Հայաստանի առաջատար բուտիկ գինեգործարաններից մեկը՝ Վան Արդին, ներկայացրել է իր երեք նոր գինիները, ինչպես նաև՝ երկար սպասված գինու ակումբը
Վան Արդի գինեգործարանը Սասունիկ գյուղում գտնվող իր գինեգործարանում անցկացված «Ավանդույթներից դեպի նորարարություն» խորագրով միջոցառման ընթացքում ներկայացրել է իր երեք նոր գինիները՝ «Վան Արդի Բազալտ», «Թոր-Թորի Ռոզե» և «Թոր-Թորի Ռեզերվ»։ Միջոցառման ընթացքում պաշտոնապես մեկնարկել է նաև Վան Արդի գինու ակումբը, Վան Արդիի ընտանիքին միանալու նոր ձևաչափ այն մարդկանց համար, ովքեր գնահատում են գինին և ցանկանում են առավել սերտ կապ հաստատել Վան Արդի գինեգործարանի ու դրա առաջարկած փորձառությունների հետ։
Շնորհանդեսի գլխավոր իրադարձությունը սահմանափակ քանակով թողարկված «Վան Արդի Բազալտ» գինին էր, որը մոտ վեց ամիս խմորվել և հնացվել է հատուկ ձեռքով փորված բազալտե քարի մեջ։ Այս գինին շուրջ 5000 տարվա պատմություն ունեցող հայկական գինեգործական ավանդույթի ժամանակակից մեկնաբանությունն է Վան Արդիի մատուցմամբ։
Երեկոյին ներկա էին Վան Արդիի գործընկերները, հավատարիմ հաճախորդները, ընկերներն ու հայկական գինու համայնքի ներկայացուցիչները, որոնք մասնակցեցին նոր գինիների պաշտոնական ներկայացմանն ու համտեսին։ Հյուրերը հնարավորություն ունեցան բացահայտելու յուրաքանչյուր գինու ինքնատիպ բնույթը հենց դրանց արարման վայրում՝ շրջապատված օրգանական խաղողի այգիներով և Արագածոտնի չնաշխարհիկ բնապատկերով։
Հնագույն հայկական գինեգործական ավանդույթի վերածնունդը
«Վան Արդի Բազալտի» ստեղծման ներշնչանքի աղբյուրը Ագարակում հայտնաբերված շուրջ 5000 տարվա պատմություն ունեցող բազալտե գինեգործական տարաների համալիրն է։ Վերադառնալով այս մոռացված գինեգործական ժառանգությանը, Վան Արդիի հիմնադիր և գինեգործ Վարուժան Մուրադյանը տեղացի վարպետներին պատվիրել է գինեգործարանի համար ձեռագործ բազալտե տարաներ պատրաստել։ Գինին վեց ամիս խմորվել և հնացվել է հենց այդ տարաներում՝ համադրելով գինեգործության հայկական հնագույն մեթոդներն ու ժամանակակից մոտեցումները։ Վան Արդին, հանրայնորեն հասանելի տեղեկությունների համաձայն, ժամանակակից աշխարհում միակ գինեգործարանն է, որն այս ծավալով բազալտե տարաներում խմորված և հնացված գինի է արտադրում։
Վան Արդիի սեփական խաղողի այգիներում աճեցված հայկական Հաղթանակ և Միլաղ էնդեմիկ տեսակներից արտադրված «Վան Արդի Բազալտի» առաջին խմբաքանակը սահմանափակված է 1000-ից պակաս շշով։
«Բազալտը ստեղծելիս ցանկանում էի ստանալ մի գինի, որն իր էությամբ խորապես հայկական է և միաժամանակ լիովին նոր փորձառություն է առաջարկում ժամանակակից գինու աշխարհին», – նշել է Վան Արդիի հիմնադիր և գինեգործ Վարուժան Մուրադյանը։ «Հայաստանն ունի աշխարհի հնագույն գինեգործական պատմություններից մեկը։ Մեր նպատակն է պահպանել այդ պատմության շարունակականությունը՝ որակի, ստեղծագործ մոտեցման և փորձարարությունների միջոցով»։
Այս գինին արտահայտում է Վան Արդիի ավելի լայն փիլիսոփայությունը՝ հարգանքի տուրք մատուցել Հայաստանի գինեգործական ժառանգությանը, միաժամանակ շարունակելով ուսումնասիրել նոր մեթոդներ, տեղական խաղողի սորտեր և տերուարի ինքնատիպ դրսևորումներ։
Ներկայացնում ենք «Վան Արդի» գինու ակումբը
