Շների հարձակումից փրկված կարմիրգրքյան արջի քոթոթը տեղափոխվել է ապաստարան
Բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմնի Գեղարքունիքի տարածքային բաժնում հուլիսի 28-ին ժամը 12:20-ի սահմաններում  ահազանգ է ստացվել Մարտունի քաղաքի բնակիչ Վ․Վ-ի կողմից հայտնաբերված արջի քոթոթի վերաբերյալ։
«Մարտունի-Գետափ ավտոճանապարհի 15-րդ կիլոմետրի հատվածում Վ․Վ․-ն նկատել է ՀՀ Կարմիր գրքում գրանցված անդրկովկասյան գորշ արջի մոտ 4 ամսական քոթոթ, որը հայտնվել էր 6-7 շների հարձակման վտանգի տակ։
Քաղաքացուն հաջողվել է կանխել կենդանուն սպառնացող վտանգը և արջի քոթոթին տեղափոխել իր տան հարակից օժանդակ շինություն»,– «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ հայտնում են ԲԸՏՄ-ից։
Տեսուչների կողմից իրականացված արտաքին զննությամբ կենդանու մոտ վնասվածքներ չեն հայտնաբերվել։  ՀՀ Կարմիր գրքում գրանցված անդրկովկասյան գորշ արջի քոթոթի պատշաճ խնամքն ապահովելու և հետագայում վայրի բնություն վերադարձնելու նպատակով՝ նույն օրը կենդանին հանձնվել է Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամին (FPWC) և տեղափոխվել Վայրի կենդանիների փրկարար կենտրոնի՝ հատուկ ձագերի համար նախատեսված ապաստարան։

Bear cub rescued from pack of stray dogs in Armenia
A Transcaucasian brown bear cub, an endangered species listed in the Armenian Red Book, has been rescued after being found under threat of attack by a pack of stray dogs in Gegharkunik Province.
According to Armenia's Environmental Protection and Mining Inspection Agency, its Gegharkunik Regional Department received a report at around 12:20 p.m. on July 28 from a resident of Martuni, identified as V.V., who had discovered the cub.
The approximately four-month-old bear cub was spotted near the 15th kilometer of the Martuni–Getap highway, where it was surrounded by six or seven dogs.
The resident managed to drive the dogs away, rescue the animal, and provide it with temporary shelter before authorities arrived.
An inspection found no visible injuries on the cub.
To ensure its proper care and prepare it for its eventual return to the wild, the cub was transferred the same day to the Foundation for the Preservation of Wildlife and Cultural Assets (FPWC), where it was placed in the care of the Wildlife Rescue Center.