Ճապոնիայի պաշտպանության նախարարն անհրաժեշտ է համարում երկրում միջուկային զենքի հարցի շուրջ քննարկում սկսելը
Ճապոնիայի պաշտպանության նախարար Սինձիրո Կոիձումին հայտարարել է, որ երկրում անհրաժեշտ է սկսել միջուկային զենքի դերի վերաբերյալ բաց քննարկում։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Kyodo News-ը հայտնում է, որ Կոիձումիի գնահատմամբ՝ Ճապոնիան այլևս չի կարող խուսափել այս հարցին անդրադառնալուց, քանի որ երկրի շուրջ անվտանգության միջավայրը գնալով ավելի է բարդանում։
Ճապոնիայի կառավարությունը նախատեսում է մինչև 2026 թվականի ավարտը վերանայել ազգային անվտանգության երեք առանցքային ռազմավարական փաստաթղթերը։
Ճապոնիան 1967 թվականից հետևում է երեք ոչ միջուկային սկզբունքներին՝ միջուկային զենք չարտադրել, չունենալ և թույլ չտալ դրա ներմուծումն իր տարածք։ Երկիրը միաժամանակ անվտանգության հարցում ապավինում է ԱՄՆ-ի ընդլայնված զսպման համակարգին, որը ներառում է նաև ամերիկյան միջուկային կարողությունները։
Կոիձումին որպես Եվրոպայում միջուկային պաշտպանության շուրջ քաղաքականության փոփոխության օրինակներ նշել է Ֆինլանդիան և Ֆրանսիան։ Ֆինլանդիայի խորհրդարանը հունիսին թույլատրել է պաշտպանության անհրաժեշտության դեպքում միջուկային զենքի ներմուծումը, փոխադրումն ու պահումը, իսկ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը մարտին հայտարարել է երկրի միջուկային զինանոցի ընդլայնման մասին։

Japan’s defence minister calls for debate on country’s nuclear policy
Japanese Defence Minister Shinjiro Koizumi has said Japan should begin an open debate on the role of nuclear weapons in its security policy. According to Kyodo News, Koizumi said Japan can no longer avoid discussing the issue as the country’s security environment becomes increasingly complex.
The Japanese government plans to review its three key national security strategy documents by the end of 2026.
Since 1967, Japan has adhered to its three non-nuclear principles: not possessing, producing or permitting the introduction of nuclear weapons into its territory. At the same time, the country relies on the United States’ extended deterrence, including the U.S. nuclear umbrella, for its security.
Koizumi cited Finland and France as examples of changing nuclear security policies in Europe. Finland’s parliament approved legislation in June allowing the import, transit and storage of nuclear weapons when required for national defence, while French President Emmanuel Macron announced in March plans to expand France’s nuclear arsenal.