Երևան-Ուրումչի. վերակենդանացնելով Մետաքսի ճանապարհի կապերը նոր ժամանակներում
Երևանի և Ուրումչիի միջև ուղիղ ավիաչվերթների մեկնարկը նոր օդային կամուրջ է ստեղծել Հայաստանի և Չինաստանի Սինծիանի Ույղուրական ինքնավար շրջանի միջև՝ միավորելով երկու տարածաշրջան, որոնց պատմությունն անքակտելիորեն կապված է հնագույն Մետաքսի ճանապարհի հետ։
Դարեր շարունակ Մետաքսի ճանապարհը կապել է Արևելքն ու Արևմուտքը՝ ապահովելով ապրանքների, մշակույթների և մարդկանց ազատ տեղաշարժը մայրցամաքներով։ Այսօր Երևան-Ուրումչի օդային երթուղին այդ պատմական կապը վերակենդանացնում է ժամանակակից ձևաչափով՝ կրկին միավորելով երկու ուղղությունները, որոնք ժամանակին կարևոր դեր են ունեցել այս պատմական առևտրային ճանապարհի վրա։
Հայաստանի համար Ուրումչիի հետ ուղիղ օդային հաղորդակցությունը նոր հնարավորություններ է ստեղծում զբոսաշրջության զարգացման, գործարար կապերի ընդլայնման և առհասարակ հայ-չինական շփումների ակտիվացման համար։
Ուղիղ չվերթի առկայությունը ոչ միայն հեշտացնում է ճանապարհորդությունները, այլև զգալի ներուժ է ստեղծում առևտրի, լոգիստիկայի, ներդրումների և մշակութային համագործակցության խորացման ուղղությամբ։
China Southern Airlines-ի կողմից արդեն շաբաթական վեց անգամ իրականացվող չվերթները յուրատեսակ կերպով խորհրդանշում են, թե ինչպես է ժամանակի ընթացքում փոխակերպվել Մետաքսի ճանապարհը։ Եթե նախկինում քարավանները անապատներով և լեռնանցքներով տեղափոխում էին մետաքս, թանկարժեք քարեր, համեմունքներ և այլ արժեքավոր ապրանքներ, ապա այսօր մարդկանց և տնտեսությունները մերձեցնում են ավիացիան, լոգիստիկան և ժամանակակից տրանսպորտային ենթակառուցվածքները՝ Հայաստանը և Չինաստանը դարձնելով առավել փոխկապակցված։
Չինաստանի հյուսիս-արևմուտքում գտնվող Սինծիանի Ույղուրական ինքնավար շրջանը երկրի ամենախոշոր վարչատարածքային միավորն է։ Երկար տարիներ այն հայտնի էր որպես դարպաս դեպի Կենտրոնական Ասիա։ Այսօր այս տարածաշրջանը զգալի տնտեսական զարգացում է ապրել՝ ամրապնդելով իր դերը որպես Չինաստանը, Կենտրոնական Ասիան և Եվրոպան կապող կամուրջ և դառնալով «Գոտի և ճանապարհ» նախաձեռնության կարևոր հանգույցներից մեկը։
Սահմանակցելով Աֆղանստանին, Ղազախստանին, Ղրղզստանին, Մոնղոլիային, Պակիստանին, Ռուսաստանին, Տաջիկստանին և Հնդկաստանին՝ Սինծիանը զբաղեցնում է Չինաստանի՝ ռազմավարական տեսանկյունից ամենակարևոր աշխարհագրական դիրքերից մեկը։
Շրջանի վարչական կենտրոնը՝ Ուրումչին, Սինծիանի քաղաքական, տնտեսական և մշակութային կենտրոնն է։ Այն նաև Չինաստանի արևմտյան հատվածի գլխավոր տրանսպորտային և լոգիստիկ հանգույցներից է՝ ապահովելով երկրի կապը Կենտրոնական Ասիայի շուկաների և միջազգային տրանսպորտային ցանցերի հետ։
«Ուրումչի» անվան ծագման վերաբերյալ գիտնականները տարբեր վարկածներ են առաջ քաշել, որոնցից մեկը ենթադրում է, որ այն մոնղոլական ծագում ունի։ Լայն տարածում գտած ավանդության համաձայն՝ Չինգիզ խանը, որոնելով խոտհարքեր, հասել է այս տարածաշրջան և այն բնութագրել որպես «գեղեցիկ արոտավայր», ինչից էլ, ըստ այդ վարկածի, առաջացել է քաղաքի անվանումը։
