Թրամփը Քարնիից պահանջել է վերահսկողության տակ վերցնել Կանադայի անտառային հրդեհները
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ Կանադայի վարչապետ Մարկ Քարնիի հետ զրույցում պահանջել է ավելի ակտիվ միջոցներ ձեռնարկել՝ երկրում անտառային հրդեհները վերահսկողության տակ վերցնելու համար։ Այդ հրդեհների ծուխն ավելի վաղ ծածկել էր ԱՄՆ մի շարք խոշոր քաղաքներ: Միացյալ Նահանգների ղեկավարը չի բացառել, որ կձգտի Օտտավայից հասնել փոխհատուցուման:
«Ես նրան ասացի. «Դուք պետք է դադարեցնեք այդ հրդեհների տարածումը, որոնք թունավորում են մեր օդը: Մեր օդը թունավորված է»», - «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ասել է ԱՄՆ-ի ղեկավարը հուլիսի 19-ին՝ պատասխանելով լրագրողների հարցերին:
Թրամփը հայտարարել է անտառային հրդեհները դադարեցնելու անհրաժեշտության մասին՝ նշելով, որ եթե Կանադային անհրաժեշտ լինի ԱՄՆ-ի օգնությունը, իրենք պատրաստ են այդ հարցում աջակցել։ «Բայց գուցե նրանք պետք է մեզ ինչ-որ փոխհատուցում վճարեն կամ նման մի բան։ Կամ գուցե մենք պետք է որոշ մաքսատուրքեր սահմանենք», - ասել է ԱՄՆ նախագահը:
Հուլիսի 17-ին Թրամփը Կանադային սպառնացել է մաքսատուրքերի բարձրացմամբ անտառային հրդեհների պատճառով, քանի որ դրանց ծուխը վերջին օրերին պարբերաբար պարուրել է Միացյալ Նահանգների մի շարք խոշոր քաղաքներ, ներառյալ Վաշինգտոնը, Նյու Յորքը, Դետրոյթը և Չիկագոն: Ավելի վաղ Թրամփը հայտարարել էր, որ Վաշինգտոնի վարչակազմը «Կանադային պատասխանատու է համարում այն փաստի համար, որ նա պատշաճ կերպով չի պահպանում իր անտառները»: Նրա խոսքով՝ դրա պատճառով «ԱՄՆ է ներթափանցում գարշելի, կեղտոտ և վնասակար օդ»:
Կանադայի իշխանությունների վերջին տվյալներով՝ երկրի տարածքում այրվում է մոտ 950 անտառային հրդեհ, որոնցից մոտ 130-ն առայժմ չի հաջողվում վերահսկողության տակ առնել:

Трамп требует от Карни взять под контроль лесные пожары в Канаде
Президент США Дональд Трамп заявил, что в разговоре с премьер-министром Канады Марком Карни он потребовал более активных мер по борьбе с лесными пожарами в стране. Дым от этих пожаров ранее окутал ряд крупных городов США. Американский лидер не исключил, что будет добиваться компенсации от Оттавы.
«Я сказал ему: «Вы должны остановить распространение этих пожаров, которые отравляют наш воздух. Наш воздух отравлен»», — заявил американский лидер 19 июля, отвечая на вопросы журналистов, сообщает Арменпресс.
Трамп объявил о необходимости остановить лесные пожары, отметив, что если Канаде нужна помощь США, они готовы помочь в этом вопросе. «Но, возможно, они должны выплатить нам какую-то компенсацию или что-то подобное. Или, может быть, мы должны ввести какие-то пошлины», — сказал президент США.
17 июля Трамп пригрозил Канаде введением пошлин из-за лесных пожаров, дым от которых в последние дни регулярно окутывал ряд крупных городов США, включая Вашингтон, Нью-Йорк, Детройт и Чикаго. Ранее Трамп заявил, что администрация Вашингтона «возлагает на Канаду ответственность за то, что она не обеспечивает надлежащую защиту своих лесов». По его словам, именно поэтому «грязный, вредный и опасный воздух попадает в Соединенные Штаты». Согласно последним данным канадских властей, в стране бушует около 950 лесных пожаров, из которых около 130 до сих пор не взяты под контроль.