2027 թվականի հունվարի 1-ից ՀՀ-ում օրինական ներմուծում չանցած բջջային հեռախոսները չեն աշխատի
Հայաստանում նախատեսվում է ներդնել IMEI կոդերի միասնական գրանցման և վերահսկողության համակարգ, որի միջոցով բջջային կապի ցանցում կակտիվացվեն միայն օրինական ներմուծված կամ սահմանված կարգով գրանցված հեռախոսները։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Կառավարության նիստում ընդունվեց «Էլեկտրոնային հաղորդակցության մասին» օրենքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին նախագիծը։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նիստի ընթացքում հայտարարեց, որ բջջային հեռախոսների շուկան Հայաստանում ամենամեծ ստվերային շուկաներից է, և դրա դեմ անհրաժեշտ են համակարգային ու քաղաքակիրթ լուծումներ։
«Ավարտվում է բջջային հեռախոսների սև շուկայի դարաշրջանը։ Ոչ մի հեռախոս, որի օրինական ներմուծումը չի հաստատվում, Հայաստանի Հանրապետության տարածքում չի աշխատելու»,- ասաց Փաշինյանը։
Վարչապետի խոսքով՝ կարգավորման հիմնական թիրախը բիզնեսն ու շուկան են։ Միևնույն ժամանակ, անհատների համար կսահմանվեն առանձին կարգավորումներ, որպեսզի անձնական օգտագործման նպատակով հեռախոս ներմուծելու դեպքում խնդիրներ չառաջանան։
«Անհատների դեպքում որևէ լարվածություն առաջանալու կարիք չկա։ Կլինի կարգավորում, թե անձնական օգտագործման համար մարդը ինչ հաճախականությամբ կարող է հեռախոս ներմուծել՝ տարին մե՞կ, թե՞ երկու տարին մեկ»,- նշեց վարչապետը։
Փաշինյանը տեղեկացրեց, որ նախագիծը կքննարկվի նաև ոլորտի ներկայացուցիչների և խորհրդարանի գործընկերների հետ, կլինեն լսումներ, սակայն որոշման կայացումը չի հետաձգվելու։
«2027 թվականի հունվարի 1-ից որոշումը պետք է ուժի մեջ մտնի և պետք է աշխատի»,- ընդգծեց վարչապետը։
Նախագծի հիմնավորման համաձայն՝ Հայաստանում IMEI կոդերի վերահսկողության բացակայությունը նպաստում է չմաքսազերծված, կեղծ կամ փոփոխված IMEI կոդերով բջջային հեռախոսների շրջանառությանը։ Դա հանգեցնում է հարկային կորուստների, շուկայի մրցակցության խաթարման, ինչպես նաև տեխնիկական և անվտանգային ռիսկերի աճի։
Առաջարկվող կարգավորմամբ նախատեսվում է ստեղծել IMEI կոդերի միասնական պետական համակարգ, ապահովել դրա փոխգործելիությունը մաքսային մարմինների, կապի օպերատորների և այլ պետական կառույցների տվյալների շտեմարանների հետ։ Համակարգը թույլ կտա համադրել մաքսային տվյալները, օպերատորների ակտիվացումները և միջազգային ռեգիստրները՝ թույլատրելով միայն օրինական ներմուծված կամ սահմանված կարգով գրանցված սարքերի ակտիվացումը։
Նախագծով նախատեսվում է նաև անհատների համար իրենց նոր բջջային հեռախոսի IMEI կոդն առցանց գրանցելու հնարավորություն։
Բացի այդ, բջջային հեռախոսների ներմուծման և վաճառքի բիզնես գործունեությունը հնարավոր կլինի իրականացնել միայն լիազոր մարմնին ծանուցելու պայմանով։ Ըստ նախագծի հիմնավորման՝ մինչ այժմ այդ գործունեությունն իրականացվում էր առանց հստակ կարգավորումների և սահմանափակումների։
Կառավարության գնահատմամբ՝ համակարգի ներդրումը կնպաստի ստվերային տնտեսության կրճատմանը, հարկային վարչարարության բարելավմանը, բջջային սարքերի շուկայի կարգավորմանը, սպառողների պաշտպանությանը, ինչպես նաև հեռախոսների գողության և խարդախության դեպքերի կանխմանը։

С 1 января 2027 года мобильные телефоны, которые будут ввезены в Республику Армения нелегально, работать не будут
Армения планирует ввести единую систему регистрации и контроля IMEI-кодов, через которую в мобильной сети будут активироваться только легально ввезенные или зарегистрированные телефоны.
По сообщению «Арменпресс», на заседании правительства был принят проект закона о внесении изменений и дополнений в «Закон об электронных коммуникациях».
Премьер-министр Никол Пашинян заявил на заседании, что рынок мобильных телефонов является одним из крупнейших теневых рынков в Армении, и для борьбы с ним необходимы системные и цивилизованные решения.
«Эпоха черного рынка мобильных телефонов подходит к концу. Ни один телефон, легальный ввоз которого не подтвержден, не будет работать на территории Республики Армения», — сказал Пашинян.
По словам премьер-министра, основной целью регулирования являются бизнес и рынок. При этом будут установлены отдельные правила для физических лиц, чтобы не возникало проблем при ввозе телефона для личного пользования.
«Нет необходимости создавать напряжение в отношении отдельных лиц. Будет регламентировано, как часто человек может ввозить телефон для личного пользования — раз в год или раз в два года?» — отметил премьер-министр.
Пашинян сообщил, что проект также будет обсуждаться с представителями отрасли и коллегами по парламенту, будут слушания, но решение откладываться не будет.
«Решение должно вступить в силу и начать действовать с 1 января 2027 года», — подчеркнул премьер-министр.
Согласно обоснованию проекта, отсутствие контроля над IMEI-кодами в Армении способствует обороту мобильных телефонов с нетаможенными, поддельными или модифицированными IMEI-кодами. Это приводит к налоговым потерям, нарушению рыночной конкуренции, а также к увеличению технических и рисков безопасности.
Предложенный регламент предусматривает создание единой государственной системы IMEI-кодов, обеспечивающей ее совместимость с базами данных таможенных органов, операторов связи и других государственных структур. Система позволит сравнивать таможенные данные, активации операторов и международные регистры, позволяя активировать только легально импортированные или в установленном порядке зарегистрированные устройства.
Проект также предусматривает возможность онлайн-регистрации IMEI-кода нового мобильного телефона для физических лиц.
Кроме того, осуществление коммерческой деятельности по импорту и продаже мобильных телефонов будет возможно только после уведомления уполномоченного органа. Согласно обоснованию проекта, до настоящего времени эта деятельность осуществлялась без четких правил и ограничений.
По оценке правительства, внедрение системы будет способствовать сокращению теневой экономики, улучшению налогового администрирования, регулированию рынка мобильных устройств, защите потребителей, а также предотвращению краж телефонов и мошенничества.