ազգային գործակալության (ՆԱՍԱ) տվյալներով` բախումը պետք է տեղի ունենար Բրիտանական ամառային ժամանակով (British Summer Time) մոտավորապես 07:35-ին (Երևանի ժամանակով՝ 10։35-ին)։
Մասնագետներն ավելի վաղ հայտնել էին, որ հարվածը Երկրից անզեն աչքով տեսանելի չի լինի, սակայն բարդ աստղադիտակի հասանելիություն ունեցող մարդիկ կարող են տեսնել Լուսնի մակերևույթից ճառագայթող լույսը։
Այս միջադեպը վտանգավոր չի համարվում, այդ թվում՝ Երկրի համար, քանի որ գիտնականները սա համարում են եզակի հնարավորություն՝ ուսումնասիրելու, թե ինչ է կատարվում, երբ որևէ մարմին հարվածում է Լուսնին։
Տեղի ունեցածից լուսանկարներ առայժմ չեն հրապարակվել։ Գիտնականներն այժմ պետք է համեմատեն Լուսնի մակերևույթի «առաջ և հետո» լուսանկարները, որպեսզի տեսնեն՝ արդյոք այնտեղ  հայտնվել է նոր «սպի», իսկ այս գործընթացը, նշում է BBC-ն, ժամանակ կպահանջի։
Falcon 9 հրթիռը Ֆլորիդայից արձակվել էր հունվարին՝ տիեզերք տանելով Լուսնի վրա վայրէջք կատարելու համար նախատեսված երկու սարք։
SpaceX-ի Falcon 9 հրթիռը բազմակի օգտագործման, երկաստիճան հրթիռ է, որն, ըստ ընկերության, նախատեսված է «Երկրի ուղեծիր և դրանից այն կողմ մարդկանց և բեռների հուսալի և անվտանգ տեղափոխման համար»։

A leftover piece of a SpaceX rocket has crashed into the Moon, giving scientists a rare chance to study what happens when something hits the lunar surface, the BBC reports.
The empty part of Falcon 9 rocket hit near Einstein Crater on the side of the Moon that faces the Earth.
It smashed into the lunar surface at around 5,400 miles per hour - seven times the speed of sound.
American space agency, Nasa said there is no risk from the crash on Earth and that they will "observe the impact site for scientific purposes".
None of the spacecraft already orbiting the Moon were positioned to capture the crash live, so the first job for scientists now is to compare before-and-after pictures of the surface to spot a new impact crater.
The object is the upper stage of a SpaceX Falcon 9 rocket.
SpaceX's Falcon 9 is a reusable, two-stage rocket designed and manufactured for, what the company calls "the reliable and safe transport of people and payloads into Earth orbit and beyond".
Rockets are often built in sections, called stages. The first stage gives the rocket its first big push away from Earth. The upper stage then helps send spacecraft farther into space.