Դիաս-Կանելն ԱՄՆ-ին մեղադրել է Կուբայի դեմ անողոք պատերազմ վարելու համար
ԱՄՆ կառավարությունն անողոք պատերազմ է վարում Կուբայի դեմ, որի նպատակն է երկիրը զրկել ժողովրդի հիմնական կարիքները բավարարելու հնարավորությունից: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է կարիբյան հանրապետության նախագահ Միգել Դիաս-Կանելը:
«ԱՄՆ-ի ագրեսիան Կուբայի դեմ անընդհատ է և սաստկանում է նրանց անկարողության պատճառով՝ մեզ տեսնել պարտված։ Յուրաքանչյուր գործողություն և յուրաքանչյուր միջոց ուղղված է նրան, որ երկիրը զրկվի ժողովրդի հիմնական կարիքները բավարարելու հնարավորությունից․ հարձակումներ են իրականացվում եկամուտների աղբյուրների վրա, ֆինանսական ուղիների, վառելիքի մատակարարումների և տեխնոլոգիաների փոխանցման հասանելիության վրա», - գրել է Կուբայի ղեկավարը X հարթակում:
Նրա խոսքով՝ Միացյալ Նահանգների կառավարությունը համոզված է, որ ոչ մի երկիր չի կարող գործել և գոյատևել նման անողոք պատերազմի պայմաններում։ Դիաս-Կանելը խոստովանել է, որ տնտեսական ճնշումը «կոնկրետ և դաժան ազդեցություն» է գործում, սակայն ընդգծել է, որ Վաշինգտոնին «ապշեցնում է» այդ պայմաններում կուբացի ժողովրդի «դիմադրելու և ստեղծելու ունակությունը»:
ԱՄՆ-ն պատժամիջոցներ է սահմանել Կուբայի նկատմամբ, որոնք թիրախավորում են նավթի մատակարարումները երկիր։ Նախագահ Դոնալդ Թրամփը նաև արտակարգ դրություն է հայտարարել՝ ԱՄՆ ազգային անվտանգությանը Կուբայի կողմից ենթադրյալ սպառնալիքի պատճառով: Այս միջոցառումը սրել է կղզու վառելիքի պակասը՝ ազդելով էլեկտրաէներգիայի արտադրության, տրանսպորտի, սննդի արտադրության, առողջապահության և այլ ոլորտների վրա:

Мигель Диас-Канель обвинил США в ведении беспощадной войны против Кубы
Правительство США ведет беспощадную войну против Кубы, цель которой — лишить страну возможности удовлетворять основные потребности своего народа. Об этом, как передает “Арменпресс”, заявил президент страны Мигель Диас-Канель.
“Агрессия США против Кубы непрерывна и усиливается из-за их бессилия перед невозможностью нас победить. <...> Американское правительство уверено, что ни одна страна не сможет функционировать и выжить в условиях такой беспощадной войны. Каждое действие и каждая мера направлены на то, чтобы лишить страну возможности удовлетворять основные потребности населения посредством атак на источники доходов, доступ к финансовым механизмам, поставки топлива и передачу технологий”, — написал кубинский лидер на платформе X.
Диас-Канель признал, что экономическое давление имеет “конкретный и жестокий эффект”, но подчеркнул, что Вашингтон “удивлен способностью сопротивляться и созидать” кубинского народа в таких условиях.
Соединенные Штаты ввели санкции против Кубы, направленные на ограничение поставок нефти в страну. Президент Дональд Трамп также объявил чрезвычайное положение из-за предполагаемой угрозы, которую Куба представляет для национальной безопасности США. Эта мера усугубила дефицит топлива на острове, затронув электроэнергетику, транспорт, производство продуктов питания, здравоохранение и другие сектора.