Կանադան պատրաստ է պատասխանելու Թրամփի նոր մաքսատուրքերին
Կանադան պատրաստ է պատասխանելու ԱՄՆ-ի նոր մաքսատուրքերին, եթե երկրներին չհաջողվի հասնել առևտրային համաձայնության: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Կանադայի վարչապետ Մարկ Քարնին։
«Եթե համաձայնություն չլինի, ապա մենք պատրաստ ենք քննարկելու հակազդման բոլոր տարբերակները, դրանք կախված են բանակցությունների արդյունքից: Նախապես պատասխանելու հարկ չկա, կարծում եմ, որ դա այս փուլում անարդյունավետ կլինի», - ասել է Քարնին, որի ելույթը հեռարձակել է CTV News հեռուստաալիքը։
Հուլիսի 21-ին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը 50%-ի չափով ներմուծման լրացուցիչ մաքսատուրքեր է սահմանել կանադական արտադրանքի համար՝ ի պատասխան Կանադայի կողմից ամերիկյան մեքենաների, կաթնամթերքի և ալկոհոլի նկատմամբ, նրա խոսքով, «անհավասար վերաբերմունքի»։
Մաքսատուրքերի գործողությանը չեն ենթարկվի էներգակիրները, կալիումը, ինչպես նաև ծովամթերքը և կարևորագույն հանքանյութերը: Սպասվում է, որ մաքսատուրքերն ուժի մեջ կմտնեն օգոստոսի 19-ին:

Канада готова ответить на новые пошлины Трампа
Канада готова ответить на новые пошлины США, если странам не удастся достичь торгового соглашения. Об этом, по сообщению Арменпресс, заявил премьер-министр Канады Марк Карни.
«Если соглашения не будет, то мы готовы обсудить все варианты контрмер, они зависят от результатов переговоров. Нет необходимости отвечать заранее, я думаю, на данном этапе это будет неэффективно», — сказал Карни, чье выступление транслировалось телеканалом CTV News.
21 июля президент США Дональд Трамп ввел дополнительные импортные пошлины в размере 50% на канадскую продукцию в ответ на «неравное отношение» Канады к американским автомобилям, молочной продукции и алкоголю.
Энергетические материалы, калий, а также морепродукты и ключевые минералы не будут облагаться пошлинами. Ожидается, что пошлины вступят в силу 19 августа.