Վաշինգտոնի նահանգում անտառային հրդեհներն առնվազն 600 շինություն են ոչնչացրել. AP
Մոտ 60 հազար մարդ է հարկադրված եղել լքել տները ԱՄՆ Սփոքանի շրջանում (Վաշինգտոնի նահանգ) անտառային հրդեհների պատճառով, կրակն արդեն առնվազն 600 շինություն է ոչնչացրել։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այս մասին հաղորդել Associated Press (AP) գործակալությունը:
Գործակալության տվյալներով՝ նահանգի երկրորդ խոշորագույն քաղաքի՝ Սփոքանի շրջակայքում մոլեգնող հրդեհը հանգստյան օրերին արդեն ընդգրկել է 21 քառակուսի կիլոմետր տարածք:
Վաշինգտոնի նահանգապետ Բոբ Ֆերգյուսոնը հայտնել է, որ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ քննարկել է նահանգում ստեղծված իրավիճակը և դաշնային իշխանություններին խնդրել է օգնություն ցույց տալ տարերքի դեմ պայքարում:
Ավելի վաղ հաղորդվել է, որ Վաշինգտոնում անտառային հրդեհների դեմ պայքարում ներգրավվել են Ազգային գվարդիայի մարտիկները։ Ընդամենը Վաշինգտոնի նահանգում հրդեհներն այրել են մոտ 1000 քառակուսի կիլոմետր տարածություն, դրանց մի մասը, այդ թվում՝ Սփոքանի մերձակայքում, վերահսկողության տակ վերցնել առայժմ չի հաջողվում:

Лесные пожары в штате Вашингтон уничтожили по меньшей мере 600 строений: AP
В округе Спокан штата Вашингтон США почти 60000 человек вынуждены были покинуть свои дома из-за лесных пожаров, которые уже уничтожили не менее 600 строений. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает агентство Associated Press (AP).
По данным агентства, за выходные дни пожар, бушующий вокруг второго по величине города округа Спокан, охватил уже 21 квадратный километр.
Губернатор штата Боб Фергюсон заявил, что обсудил ситуацию с президентом США Дональдом Трампом и попросил федеральные власти оказать помощь в борьбе со стихией.
Ранее сообщалось, что в борьбе с лесными пожарами в штате Вашингтон участвуют военные Национальной гвардии. Огонь охватил около 1000 квадратных километров, некоторые очаги возгорания все еще не взяты под контроль, среди них и очаг вблизи Спокана.