Նոր գինիների հետ միասին ընտանեկան գինեգործարանը ներկայացրել է նաև Վան Արդի գինու ակումբը՝ անդամակցության ծրագիր այն գինեսերների համար, որոնք ցանկանում են ամբողջ տարվա ընթացքում շարունակաբար մաս կազմել Վան Արդիի մատուցած յուրահատուկ փորձառությանը և նորություններին։
Ակումբի անդամները կստանան տարեկան չորս հատուկ ձևավորված գինու փաթեթ, որոնք կներառեն Վան Արդիի հատուկ ընտրված գինիները, նոր թողարկումներ և այլ բացառիկ առաջարկներ։ Անդամակցությունը նաև հնարավորություն կտա մասնակցելու միայն ակումբի անդամների համար նախատեսված համտեսներին և հատուկ միջոցառումներին, ունենալու առաջնային հասնելիություն նոր գինիներին, ինչպես նաև օգտվելու Վան Արդիի բոլոր առաջարկներից՝ առանձնահատուկ փաթեթներով։
«Գինու ակումբը ավելի մտերիմ դառնալու մեր հրավերն է», – նշել է Անի Մուրադյանը։ «Վան Արդին միշտ ավելին է եղել, քան պարզապես գինեգործարան։ Մեր ջերմ, ընտանեկան միջավայրում մշտապես միավորվում են գինին, խոհանոցը, երաժշտությունը, արվեստն ու մշակույթը։ Գինու ակումբի միջոցով մենք ստեղծում ենք ավելի խորքային և նշանակալի հնարավորություն, որպեսզի Վան Արդին սիրող մարդիկ դառնան այդ ընտանիքի մի մասը»։
Վան Արդի գինու ակումբի փաթեթներին կարող եք ծանոթանալ www.vanardi.com/wineclub կայքում։
Նոր թողարկումները
«Վան Արդի Բազալտը» Հաղթանակ և Միլաղ խաղողի սորտերից պատրաստված համարձակ և բացառիկ ոճով գինի է։ Խոր ռուբինագույն գինում բացահայտվում են մուգ մրգերի, սոճու անտառի, կակաոյի, սուրճի և զուսպ համեմունքների բազմաշերտ նոտաներ, որոնք լրացվում են դրա ամենատարբերակիչ՝ ընդգծված հրաբխային, քարային բնույթով։ Համը խիտ է, սակայն ներդաշնակ կառուցվածքով, հզոր, միևնույն ժամանակ հավասարակշռված մարմնով և երկարատև, կայուն վերջնահամով։
«Թոր Թորի Ռոզեն» Սիրա, Զինֆանդել և Պինո Նուար սորտերի վառ և արտահայտիչ համադրություն է։ Գինու խոր վարդաոսկեգույն երանգը համալրում են ազնվամորու, ելակի կրեմային և կարմիր նարնջի բույրերը։ Թարմացնող թթվայնությունը, թեթև կրեմային կառուցվածքն ու արտահայտիչ հրաբխային նրբերանգները ձևավորում են վառ, բազմաշերտ և խաղային բնույթով վարդագույն գինի։
«Թոր Թորի Ռեզերվը» Զինֆանդել, Արենի և Սիրա խաղողի սորտերի հագեցած համադրություն է, որը 12-ից 14 ամիս հնացվել է ֆրանսիական կաղնու տակառներում։ Խոր ռուբինագույն գինին բացվում է մուգ մրգերի, կաշվի և սուրճի բույրերով, որոնց հաջորդում են սալորի, նռան, մուգ շոկոլադապատ ազնվամորու և հիկորիի նուրբ նոտաները։ Փափուկ տանիններն անցում են կատարում դեպի երկարատև և կայուն վերջնահամ։
«Այս գինիները միասին ներկայացնում են «Վան Արդիի” երեք տարբեր կողմերը», – նշել է Անի Մուրադյանը։ «Բազալտը մեր ամենահամարձակ փորձարարությունն է, «Թոր-Թորի Ռոզեն» թարմ և արտահայտիչ է, իսկ «Թոր-Թորի Ռեզերվը»՝ խոր և կառուցվածքային։ Երեքն էլ մարմնավորում են այն հատկանիշները, որոնք մշտապես հատուկ են եղել Վան Արդիի գինիների հավաքածուին»։
Վան Արդիի մասին
2008 թվականին Վարուժան Մուրադյանի և նրա ընտանիքի կողմից հիմնադրված Վան Արդի գինեգործարանը Հայաստանի առաջատար բուտիկ գինեգործարաններից է, որը նաև հանդիսանում է հայկական ժամանակակից գինեգործության վերածննդի լավագույն օրինակներից մեկը։