Գտնվելով հյուսիսում Գուրբանթունգութ անապատի, իսկ հարավում՝ Թաքլամական անապատի միջև՝ Ուրումչին իր աշխարհագրությամբ և բազմադարյա պատմությամբ արտացոլում է Սինծիանի յուրահատուկ աշխարհագրական ու պատմական առանձնահատկությունները։
Պատմական Մետաքսի ճանապարհի խաչմերուկներում
Դարեր շարունակ Սինծիանը եղել է հնագույն Մետաքսի ճանապարհի սրտում, այստեղ են հատվել այդ ճանապարհի հյուսիսային, կենտրոնական և հարավային ցամաքային երթուղիները։ Ուշագրավ է, որ իր գոյության սկզբնական շրջանում այն ավելի շատ նեֆրիտի առևտրի ճանապարհ էր, քան մետաքսի, ինչի պատճառով էլ ուներ Նեֆրիտի ճանապարհ անվանումը։
Շատ երկար տարիներ ձգված այս փոխանակումներն ու փոխհարաբերություններն էին, որ պայմանավորեցին տարածաշրջանի էթնիկ և մշակութային բազմազանությունը։ Ույղուրները Չինաստանի՝ պաշտոնապես ճանաչված 55 ազգային փոքրամասնություններից մեկն են։ Չինաստանի Սինծիանի Ույղուրական ինքնավար շրջանի բնակչությունը գերազանցում է 20 միլիոնը։ Ույղուրներից բացի, այստեղ բնակվում են նաև բազմաթիվ այլ ազգություններ, այդ թվում՝ հաներ, ղազախներ և այլ էթնիկ խմբեր։
Ուրումչիի ամենահայտնի տեսարժան վայրերից է «Սինծիանի միջազգային մեծ բազարը» (Xinjiang International Grand Bazaar)՝ իսլամական ճարտարապետական ոճով կառուցված շուկան, որը համատեղում է ավանդական ճարտարապետությունը, ազգային առևտուրը, զբոսաշրջությունն ու ժամանցը։ Այն հաճախ ներկայացվում է որպես աշխարհի խոշորագույն շուկաներից մեկը և արտացոլում է ինչպես Մետաքսի ճանապարհի հարուստ ժառանգությունը, այնպես էլ Սինծիանի մշակութային բազմազանությունը։
Այսօր Ուրումչին ժամանակակից և արագ զարգացող քաղաք է, որն ընդունում է այցելուների ինչպես Չինաստանի տարբեր շրջաններից, այնպես էլ արտերկրից։ Իսկ «Մեծ բազարը» շարունակում է մնալ քաղաքի ամենասիրված և ամենաշատ այցելվող տեսարժան վայրերից մեկը։
Ամեն օր հազարավոր մարդիկ գալիս են շուկա՝ գնումներ կատարելու և քաղաքի մթնոլորտը զգալու համար։ Մեծաթիվ տաղավարներում և խանութներում վաճառվում են բուրավետ համեմունքներ, բարձրորակ նեֆրիտ, գունեղ մետաքսե հագուստ, հայտնի տեղական մրգեր և ավանդական ուտեստների լայն ընտրանի․սրանցից շատերը ժամանակին վաճառվում էին հնագույն Մետաքսի ճանապարհի երկայնքով։
Յուրահատուկ զգայական փորձառություն է շուկայով զբոսնելը։ Օդը լցված է խորոված գառան մսի բույրով, թարմ աղացած համեմունքները տարածում են իրենց առանձնահատուկ բուրմունքը, իսկ ավանդական հագուստ կրող ույղուրները երաժշտության և պարի միջոցով նոր աշխուժություն են հաղորդում բանուկ փողոցներին։ Ժամանակակից ռեստորանների կողքին այցելուները կարող են համտեսել Սինծիանի լոշիկը՝ Կենտրոնական Ասիայի ավանդական բարակ հացը, որը մինչ օրս ույղուրական և այլ էթնիկ համայնքների ամենօրյա սննդի կարևոր մասն է։ Շուկայի տարածքում գործում է նաև թանգարան՝ նվիրված լոշիկի պատմությանը և դրա պատրաստման ավանդական եղանակներին։
