Հայաստանի և Էստոնիայի դատախազությունները կխորացնեն համագործակցությունը. Աննա Վարդապետյանն ընդունել է Աստրիդ Ասիին
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը 2026 թվականի հունիսի 30-ին ընդունել է աշխատանքային այցով Հայաստան ժամանած Էստոնիայի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աստրիդ Ասիի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ գլխավոր դատախազության տարածած հաղորդագրությունից, պատվիրակությունը Հայաստան է ժամանել՝ մասնակցելու Եվրոպական դատախազների երկխոսության հայկական հարթակի շրջանակում կայանալիք՝ «Ապօրինի ճանապարհով ձեռք բերված գույքի հետքերով. քրեական հետապնդում, գույքի վերականգնում և բռնագանձված գույքի կառավարում, քրեական արդարադատությունում զոհակենտրոն մոտեցման ամրապնդում» խորագրով միջազգային բարձրաստիճան համաժողովին:
Հանդիպմանը մասնակցել է նաև Հայաստանի Հանրապետությունում Էստոնիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Մարգ Մարդիսալու-Կահարը:
Ողջունելով հյուրերին՝ Աննա Վարդապետյանը շնորհակալություն է հայտնել հրավերն ընդունելու համար և շնորհավորել Աստրիդ Ասիին՝ գլխավոր դատախազի պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ՝ համոզմունք հայտնելով, որ նրա մասնագիտական փորձն ու գիտելիքները կարևոր ներդրում կունենան Էստոնիայի դատախազության զարգացման և ժամանակակից մարտահրավերներին արդյունավետ արձագանքելու գործում։
Անդրադառնալով երկու երկրների դատախազությունների համագործակցությանը՝ կողմերը բարձր են գնահատել քրեական վարույթներով միջազգային իրավական համագործակցության մակարդակը՝ ընդգծելով, որ Հայաստանի և Էստոնիայի միջև գործող միջազգային իրավական գործիքակազմը հնարավորություն է տալիս արդյունավետ փոխգործակցություն ապահովել:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև Հայաստանի Հանրապետության և Եվրաջասթի միջև համագործակցության շրջանակներում առկա  համագործակցության հնարավորությունները։
ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը ներկայացրել է նաև վերջին տարիներին եվրոպացի գործընկերների աջակցությամբ Երևանում անցկացված բարձրաստիճան միջազգային համաժողովների արդյունքները՝ նշելով, որ գործընկեր երկրների դրական արձագանքների հիման վրա որոշում է կայացվել ինստիտուցիոնալացնել նախաձեռնությունը և այն շարունակել Եվրոպական դատախազների երկխոսության հայկական հարթակի (APEPD) ձևաչափով։
Հայաստանի Հանրապետության և Էստոնիայի Հանրապետության գլխավոր դատախազները վերահաստատել են իրենց պատրաստակամությունը շարունակելու փորձի փոխանակումը, խորացնելու մասնագիտական համագործակցությունը և համատեղ ջանքեր գործադրելու դատախազական համակարգերի զարգացման, միջազգային իրավական համագործակցության ամրապնդման, ինչպես նաև անդրազգային հանցավորության, կիբեռհանցավորության, կոռուպցիայի և փողերի լվացման դեմ պայքարի արդյունավետության բարձրացման ուղղությամբ։

Прокуратуры Армении и Эстонии углубят свое сотрудничество: Анна Вардапетян приняла Астрид Аси
30-го июня 2026 года генеральный прокурор Республики Армения Анна Вардапетян приняла делегацию во главе с генеральным прокурором Республики Эстония Астрид Аси, прибывшую в Армению с рабочим визитом.
Как сообщает “Арменпресс” со ссылкой на пресс-релиз генеральной прокуратуры Республики Армения, делегация прибыла в Армению для участия в предстоящем мероприятии Армянской платформы диалога европейских прокуроров “По следам незаконно приобретенного имущества: уголовное преследование, возврат имущества и управление конфискованным имуществом, укрепление подхода, ориентированного на жертву”.
На встрече присутствовала и чрезвычайный и полномочный посол Республики Эстония в Республике Армения Марге Мардисалу-Кахар.
Анна Вардапетян поблагодарила гостей принятие приглашения и поздравила Астрид Асси с назначением на должность генерального прокурора, выразив уверенность в том, что ее профессиональный опыт и знания внесут важный вклад в развитие прокуратуры Эстонии и эффективное реагирование на современные вызовы.
Затронув вопрос сотрудничества между прокуратурами двух стран, стороны высоко оценили уровень международно-правового сотрудничества в уголовном судопроизводстве, подчеркнув, что существующая международно-правовая база между Арменией и Эстонией позволяет обеспечить эффективное взаимодействие.
В ходе встречи также обсуждались возможности сотрудничества в рамках взаимодействия Республики Армения и Евроюста.
Анна Вардапетян также представила результаты международных конференций высокого уровня, проведенных в Ереване в последние годы при поддержке европейских партнеров, отметив, что на основе положительных отзывов стран-партнеров было принято решение институционализировать инициативу и продолжить ее в формате Армянской платформы диалога европейских прокуроров (APEPD).
Генеральные прокуроры Республики Армения и Республики Эстония подтвердили готовность продолжать обмен опытом, углублять профессиональное сотрудничество и прилагать совместные усилия для развития прокурорских систем, укрепления международного правового сотрудничества, а также повышения эффективности борьбы с транснациональной преступностью, киберпреступностью, коррупцией и отмыванием денег.