Հայաստանի Արագածոտնի մարզի Սասունիկ գյուղում գտնվող գինեգործարանը շրջապատված է սեփական օրգանական խաղողի այգիներով, որոնք տնկված են քարքարոտ, հրաբխային հողերում։ Գինեգործարանը հետևում է այգիների մշակման նվազագույն միջամտության սկզբունքին՝ կենտրոնանալով հայկական խաղողի սորտերի բնույթն ու դրանց ծագման վայրի առանձնահատկությունները բացահայտելու վրա։
Վան Արդիի առաքելությունն է՝ ամրապնդել Հայաստանի դիրքերը համաշխարհային գինու քարտեզի վրա՝ շարունակելով տեղական հնագույն գինեգործական ժառանգության ամրապնդումը և զարգացումը՝ արտահայտիչ, նրբագեղ և համաշխարհային մակարդակի որակ ունեցող գինիների ստեղծման միջոցով։ Գինեգործությունից բացի Վան Արդին լայնորեն ճանաչում է ստացել իր հյուրընկալության և ջերմ, ընտանեկան միջավայրով, որտեղ գինեգործարանի այցելուները բացահայտում են Հայաստանը գինու, հյուրընկալության, արվեստի, երաժշտության և մշակույթի միջոցով։

Одно из ведущих бутиковых винодельческих поместий Армении, «Ван Арди», презентовало три новых вина и винный клуб
Одно из ведущих бутиковых винодельческих поместий Армении, «Ван Арди», презентовало три новых вина и винный  клуб
Винодельня «Ван Арди» представила три новых вина: «Ван Арди Базальт», «Тор-Тори Розе» и «Тор-Тори Резерв». Презентация состоялась в рамках мероприятия «От традиций к инновациям» в поместье Ван Арди. В этот же вечер был официально представлен Винный клуб Ван Арди – уникальная возможность для тех, кто ценит вино и стремится ближе познакомиться с винодельней и её неповторимой атмосферой.
Центральным событием презентации стало вино «Ван Арди Базальт» лимитированного выпуска, которое ферментировалось и выдерживалось около шести месяцев в специально изготовленных вручную ёмкостях из базальта. Это вино стало современной интерпретацией армянской винодельческой традиции, насчитывающей около 5 000 лет.
Мероприятие объединило партнёров, постоянных клиентов, друзей Ван Арди и представителей винного сообщества Армении, которые первыми познакомились с новинками и приняли участие в их официальной дегустации. У гостей была возможность раскрыть уникальный характер каждого вина непосредственно в месте его создания, среди органических виноградников.
Возрождение древней армянской винодельческой традиции
Источником вдохновения для создания «Ван Арди Базальт» стал обнаруженный в Агараке, недалеко от , комплекс базальтовых сосудов для виноделия возрастом около 5 000 лет. Обращаясь к этому забытому наследию, основатель и винодел Варужан Мурадян заказал у армянских мастеров базальтовые ёмкости ручной работы для Ван Арди. Вино ферментировалось и выдерживалось в них в течение шести месяцев, объединяя древние армянские методы с современными технологиями виноделия. Согласно общедоступной информации Ван Арди, сегодня это единственная винодельня в мире, которая производит вино, ферментированное и выдержанное в базальтовых ёмкостях в таком масштабе.
Первая партия вин «Ван Арди Базальт», созданная из выращенных в собственных виноградниках армянских сортов винограда Ахтанак и Милаг, выпущена тиражом менее 1 000 бутылок.