Թեև սուրճը պատմականորեն տարածաշրջանի մարդկանց առօրյայի մաս չի կազմել, սակայն վերջին տարիներին հատկապես երիտասարդների շրջանումսուրճի հանդեպ սերը գործի է դրել տեղական հացթուխների երևակայությունը՝ փորձելու նոր գաղափարներ։ Դրանցից մեկը այսօր արդեն լայն տարածում ստացած լոշիկով սուրճն է, երբ էսպրեսոն կամ լատեն մատուցվում է թարմ թխված լոշիկի՝ բաժակի ձևով փորված հատվածի մեջ։ Այս համադրությունը ցույց է տալիս, թե ինչպես են տեղական խոհարարական ավանդույթները քայլում ժամանակին համընթաց՝ պահպանելով տարածաշրջանի մշակութային արմատները։
Իսկ Ուրումչիի կենտրոնից փոքր-ինչ դուրս գտնվող խոշոր թանգարանը ներկայացնում է Սինծիանի զարգացման պատմությունը՝ ցույց տալով տարածաշրջանի վերափոխումները ենթակառուցվածքների, արդյունաբերության, մշակույթի և հանրային ծառայությունների ոլորտներում։ Նախկինում թերզարգացած գյուղերի արդիականացմանը, նավթարդյունաբերության աճին, մշակութային ժառանգության պահպանմանը և պետական լայնածավալ ներդրումներին նվիրված ցուցադրությունների միջոցով թանգարանը ներկայացնում է այն խոշոր փոփոխությունները, որոնք վերջին տասնամյակներում ձևավորել են Սինծիանի ներկայիս կերպարը։
Ժամանակակից համայնք
Տնտեսական զարգացմանը զուգահեռ՝ Ուրումչին ընդլայնել է հանրային ծառայությունները համայնքային մակարդակում։
2022 թվականի հուլիսի 13-ին, Տյանշանի շրջանում գտնվող Գույուանսյան համայնք կատարած այցի ընթացքում, Չինաստանի նախագահ Սի Ծինփինը հանդիպել է տարբեր էթնիկ խմբերի ներկայացուցիչների հետ։ Սի Ծինփինը տեղական պաշտոնյաներին ներկայացրել է մի շարք հանձնարարականներ՝ ընդգծելով բոլոր էթնիկ խմբերի ներկայացուցիչների նկատմամբ հոգատար վերաբերմունքի կարևորությունը։
Սի Ծինփինը նշել է, որ բոլոր էթնիկ խմբերը պետք է սերտորեն միավորված լինեն՝ ինչպես «նռան հատիկները»։ Նա նաև ընդգծել է, որ «մշակութային ինքնությունը ինքնության ամենախոր ձևն է։ Այն էթնիկ միասնության արմատն է և բոլոր էթնիկ խմբերի հոգին»։
Իշխանություններն այսօր մեծ ջանքեր են գործադրում տարածաշրջանի բնակիչներին գործնական աջակցություն տրամադրելու, որակյալ ծառայություններ մատուցելու և համայնքային խնդիրները լուծելու նպատակով։
Քաղաքի տարբեր հատվածներում համայնքային սպասարկման կենտրոնները բնակիչներին առաջարկում են պետական, իրավական, զբաղվածության և սոցիալական ծառայությունների լայն շրջանակ՝ մեկ պատուհանի սկզբունքով գործող համակարգերի միջոցով, որոնք միտված են ավելի հարմարավետ դարձնել առօրյան։
Այդպիսի օրինակ է Տյանշանի շրջանում գտնվող Հեյցզյաշան փողոցի Յուեջին փողոցի հարավային համայնքը։ Մոտ 1500 տնային տնտեսություն և տարբեր էթնիկ պատկանելության ավելի քան 4000 բնակիչ ունեցող թաղամասը վերջին տարիներին լայնածավալ վերակառուցման է ենթարկվել։
Տեղական պաշտոնյաների խոսքով՝ նախկինում այստեղ հիմնականում կիրառվում էին ածուխով ջեռուցման համակարգեր, չկային բարեկարգ ճանապարհներ, գործում էր հնացած ջրամատակարարման և կոյուղու ենթակառուցվածքներ։ Հեյցզյաշանը եղել է Ուրումչիի քաղաքային վերափոխման ծրագրի շրջանակում վերակառուցման համար ընտրված առաջին թաղամասերից մեկը։
