ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատը հաստատել է ԱՄՆ զինուժին 1.15 տրիլիոն դոլար հատկացնելու օրինագիծը
ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատը հուլիսի 22-ին հաստատել է օրինագիծը, որը մինչև 2027 թվականը ԱՄՆ զինված ուժերին կհատկացնի 1.15 տրիլիոն դոլար: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է Reuters-ը։
Օրինագիծն ընդունվել է Ներկայացուցիչների պալատում՝ 216 կողմ, 212 դեմ ձայների հարաբերակցությամբ։
Դեմոկրատները դեմ են արտահայտվել Պենտագոնի համար նախատեսվող այդքան մեծ ֆինանսավորմանը՝ նշելով, որ միևնույն ժամանակ նախագահ Դոնալդ Թրամփը և հանրապետականները կրճատում են սոցիալական ծրագրերի ծախսերը։
Նրանք նաև քննադատել են Իրանի դեմ շարունակվող պատերազմը, որի արժեքը, ըստ Պենտագոնի տվյալների, մինչ այժմ կազմել է 37,5 միլիարդ դոլար։
Հանրապետականները հայտարարել են, որ տրիլիոն դոլարի ֆինանսավորումն անհրաժեշտ է զինված ուժերին աջակցելու համար՝ Իրանում ռազմական գործողությունների իրականացման, պաշտպանական համակարգերի զարգացման, սպառազինությունների ձեռքբերման, ինչպես նաև զինծառայողների սոցիալական ապահովության համար։ Փաթեթը ներառում է զինվորականների աշխատավարձերի մինչև 7% բարձրացում, ինչպես նաև զորանոցների և զինծառայողների ընտանիքների համար բնակարանների կառուցման ծրագրեր։
Օրինագիծը այժմ կուղարկվի ԱՄՆ Սենատ։ Այնտեղ հաստատման համար կարող է բախվել դժվարությունների, քանի որ, ըստ ամերիկյան լրատվամիջոցների, Սենատում անհրաժեշտ է առնվազն 60 սենատորի աջակցություն։
Բացի այդ, Ներկայացուցիչների պալատը հավանություն է տվել մեկ այլ օրենսդրական նախաձեռնության, որը նախատեսում է 95 միլիարդ դոլարի հատկացում։ Դրանցից 73 միլիարդ դոլարը նախատեսվում է հատկացնել Իրանի դեմ ռազմական գործողությունների ֆինանսավորմանը։ Այս փաստաթուղթը նույնպես կուղարկվի Սենատի քննարկմանը։
ԱՄՆ-ն և Իսրայելը Իրանի դեմ պատերազմը սկսել են փետրվարի 28-ին։ Հունիսին Վաշինգտոնը և Թեհրանը ստորագրել էին փոխըմբռնման հուշագիր, որը նախատեսում էր բոլոր ճակատներում, այդ թվում՝ Լիբանանում, ռազմական գործողությունների անհապաղ դադարեցում։ Սակայն հուլիսի 8-ի գիշերը ԱՄՆ-ը վերսկսել է լայնածավալ հարվածները Իրանի ուղղությամբ՝ մեղադրելով Թեհրանին ձեռք բերված պայմանավորվածությունների խախտման մեջ։

Палата представителей США одобрила законопроект о военных расходах на сумму 1,15 триллиона долларов
Палата представителей США 22 июля одобрила законопроект, предусматривающий выделение 1,15 триллиона долларов на нужды Вооруженных сил США до 2027 года. Как передает Арменпрес, об этом сообщает Reuters.
Законопроект был принят Палатой представителей 216 голосами против 212.
Демократы выступили против такого масштабного финансирования Пентагона, заявив, что одновременно президент Дональд Трамп и республиканцы сокращают расходы на социальные программы.
Они также раскритиковали продолжающуюся войну с Ираном, которая, по данным Пентагона, уже обошлась в 37,5 миллиарда долларов.
Республиканцы заявили, что для поддержки Вооруженных сил в проведении военных операций в Иране, разработке систем обороны, приобретении оружия и обеспечении социального обеспечения военнослужащих необходим триллион долларов. Пакет включает в себя повышение заработной платы военнослужащих на 7%, а также программы строительства казарм и жилья для семей военнослужащих.
Законопроект теперь будет направлен в Сенат США. Там он может столкнуться с трудностями при одобрении, поскольку, как сообщают американские СМИ, для его принятия в Сенате необходима поддержка как минимум 60 сенаторов.
Кроме того, Палата представителей одобрила еще одну законодательную инициативу, предусматривающую выделение 95 миллиардов долларов. Из них 73 миллиарда долларов планируется направить на финансирование военных операций против Ирана. Этот документ также будет направлен в Сенат для рассмотрения.
Соединенные Штаты и Израиль начали войну против Ирана 28 февраля. В июне Вашингтон и Тегеран подписали меморандум о взаимопонимании, призывающий к немедленному прекращению боевых действий на всех фронтах, включая Ливан. Однако в ночь на 8 июля Соединенные Штаты возобновили крупномасштабные удары по Ирану, обвинив Тегеран в нарушении достигнутых договоренностей.