Հայաստանի ամենամեծ հարստությունը կրթված քաղաքացիներն են․ ՀՀ նախագահն ընդունել է ԿԳՄՍ նախարարին
Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն ընդունել է Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ նախագահի աշխատակազմի տարածած հաղորդագրությունից, Վահագն Խաչատուրյանը բարձր է գնահատել նախարարության կողմից իրականացվող բարեփոխումները՝ ընդգծելով կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի ոլորտներում հետևողական աշխատանքի կարևորությունը։
Հանրապետության նախագահը նշել է, որ անհրաժեշտ է շարունակել բարեփոխումների ընթացքը՝ դրանք հարստացնելով նոր գաղափարներով, ժամանակակից մոտեցումներով և նորարարական լուծումներով։
Նախագահն ընդգծել է, որ Հայաստանի ամենամեծ հարստությունը կրթված քաղաքացիներն են, և պետության առաջնահերթ խնդիրներից է նրանց համար բարենպաստ ու խրախուսող միջավայրի ձևավորումը։
«Իրականում ամեն ինչի սկիզբը կրթությունն է։ Երբ հարց է հնչում, թե ո՞րն է Հայաստանի ապագան, պատասխանը միանշանակ է՝ Հայաստանի ապագան կրթված մարդիկ են։ Հենց այս տրամաբանությամբ էլ պետք է առաջնորդվենք», – նշել է նախագահ Խաչատուրյանը։
Նախագահը կարևորել է նաև մշակույթի և սպորտի ոլորտներում իրականացվող աշխատանքները՝ նշելով, որ մշակութային կյանքի ակտիվացումը տեսանելի է, և անհրաժեշտ է շարունակաբար ընդլայնել մշակութային ծրագրերի և միջոցառումների շրջանակը։ Նրա խոսքով՝ մշակույթը, ինչպես կրթությունը, կարևոր դեր ունեն հասարակության արժեքային համակարգի ձևավորման և քաղաքացիների կրթության գործում։
Վահագն Խաչատուրյանը կարևորել է նաև հանրության ակտիվ մասնակցությունը բարեփոխումների գործընթացին՝ ընդգծելով, որ որակյալ կրթության նկատմամբ հասարակության պահանջն ինքնին նպաստում է ոլորտի զարգացմանը։ Նա նշել է, որ պետության նպատակն է ձևավորել նախաձեռնող, պատասխանատու և հանրային կյանքի նկատմամբ սրտացավ քաղաքացի, որը պատրաստ կլինի իր ներդրումն ունենալ երկրի զարգացման գործում։
Ժաննա Անդրեասյանը շնորհակալություն է հայտնել Հանրապետության նախագահին հանդիպման և գնահատականի համար՝ ընդգծելով, որ նախագահի մշտական ուշադրությունն ու մասնակցությունը ոլորտային միջոցառումներին կարևոր աջակցություն և ուղղորդում են նախարարության աշխատանքի համար։
Նախարարն արձանագրել է, որ բարեփոխումները լայնածավալ են և դրանց լիարժեք ընկալումն ու ընդունումը ժամանակ են պահանջում։ Միաժամանակ նա նշել է, որ վերջին շրջանում անցկացված հանրային հարցումների արդյունքները վկայում են կրթության ոլորտում իրականացվող փոփոխությունների նկատմամբ հանրային դրական վերաբերմունքի աճի մասին։
Ժաննա Անդրեասյանի խոսքով՝ այդ արդյունքները ցույց են տալիս, որ հանրային իրազեկվածության և ներգրավվածության տեսանկյունից արձանագրվել է որոշակի առաջընթաց, և ոլորտում առկա ծրագրերի արդյունավետ իրականացման և բարեփոխումների ապահովման ուղղությամբ անհրաժեշտ է շարունակել հետևողական աշխատանքը։

Armenian President Vahagn Khachaturyan has received Minister of Education, Science, Culture and Sport Zhanna Andreasyan.
According to the presidential office, Khachaturyan highly praised the reforms being implemented by the ministry, underscoring the importance of sustained efforts in the fields of education, science, culture and sport.
The president said the reform process should continue, enriched with new ideas, modern approaches and innovative solutions.
He stressed that Armenia’s greatest asset is its educated citizens and that one of the state’s key priorities is to create a supportive and encouraging environment for them.
“In fact, everything begins with education. When asked what Armenia’s future is, the answer is unequivocal: Armenia’s future is its educated people. That is the principle that should guide us,” Khachaturyan said.
The president also highlighted ongoing efforts in the fields of culture and sport, noting that cultural life has become more vibrant and that the scope of cultural programmes and events should continue to expand. He said culture, like education, plays an important role in shaping society’s values and educating citizens.
Khachaturyan also stressed the importance of active public participation in the reform process, noting that society’s demand for quality education itself contributes to the sector’s development. He said the state’s goal is to foster proactive, responsible and civically engaged citizens who are ready to contribute to the country’s development.
Andreasyan thanked the president for the meeting and his assessment, noting that his continued attention to and participation in sector-related events provide important support and guidance for the ministry’s work.
The minister said the reforms are broad in scope and require time to be fully understood and embraced. At the same time, she noted that recent public opinion surveys indicate growing public support for the changes being implemented in the education sector.
According to Andreasyan, the findings show progress in terms of public awareness and engagement, and consistent efforts are needed to ensure the effective implementation of programmes and reforms in the sector.