«Ինչպես տեսնում եք՝ այսօր տարածքն ամբողջությամբ վերափոխվել է՝ ժամանակակից բարձրահարկ բնակելի շենքերով, հարմարավետ կենսապայմաններով և լավ զարգացած հանրային ենթակառուցվածքներով»,– համայնքային կենտրոն կատարած այցի ընթացքում «Արմենպրես»-ին ասել է տեղի պաշտոնյաներից մեկը։
Մեկ պատուհանի ծառայության կենտրոնը միավորում է հանրային ծառայությունների լայն շրջանակ՝ ներառյալ պետական կառավարման, հասարակական անվտանգության, կոմունալ ծառայությունների աջակցության, իրավական օգնության, զբաղվածության և համայնքային հաշտեցման ոլորտները։ Կենտրոնը նաև առաջարկում է մասնագիտական ուսուցման ծրագրեր, ճկուն զբաղվածության հնարավորություններ և ձեռներեցության խթանման նախաձեռնություններ՝ ի աջակցություն տեղի բնակիչներին։
Համայնքը առանձնահատուկ ուշադրություն է դարձնում կրթությանը։ Իրականացվող ծրագրերից մեկն էլ երեխաների համար անգլերենի դասընթացներն են։ Անգլերենի ույղուր ուսուցչուհի Գրեյսը նկատում է, որ անգլերենի իմացությունը շարունակում է կարևորվել երիտասարդների շրջանում։
«Ես ավարտել եմ համալսարանը 2000-ականների սկզբին։ Այդ ժամանակ անգլերենի ուսուցումը շատ պահանջված էր։ Բոլորը քոլեջներում սովորում էին անգլերեն, իսկ ավելի ուշ ստեղծվեցին նաև ուսումնական կենտրոններ։ Ես անգլերենն ընտրեցի մագիստրոսական կրթության համար։ Այնուհետև չորս տարի աշխատեցի Ուրումչիի տարրական դպրոցներից մեկում։
Այսօր ևս երեխաներին անհրաժեշտ է սովորել անգլերեն՝ իրենց ապագա մասնագիտական գործունեության համար»,– պատմել է նա «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում՝ ցույց տալով իր սաների ստեղծագործություններով ձևավորված դասասենյակը։
Կրթությունից բացի, կենտրոնն ապահովում է նաև երեխաների խնամքի, տարեցների աջակցության ծառայություններ, երիտասարդական և կամավորական ծրագրեր։ Այն նաև պարբերաբար կազմակերպում է մշակութային միջոցառումներ և համայնքային հանդիպումներ, որոնք նպաստում են տարբեր էթնիկ խմբերի ներկայացուցիչների միջև շփմանն ու փոխգործակցությանը։
Բնական պաշարներ և արդյունաբերություն
Բացի իր պատմական նշանակությունից՝ Սինծիանը Չինաստանի՝ բնական պաշարներով ամենահարուստ տարածաշրջաններից է։ Տարածքի զգալի մասը զբաղեցնում են Ալթայի, Կունլունի և Տյան Շանի լեռնաշղթաները։ Տարածաշրջանն ունի նաև ածխի, նավթի և բնական գազի մեծ պաշարներ։
Այս բնական պաշարները կարևոր դեր են ունեցել Սինծիանի տնտեսական զարգացման գործում՝ նպաստելով, որ տարածաշրջանը դառնա Չինաստանում բնական գազի խոշորագույն արտադրողը և երկրի ռազմավարական էներգետիկ բազաներից մեկը։ 2025 թվականին իշխանությունները Ուրումչիի օդանավակայանում բացեցին ուղևորների համար նախատեսված նոր տերմինալ, իսկ նախկին տերմինալները վերափոխվեցին բեռնափոխադրումների գործողությունների համար՝ համընթաց գնալով «Գոտի և ճանապարհ» նախաձեռնության շրջանակում առևտրային հոսքերի ընդլայնմանը։
