Թրամփը 50% մաքսատուրք է սահմանել Կանադայից ներմուծվող մի շարք ապրանքների նկատմամբ
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը 50% մաքսատուրք է սահմանել Կանադայից ներմուծվող ապրանքների լայն տեսականու նկատմամբ՝ ի պատասխան Կանադայի կողմից ամերիկյան մեքենաների, կաթնամթերքի և ալկոհոլի նկատմամբ, նրա խոսքով, «անհավասար վերաբերմունքի»։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նշված է համապատասխան հրամանագրերում, որոնք հրապարակել է Սպիտակ տունը։
Ըստ հրամանագրի՝ Կանադան «խտրականության կամ անհիմն և անհավասար սահմանափակումների միջոցով» որոշակի երկրների հետ առևտրին ավելի բարենպաստ է վերաբերվում, քան Միացյալ Նահանգների հետ առևտրին։
Մաքսատուրքերը վերաբերում են ապրանքների լայն շրջանակի՝ սկսած առօրյա սպառողական ապրանքներից, ինչպիսիք են գինին և հոկեյի մականները, մինչև արդյունաբերական ապրանքներ, ինչպիսին է ցեմենտը: Այնուամենայնիվ, մաքսատուրքերը չեն տարածվի մի շարք կարևոր արտահանման ապրանքների վրա, ինչպիսիք են էներգիան, կալիումական պարարտանյութերը, կարևորագույն հանքանյութերը և ձուկը։
ԱՄՆ-ն միևնույն ժամանակ կպահպանի կանադական պողպատի, ալյումինի և պղնձի նկատմամբ գործող 15%-ից 50% տուրքերը։
Սպիտակ տունը հայտարարել է, որ տուրքերն ուժի մեջ կմտնեն 30 օրից: Սա նշանավորում է հյուսիսամերիկյան հարևանների միջև առևտրային լարվածության լուրջ սրացում։ Սպիտակ տունը նաև նշել է, որ մաքսատուրքերն անհրաժեշտ են ամերիկյան բիզնեսը պաշտպանելու համար։
Նոր տուրքերը վերաբերում են բոլոր ներառված ապրանքներին, անկախ նրանից, թե արդյոք ապրանքը ներառված է Կանադայի, ԱՄՆ-ի և Մեքսիկայի միջև գործող ազատ առևտրի համաձայնագրում։ Մասնավորապես, Թրամփը մեղադրում է Կանադային ամերիկյան ավտոմեքենաների և ավտոպահեստամասերի նկատմամբ հարկեր սահմանելու համար, որոնք չեն ընդգրկվում գործող Կանադա-ԱՄՆ-Մեքսիկա ազատ առևտրի համաձայնագրում։
Սպիտակ տան հայտարարությունից հետո Կանադայի վարչապետ Մարկ Քարնին նշել է, որ երկիրը պատրաստ է ակտիվացնել առևտրային բանակցություններն ԱՄՆ-ի հետ առաջիկա շաբաթներին։
«Սա ԱՄՆ միակողմանի առևտրային գործողությունների շարքի վերջին քայլն է, որը սկսվել է ԱՄՆ-ի կողմից մի շարք մաքսատուրքերի սահմանմամբ՝ ուղղակիորեն խախտելով Կանադա-ԱՄՆ-Մեքսիկա համաձայնագիրը», - հայտարարել է Քարնին X-ում գրառման մեջ։
Նա նաև մեջբերել է «Կանադայի ինքնիշխանությանը սպառնացող վտանգները», որով նա, հավանաբար, նկատի ունի Թրամփի կոչերը Կանադան ԱՄՆ 51-րդ նահանգը դարձնելու վերաբերյալ։ Քարնին շեշտել է, որ Կանադայի նահանգները, տարածքները և կանադացիները կանգնած են կողք-կողքի և համապատասխան գործողություններ են ձեռնարկում երկրի տնտեսությունը, բիզնեսները, ընտանիքները, աշխատողներին և գյուղացիներին պաշտպանելու ուղղությամբ։
Մաքսատուրքերի սահմանումը հաջորդել է նախագահ Թրամփի սպառնալիքին՝ պատժամիջոցներ սահմանելու Կանադայում մոլեգնող անտառային հրդեհների ծխի համար, որը հասել է ամերիկյան քաղաքներ։
«Միացյալ Նահանգները անտեղի ողողված է կեղտոտ, անառողջ օդով», - ասել է Թրամփը։
Այնուամենայնիվ, Թրամփի կողմից ստորագրված կատարողական հրամանագրերում անտառային հրդեհների մասին որևէ հիշատակում չկա։

Трамп вводит 50-процентные пошлины на ряд канадских товаров
Президент США Дональд Трамп ввел 50-процентные пошлины на широкий спектр канадских товаров в ответ на то, что он назвал «неравным отношением» Канады к американским автомобилям, молочной продукции и алкоголю. Как передает Арменпресс, об этом говорится в соответствующих указах, опубликованных Белым домом.
Согласно указу, Канада относится к торговле с некоторыми странами «более благосклонно, чем с Соединенными Штатами, посредством дискриминации или необоснованных и непропорциональных ограничений».
Пошлины распространяются на широкий спектр товаров: от товаров повседневного потребления, таких как вино и хоккейные клюшки, до промышленных товаров, таких как цемент. Однако пошлины не будут применяться к ряду важных экспортных товаров, таких как энергоносители, калийные удобрения, ключевые минералы и рыба.
Соединенные Штаты, тем временем, сохранят пошлины в размере от 15% до 50% на канадскую сталь, алюминий и медь.
Белый дом заявил, что пошлины вступят в силу через 30 дней. Это знаменует собой серьезную эскалацию торговой напряженности между североамериканскими соседями. Белый дом также заявил, что пошлины необходимы для защиты американского бизнеса.
Новые пошлины применяются ко всем товарам, подпадающим под действие соглашения, независимо от того, включены ли эти товары в существующее соглашение о свободной торговле между Канадой, США и Мексикой. В частности, Трамп обвинил Канаду в введении налогов на американские автомобили и автозапчасти, которые не подпадают под действие существующего соглашения о свободной торговле между Канадой, США и Мексикой.
После заявления Белого дома премьер-министр Канады Марк Карни заявил, что страна готова активизировать торговые переговоры с Соединенными Штатами в ближайшие недели.
«Это последнее из серии односторонних торговых действий США, которые начались с введения США ряда пошлин в прямое нарушение соглашения между Канадой, США и Мексикой», — написал Карни в своем посте на X.
Он также упомянул «угрозы суверенитету Канады», вероятно, имея в виду призывы Трампа сделать Канаду 51-м штатом Соединенных Штатов. Карни подчеркнул, что канадские провинции, территории и канадцы едины и предпринимают соответствующие действия для защиты экономики страны, бизнеса, семей, рабочих и фермеров.
Введение тарифов последовало за угрозой президента Трампа ввести санкции из-за дыма от лесных пожаров в Канаде, достигшего американских городов.