Թողարկվել է պաշտոնական գովազդային տեսահոլովակ Ղրղզստանում կայանալիք Համաշխարհային քոչվորական խաղերի մասին
Ղրղզստանի Հանրապետությունում 2026 թվականի օգոստոսի 31-ից սեպտեմբերի 6-ը կանցկացվեն 6-րդ Համաշխարհային քոչվորական խաղերը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին տեղեկացնում է Ղրղզստանի Kabar պետական լրատվական գործակալությունը՝ վկայակոչելով Համաշխարհային քոչվորական խաղերի միջազգային քարտուղարության հասարակայնության հետ կապերի բաժինը: Միջոցառմանը նախատեսվում է ավելի քան 95 երկրների ներկայացուցիչների, մարզական, մշակութային և ակադեմիական պատվիրակությունների ավելի քան 3000 և աշխարհի տարբեր երկրներից հավատարմագրված ավելի քան 600 լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների մասնակցություն։
Միջոցառմանն ընդառաջ՝ քարտուղարությունը թողարկել է 2026 թվականի Համաշխարհային քոչվորական խաղերի «Կանչը սկսվում է այստեղից» պաշտոնական գովազդային տեսահոլովակը՝ նշելով Խաղերի գլոբալ հաղորդակցման արշավի մեկնարկը։
Տեսանյութը պատմում է սերունդների, մշակույթների և ավանդույթների միջև կապերի մասին՝ ընդգծելով այն արժեքները, որոնք շարունակում են միավորել մարդկանց սահմաններից այն կողմ։
Ներկայացնելով Ղրղզստանի բնապատկերները՝ ֆիլմը հրավիրում է ունկնդիրներին բացահայտել երկրի քոչվորական ժառանգությունը, իմանալ նրա ավանդական սպորտաձևերի մասին և հանդիպել այն մարդկանց հետ, ովքեր շարունակում են պահպանել այդ ավանդույթներն ապագա սերունդների համար։
Տեսանյութը հանդիսանալու է 2026 թվականի Համաշխարհային քոչվորական խաղերի միջազգային արշավի մաս՝ թվային հարթակներում, միջազգային լրատվամիջոցներում, պաշտոնական ներկայացումներում և ամբողջ աշխարհում գովազդային միջոցառումների ժամանակ։

Вышел официальный рекламный ролик Всемирных игр кочевников в Кыргызстане
Как сообщает агентство «Арменпресс», об этом передает кыргызское государственное информационное агентство «Кабар» со ссылкой на отдел по связям с общественностью Международного секретариата Всемирных игр кочевников. Ожидается, что в мероприятии примут участие представители более чем 95 стран, более 3000 спортивных, культурных и научных делегаций, а также более 600 аккредитованных представителей СМИ из разных стран мира.
В преддверии мероприятия секретариат выпустил официальный рекламный ролик Всемирных игр кочевников 2026 года под названием «Там, где звучит зов», ознаменовавший запуск глобальной коммуникационной кампании Игр.
Видеоролик рассказывает историю связей между поколениями, культурами и традициями, подчеркивая ценности, которые продолжают объединять людей вне зависимости от границ.
Фильм, демонстрирующий пейзажи Кыргызстана, приглашает зрителей познакомиться с кочевым наследием страны, узнать о её традиционных видах спорта и встретиться с людьми, которые продолжают сохранять эти традиции для будущих поколений.
Видеоролик станет частью международной кампании Всемирных игр кочевников 2026 года, в том числе на цифровых платформах, в международных СМИ, на официальных презентациях и рекламных мероприятиях по всему миру.