Հարավային Կորեան իր օդային պաշտպանության գոտում հայտնաբերել է մոտ 10 ռուսական և չինական ինքնաթիռ
Հարավային Կորեան կործանիչներ է բարձրացրել օդ, երբ մոտ 10 չինական և ռուսական ռազմական ինքնաթիռներ կարճ ժամանակով մտել են երկրի ՀՕՊ նույնականացման գոտի։ Այդ մասին տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Deitsche Welle-ն։
Սեուլի որոշումը պայմանավորված է եղել ցանկացած անկանխատեսելի հանգամանքներին պատրաստվելու նկատառությամբ։ ՀՕՊ նույնականացման գոտին սահմանված է այնպես, որ օտարերկրյա ինքնաթիռները պարտավորվեն նույնականացնել իրենց՝ այդպիսով կանխելով պատահական բախումները:
Հարավային Կորեայի ԶՈՒ գլխավոր շտաբը խոստովանել է, որ ինքնաթիռները մտել են օդային պաշտպանության նույնականացման գոտի Չինաստանի և Ռուսաստանի միջև համատեղ օդային զորավարժությունների ժամանակ: Ռուսաստանի և Չինաստանի իշխանությունները դեռ որևէ մեկնաբանություն չեն արել միջադեպի վերաբերյալ:
Սա նման առաջին միջադեպը չէ։ 2025 թվականի դեկտեմբերին չինական և ռուսական ինը ռազմական ինքնաթիռների հայտնվելը նույն գոտում խիստ քննադատության արժանացավ Հարավային Կորեայի և Ճապոնիայի կողմից։ Հարավային կորեան բողոքի նոտա հղեց Պեկինին և Մոսկվային, իսկ Տոկիոն լուրջ մտահոգություն հայտնեց միջադեպի կապակցությամբ։ Չինաստանն ու Ռուսաստանը պատասխանել էին՝ բացատրելով, որ թռիչքները Խաղաղ օվկիանոսի համատեղ պարեկային գործողությունների մաս էին կազմել։

Южная Корея обнаружила в своей зоне противовоздушной обороны около 10 российских и китайских самолетов
Южная Корея подняла в воздух истребители после того, как около 10 китайских и российских военных самолетов ненадолго вошли в зону идентификации противовоздушной обороны страны.
Об этом сообщает Арменпресс со ссылкой на Deitsche Welle.
Решение Сеула было принято для подготовки к любым непредвиденным обстоятельствам. Зона идентификации противовоздушной обороны установлена ​​таким образом, чтобы иностранные воздушные суда были обязаны идентифицировать себя, что предотвращает случайные столкновения.
ГШ южнокорейских ВС допустил, что самолеты попали в зону идентификации ПВО во время совместных воздушных маневров Китая и России. Власти РФ и КНР на момент публикации материала не комментировали инцидент.
Это не первое происшествие такого рода. Так, в декабре 2025 года вход девяти китайских и российских военных самолетов в эту же зону вызвал резкую критику со стороны Южной Кореи и Японии. Министерство обороны Республики Корея выразило протест Пекину и Москве, а Токио заявил о серьезной обеспокоенности случившимся. В КНР и РФ в ответ объяснили, что полеты являлись частью совместного патрулирования западной части Тихого океана.