Վրաստանը կշարունակի համագործակցությունը ԵԱՀԿ ԽՎ-ի հետ՝ չնայած ընդունված բանաձևին. Կոբախիձե
Վրաստանի իշխանությունները կշարունակեն համագործակցել ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողովի (ԽՎ) հետ՝ չնայած նրա ընդունած քննադատական բանաձևին, որի պատճառով Վրաստանի պատվիրակությանը լքել է նիստերի դահլիճը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը՝ վկայակոչելով Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեին:
«Համագործակցությունը կշարունակվի, սակայն այդ համագործակցության որակը կախված կլինի այն բանից, թե ինչպես կշարունակի իր գործունեությունը ԵԱՀԿ ԽՎ-ն՝ կրկին կմնա (կոնգրեսական) Ջո Ուիլսոնի մակարդակում, թե՞ կբարձրանա Ջո Ուիլսոնի մակարդակից», - ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է Կոբախիձեն:
Նրա խոսքով՝ դա սկզբունքային հարց կլինի Վրաստանի պատվիրակության և ԵԱՀԿ ԽՎ-ի հետագա համագործակցության համար:
Կոբախիձեն նաև նշել է, որ ԵԱՀԿ-ն և եվրոպական այլ ինստիտուտներ բացահայտորեն ներգրավված են Վրաստանում իշխանափոխության փորձի գործընթացում։
Հուլիսի 8-ին ԵԱՀԿ ԽՎ-ն ընդունել է հռչակագիր Վրաստանի վերաբերյալ: Փաստաթղթում ներառված է ԱՄՆ կոնգրեսական Ջո Ուիլսոնի կողմից պատրաստված բանաձևը, որտեղ, մասնավորապես, ասված է, որ Վրաստանի 2024 թվականի խորհրդարանական և 2025 թվականի տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրությունները, ենթադրաբար, եղել են խնդրահարույց և չեն արտացոլել ժողովրդի կամքը: Բացի այդ, փաստաթղթում Վրաստանը կրկին քննադատել են ժողովրդավարության հետ կապված ենթադրյալ խնդիրների և հավաքների ազատության սահմանափակումների համար: Վրաստանի պատվիրակությունը մինչև քվեարկությունը լքել է նիստերի դահլիճն՝ ի նշան բողոքի:

Грузия продолжит сотрудничество с ПА ОБСЕ, несмотря на принятую резолюцию: Кобахидзе
Власти Грузии продолжат сотрудничество с Парламентской ассамблеей ОБСЕ (ПА), несмотря на принятую ею критическую резолюцию, из-за которой грузинская делегация была вынуждена покинуть зал заседания. Как передает “Арменпресс” об этом сообщает ТАСС со ссылкой на премьер-министра Грузии Ираклия Кобахидзе.
“Сотрудничество продолжится, однако качество этого сотрудничества будет зависеть от того, как продолжит свою деятельность сама ПА ОБСЕ - вновь останется на уровне [конгрессмена] Джо Уилсона или возвысится над уровнем Джо Уилсона”, — заявил Кобахидзе на брифинге.
По его словам, это будет принципиальным вопросом для дальнейшего сотрудничества грузинской делегации и ПА ОБСЕ.
Кобахидзе также отметил, что ОБСЕ и другие европейские институты открыто участвуют в процессе попытки смены власти в Грузии.
8 июля ПА ОБСЕ приняла декларацию по Грузии. В документ включена резолюция, подготовленная конгрессменом США Джо Уилсоном, в которой, в частности, говорится, что парламентские выборы 2024 года и местные выборы 2025 года в Грузии были проблематичными и не отражали волю народа. Кроме того, в документе вновь критикуется Грузия за предполагаемые проблемы с демократией и ограничения свободы собраний. Грузинская делегация в знак протеста покинула зал заседаний до голосования.