ԱՄԷ գործարարները դիտարկում են ՀՀ-ից թարմ բանջարեղենի, ծաղիկների և հանքային ջրերի ներմուծման հնարավորությունները
Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Արման Խոջոյանը հուլիսի 16-ին հանդիպել է Արաբական Միացյալ Էմիրությունների գործարար պատվիրակության հետ։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստանից Արաբական Միացյալ Էմիրությունների շուկա թարմ բանջարեղենի և ծաղիկների արտահանման հնարավորություններին առնչվող հարցեր։ Կողմերն անդրադարձել են նաև արտահանման գործընթացի կազմակերպման, լոգիստիկ երթուղիների, ֆիտոսանիտարական պահանջների հետ կապված հարցերի։
Արման Խոջոյանը ներկայացրել է Կառավարության կողմից արտահանման խթանմանն ուղղված քաղաքականության հիմնական ուղղությունները՝ ընդգծելով Ծոցի երկրների հետ համագործակցության ընդլայնման և հայկական թարմ բանջարեղենի և ծաղիկների արտահանման առնչվող հարցերը։
Նա նաև ներկայացրել է Հայաստանի ջերմատնային տնտեսությունների ներուժը, երկրում արտադրվող թարմ բանջարեղենի և ծաղիկների տեսականին, դրանց որակական առավելությունները և արտահանման առկա հնարավորությունները, ինչպես նաև առաջարկվել է դիտարկել ԱՄԷ հանքային ջրի արտահանման հնարավորությունը։
Հանդիպմանը մասնակցել են նաև ծաղիկ և թարմ բանջարեղեն արտադրող, լոգիստիկ ծառայություններ մատուցող ընկերությունների ներկայացուցիչներ։
Վերջիններս ներկայացրել են իրենց գործունեության հիմնական ուղղությունները, արտադրանքի տեսականին, արտահանման փորձն ու համագործակցության հնարավորությունները՝ անդրադառնալով նաև մատակարարման կազմակերպման և շուկայի պահանջներին համապատասխանելու հարցերին։
Հանդիպման ավարտին կողմերը պայմանավորվածություն են ձեռք բերել շարունակել համագործակցությունը, պահպանել գործարար կապերը և տեղեկատվության փոխանակման միջոցով մշակել հետագա համագործակցության գործնական ուղղությունները՝ նպաստելով Հայաստանի և Արաբական Միացյալ Էմիրությունների միջև առևտրատնտեսական համագործակցության ընդլայնմանը։
Համագործակցության գործնական հնարավորություններին տեղում ծանոթանալու նպատակով հուլիսի 17-ին ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Արման Խոջոյանը և Հայաստանի Հանրապետությունում Արաբական Միացյալ Էմիրությունների արտակարգ և լիազոր դեսպան Նարիման Ալ Մուլլան, ինչպես նաև գործարար պատվիրակության ներկայացուցիչներն այցելել են մի քանի ջերմատնային տնտեսություններ՝ տեղում ծանոթանալու արտադրական և արտահանման կարողություններին, փաթեթավորման, սառնարանային պահպանման ու լոգիստիկ ենթակառուցվածքներին։

UAE businesses explore opportunities to import fresh vegetables, flowers and mineral water from Armenia
Armenian Deputy Minister of Economy Arman Khojoyan met with a delegation of business representatives from the United Arab Emirates on July 16 to discuss expanding trade cooperation.
According to Armenia’s Ministry of Economy, the meeting focused on opportunities to export fresh vegetables and flowers from Armenia to the UAE market.
The sides also discussed the organisation of export procedures, logistics routes and phytosanitary requirements.
Khojoyan outlined the Armenian government’s key export promotion policies, highlighting the importance of expanding cooperation with the Gulf countries and increasing exports of Armenian fresh vegetables and flowers.
He also presented the potential of Armenia’s greenhouse sector, the range of fresh vegetables and flowers produced in the country, their quality advantages and existing export opportunities. He additionally proposed exploring the possibility of exporting Armenian mineral water to the UAE. Representatives of companies producing flowers and fresh vegetables, as well as logistics service providers, also took part in the meeting.
They presented their main areas of activity, product portfolios, export experience and cooperation opportunities, while discussing supply arrangements and compliance with market requirements.
At the conclusion of the meeting, the parties agreed to continue cooperation, maintain business contacts and exchange information to develop practical areas of future collaboration, with the aim of expanding trade and economic ties between Armenia and the United Arab Emirates.
On July 17, Deputy Minister Arman Khojoyan, UAE Ambassador to Armenia Nariman Al Mulla and members of the business delegation visited several greenhouse facilities in Armenia to assess production and export capacities, as well as packaging, cold storage and logistics infrastructure.