«Создавая “Базальт”, я хотел получить вино с глубоко армянским характером, которое одновременно открыло бы совершенно новый опыт для современного винного мира, – отметил основатель и винодел Ван Арди Варужан Мурадян. – Армения обладает одной из древнейших винодельческих историй в мире. Наша цель – сохранять её живой благодаря качеству, творческому подходу и экспериментам».
Это вино отражает общую философию Ван Арди: чтить винодельческое наследие Армении и одновременно продолжать исследовать новые методы, местные сорта винограда и самобытные проявления терруара.
Представляем винный клуб «Ван Арди»
Наряду с новыми винами семейная винодельня представила Винный клуб «Ван Арди» –  уникальную возможность для тех, кто ценит вино и стремится ближе познакомиться с винодельней и её неповторимой атмосферой..
Участники клуба получат четыре тщательно сформированных винных набора в год, включающих избранные вина Ван Арди, новинки и эксклюзивные предложения. Членство также предоставит доступ к закрытым дегустациям, специальным мероприятиям, приоритетному приобретению отдельных новинок и особым предложениям на продукцию и мероприятия Ван Арди.
«Винный клуб – это наше приглашение стать ближе, – отметила  Ани Мурадян. – “Ван Арди” всегда был чем-то большим, чем просто винодельня. Это место, где встречаются вино, гастрономия, музыка, искусство и культура. Создавая Винный клуб, мы предлагаем тем, кто любит “Ван Арди”, более глубокую и значимую возможность стать частью нашей семьи».
Ознакомиться с пакетами Винного клуба «Ван Арди» можно на сайте: www.vanardi.com/wineclub
Новые вина
«Ван Арди Базальт» – смелое и по-настоящему уникальное вино из сортов Ахтанак и Милаг. Вино глубокого рубинового цвета раскрывается многослойными оттенками тёмных фруктов, хвойного леса, какао, кофе и сдержанных пряностей, дополненными его наиболее характерной особенностью – выраженной каменистой минеральностью. Вкус насыщенный, но гармоничный, с мощной и одновременно сбалансированной структурой и продолжительным, стойким послевкусием.
«Тор-Тори Розе» – яркий купаж сортов Сира, Зинфандель и Пино Нуар. За глубоким розово-золотистым оттенком следуют ароматы малины, клубничного заварного крема и красного апельсина. Освежающая кислотность, лёгкая сливочная текстура и выраженная минеральность создают выразительное и многогранное розе.
«Тор-Тори Резерв» – насыщенный купаж сортов Зинфандель, Арени и Сира, выдержанный от 12 до 14 месяцев во французском дубе. Вино глубокого рубинового цвета раскрывается ароматами тёмных фруктов, кожи и кофе, за которыми следуют оттенки сливы, граната, малины в тёмном шоколаде и лёгкие ноты гикори. Мягкие танины переходят в долгое и стойкое послевкусие.
«Вместе эти вина представляют три разные грани Ван Арди, – отметила Ани Мурадян. – “Базальт” – наш самый смелый эксперимент, “Тор-Тори Розе” – свежее и выразительное вино, а “Тор-Тори Резерв” отличается глубиной и структурностью. Все три воплощают качества, которые всегда были присущи винным коллекциям “Ван Арди”».
О «Ван Арди»
Основанная в 2008 году Варужаном Мурадяном и его семьёй, «Ван Арди» является одной из первых бутиковых виноделен Армении и одной из движущих сил современного возрождения армянского виноделия.
Винодельня расположена в Сасунике, в Арагацотнском регионе Армении, и окружена собственными органическими виноградниками, высаженными на каменистых вулканических почвах. «Ван Арди» придерживается принципа минимального вмешательства, стремясь раскрыть характер армянских сортов винограда и особенности места их происхождения.
Миссия «Ван Арди» заключается в укреплении позиций Армении на мировой винной карте посредством создания выразительных, элегантных армянских вин мирового уровня, в которых древнее винодельческое наследие страны получает современное воплощение.
Помимо производства вина, «Ван Арди» создаёт пространство, где гости могут познакомиться с Арменией через вино, гостеприимство, искусство, музыку и культуру.