Դատախազական ներգործության արդյունքում՝ վերականգնվել է շուրջ 30 միլիոն դրամի վնաս
Արարատի մարզում ապօրինի ընդերքօգտագործում իրականացնող ընկերությունների կողմից, դատախազական ներգործության արդյունքում, 2026 թվականի երկրորդ եռամսյակում, վերականգնվել է ավելի քան 30 միլիոն դրամի վնաս:
Նշված ժամանակահատվածում Արարատի մարզում տարբեր ընկերությունների կողմից ընդերքի պահպանման և օգտագործման՝ Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված պահանջները խախտելու, ինչպես նաև հողը փչացնելու առերևույթ դեպքերի փաստերով նախաձեռնվել է 3 քրեական վարույթ։
Քրեական վարույթների շրջանակում դատախազների կողմից հարուցվել են հանրային քրեական հետապնդումներ, ինչպես նաև դատախազական ներգործության արդյունքում, պետությանը և համայնքին պատճառված վնասից վերականգնվել է ընդհանուր 30 միլիոն 121 հազար դրամը:

В результате прокурорского воздействия восстановлено около 30 млн драмов ущерба
В Араратской области осуществляющими незаконное недропользование компаниями в результате прокурорского воздействия во втором квартале 2026 года было восстановлено более 30 млн драмов ущерба.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе генеральной прокуратуры, в указанный период в Араратской области по фактам очевидных случаев нарушения установленных законодательством Республики Армения требований по охране и использованию недр различными компаниями, а также порчи земли было инициировано 3 уголовных производства.
В рамках уголовных производств прокурорами были возбуждены публичные уголовные преследования, а также в результате прокурорского воздействия из причиненного государству и общине ущерба было восстановлено в общей сложности 30 млн 121 тысяча драмов.