Թեև Սինծիանը ավանդաբար հայտնի է եղել գյուղատնտեսությամբ, տարածաշրջանի տնտեսությունը վերջին տարիներին դարձել է ավելի բազմազան։ Այն բամբակի արտադրության համաշխարհային առաջատարներից մեկն է, ինչպես նաև վերածվել է արևային վահանակների բաղադրիչների արտադրության խոշոր կենտրոնի։
Զարգացում է ապրել նաև խաղողագործությունը։ Չինաստանի խոշորագույն գինեգործական ընկերությունը՝ Changyu-ն, Շիհըզի քաղաքում աշխատեցնում է Château Changyu Baron Balboa գինեգործարանը, որը դարձել է հայտնի զբոսաշրջային ուղղություն այցելուների շրջանում։
«Գոտի և ճանապարհ» նախաձեռնության զարգացող հանգույց
Սինծիանը հետևողականորեն ամրապնդում է իր դիրքերը՝ որպես Չինաստանի «Գոտի և ճանապարհ» նախաձեռնության առանցքային հանգույցներից մեկը։ 2022 թվականին Ուրումչիի միջազգային ցամաքային նավահանգստի տարածք կատարած այցի ընթացքում Չինաստանի նախագահ Սի Ծինփինը նշել է, որ «Գոտի և ճանապարհ» նախաձեռնության առաջընթացով պայմանավորված՝ Սինծիանն այլևս հեռավոր սահմանային շրջան չէ, այն վերածվել է առանցքային և կարևոր հանգույցի։
Իր ռազմավարական դիրքի, հարուստ բնական պաշարների, ընդլայնվող արդյունաբերական բազայի և զարգացող լոգիստիկ ենթակառուցվածքների շնորհիվ Սինծիանը շարունակում է խորացնել Չինաստանի կապերը Կենտրոնական Ասիայի և Եվրոպայի հետ։
Երևան–Ուրումչի ուղիղ ավիաչվերթների մեկնարկը ևս մեկ անգամ ընդգծում է այս զարգացող փոխկապակցվածությունը՝ ստեղծելով Հայաստանի և արևմտյան Չինաստանի միջև նոր օդային կամուրջ և միաժամանակ հիմնվելով հնագույն Մետաքսի ճանապարհի երկայնքով ձևավորված պատմական կապերի վրա։
Զբոսաշրջություն
2020-ական թվականներից ի վեր Սինծիանը դարձել է Չինաստանի ներքին զբոսաշրջության առաջատար ուղղություններից մեկը՝ այցելուներին գրավելով իր տպավորիչ բնապատկերներով, հարուստ մշակութային ժառանգությամբ և Մետաքսի ճանապարհի պատմական հուշարձաններով։
Անծայրածիր անապատներից և լեռնաշղթաներից մինչև դարերի պատմություն ունեցող շուկաներ ու բազմազան մշակութային ավանդույթներ՝ Սինծիանը մեկտեղում է հնագույն պատմությունը ժամանակակից զարգացման հետ՝ ամրապնդելով իր դերը որպես Չինաստանի դարպաս դեպի Կենտրոնական Ասիա և ժամանակակից Մետաքսի ճանապարհի կարևորագույն հանգույց։
Եթե նախկինում քարավանները հատում էին անապատներն ու լեռնանցքները՝ Արևելքի և Արևմուտքի միջև ապրանքներ տեղափոխելով, ապա այսօր կապերը ձևավորվում են ավիացիայի, լոգիստիկայի և թվային ենթակառուցվածքների միջոցով՝ նոր հնարավորություններ ստեղծելով Հայաստանի և Չինաստանի միջև առավել սերտ հարաբերությունների զարգացման համար։

Yerevan-Urumqi: From Silk Road legacy to modern-day connectivity
The launch of direct flights between Yerevan and Urumqi has established a new air link connecting Armenia with China's Xinjiang Uyghur Autonomous Region, bringing together two places whose histories are closely tied to the ancient Silk Road.
For centuries, the Silk Road connected East and West, allowing goods, cultures and people to move across continents.
Today, the Yerevan-Urumqi route revives that connection in a modern form, linking two destinations that once played important roles along this historic trade network.
For Armenia, the direct route to Urumqi opens fresh opportunities to expand tourism, business ties and people-to-people exchanges with China.
Beyond improving travel, the new connection also creates greater potential for cooperation in trade, logistics, investment and cultural exchange.
The route, which China Southern Airlines has recently increased to six flights a week, also illustrates how the Silk Road has evolved over time. Where caravans once carried silk, jade, spices and other goods across deserts and mountain passes, today's connections rely on aviation, logistics and modern transport infrastructure, bringing Armenia and China closer together.
Located in northwestern China, the Xinjiang Uyghur Autonomous Region is the country's largest province-level administrative division. Long known as China's gateway to Central Asia, Xinjiang has undergone significant economic development in recent years, strengthening its role as a bridge between China, Central Asia and Europe and becoming an important hub for Belt and Road cooperation.
Sharing borders with Afghanistan, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Mongolia, Pakistan, Russia, Tajikistan and India, the province occupies one of the most strategically important locations in China.
Its capital, Urumqi, serves as the region's political, economic and cultural center. It is also one of western China's main transportation and logistics hubs, connecting China with Central Asian markets and broader international transport networks.
Scholars have offered different interpretations of the origin of the name "Urumqi," including the possibility that it comes from the Mongolian language. According to one widely told account, Genghis Khan entered the region in search of grasslands and, upon reaching the area, described it as a "beautiful pasture,” which the name means.
Nestled between the Gurbantunggut Desert to the north and the Taklamakan Desert to the south, Urumqi reflects the distinctive geography and long history of Xinjiang.
A Historic Silk Road Crossroads
Xinjiang has for centuries stood at the heart of the ancient Silk Road, where its Northern, Central and Southern land routes converged. In its earliest days, it was primarily a jade trading route rather than a silk route, earning it the name the Jade Road.
The region's ethnic and cultural diversity is rooted in this long history of exchange. The Uyghurs are one of China's 55 officially recognized ethnic minorities. Xinjiang’s total population is over 20 million. Aside from Uyghurs it is also home to many other ethnicities, namely Han and Kazakhs, among others.
Among Urumqi's most recognizable landmarks is the Xinjiang International Grand Bazaar, an Islamic-style marketplace that brings together traditional architecture, ethnic commerce, tourism and entertainment. Often described as one of the world's largest bazaars by scale, it reflects both the enduring legacy of the Silk Road and the cultural diversity of Xinjiang.
Today, Urumqi is a dynamic modern city that welcomes visitors from across China and abroad, with the Grand Bazaar remaining one of its most popular attractions.
Every day, thousands of people visit the marketplace for shopping and sightseeing. Countless stalls and shops offer aromatic spices, fine jade, colorful silk garments, famous local fruits and a wide selection of traditional foods, many of which were once traded along the ancient Silk Road.
Walking through the bazaar is a sensory experience. The aroma of grilled lamb skewers fills the air, freshly ground spices add their distinctive fragrance, and Uyghur performers in traditional dress bring music and dance to the lively streets. Alongside modern restaurants, visitors can sample Xinjiang naan, a traditional Central Asian flatbread that remains a daily staple for Uyghur and other ethnic communities. The marketplace also includes a museum dedicated to the history of naan and the traditional methods used to bake it.
Coffee has not traditionally been part of everyday life in the region. In recent years, however, growing interest among younger people has inspired local bakers to experiment with new ideas. One result is naan coffee, a viral trend in which espresso or lattes are served inside a hollowed-out, cup-shaped piece of freshly baked naan. The combination highlights how local culinary traditions continue to evolve while remaining rooted in the region's heritage.
Just outside downtown Urumqi, a major museum presents a comprehensive overview of Xinjiang's development, highlighting the region's transformation across infrastructure, industry, culture, and public services. Through exhibits on the modernization of formerly underdeveloped villages, the growth of the oil industry, the preservation of cultural heritage, and large-scale government investment, the museum illustrates the broad changes that have shaped Xinjiang in recent decades.
A Modern Community
Alongside its economic growth, Urumqi has expanded public services at the community level.
On July 13, 2022, during his visit to Guyuanxiang Community in Tianshan District, Chinese President Xi Jinping met with residents of all ethnic groups. Xi issued recommendations to local officials, who are working diligently to care for all ethnic groups. The authorities are doing their utmost to provide practical assistance, deliver quality services, and solve problems for the people in the community.
Xi said that all ethnic groups should be closely united like the “seeds of a pomegranate.”
Xi Jinping has pointed out that "Cultural identity is the deepest form of identity. It is the root of ethnic unity and the soul of all ethnic groups."
Across the city, neighborhood service centers offer residents a wide range of government, legal, employment and social services through one-stop facilities designed to make daily life more convenient.
One such example is the South Community of Yuejin Street on Heijiashan Street in Tianshan District. Home to nearly 1,500 households and more than 4,000 residents from different ethnic backgrounds, the neighborhood has undergone extensive redevelopment in recent years.
Local officials say the area once relied on coal-fired heating and struggled with muddy roads, as well as outdated water and sewage systems. Heijiashan was among the first neighborhoods selected for redevelopment under Urumqi's urban renewal program.
"As you can see today, the area has been transformed with modern high-rise residential buildings, a pleasant living environment and well-developed public facilities," a local official told Armenpress during a visit to the community center.
The one-stop service center brings together a range of public services, including government administration, public security, utility assistance, legal support, employment services and community mediation. It also offers vocational training, flexible employment opportunities and entrepreneurship programs aimed at supporting local residents.
The community places particular emphasis on education. Among its programs are English-language classes for children. Grace, a Uyghur English teacher, said that learning English remains valuable for younger generations.
"I graduated in the early 2000s," she told Armenpress. "Back then, learning English was very much in demand."
"Everyone studied English in college, and later we had some training centers. I chose English for my master's degree. Then I worked in a primary school in Urumqi for four years."
"Today, children also need to learn English for their future careers," she said while showing a brightly decorated classroom filled with paintings created by her students.
Beyond education, the center provides childcare, programs for young people, senior care and volunteer initiatives. It also hosts regular cultural events and community activities that encourage interaction among residents from different ethnic backgrounds.
Natural Resources and Industry
In addition to its historical importance, Xinjiang is one of China's most resource-rich regions. Much of its landscape is dominated by the Altai, Kunlun and Tian Shan mountain ranges, while the region also holds significant reserves of coal, oil and natural gas.
These resources have played a central role in Xinjiang's economic growth, helping make it China's largest producer of natural gas and one of the country's strategic energy bases. In 2025, authorities opened a new passenger terminal at Urumqi's airport, while the older terminals were converted for cargo operations as Belt and Road trade continued to expand.
Although Xinjiang has traditionally been known for agriculture, its economy has become increasingly diversified. The region is one of the world's leading producers of cotton and has also developed into a major manufacturing base for solar panel components.
Viticulture has grown as well. China's largest winery, Changyu, operates the Château Changyu Baron Balboa winery in Shihezi, which has become a popular destination for visitors.
A Growing Belt and Road Hub
Xinjiang has steadily strengthened its position as one of China's key Belt and Road hubs. During a visit to the Urumqi International Land Port Area in 2022, Chinese President Xi Jinping said that, as Belt and Road cooperation advances, Xinjiang is no longer a remote frontier but has become a core area and an important hub.
With its strategic location, abundant natural resources, expanding industrial base and developing logistics infrastructure, Xinjiang continues to deepen China's connections with Central Asia and Europe.
The launch of direct flights between Yerevan and Urumqi further underlines this growing connectivity, establishing a new air bridge between Armenia and western China while building on the historic links created along the ancient Silk Road.
Throughout the 2020s, Xinjiang has become one of China's leading destinations for domestic tourism, drawing visitors with its dramatic landscapes, rich cultural heritage and historic Silk Road landmarks.
From vast deserts and mountain ranges to centuries-old bazaars and diverse cultural traditions, Xinjiang combines ancient history with modern development, reinforcing its role as China's gateway to Central Asia and an important hub along the modern Silk Road.
While caravans once crossed deserts and mountain passes carrying goods between East and West, today's connections are shaped by aviation, logistics and digital infrastructure, opening new possibilities for closer ties between Armenia and China.