2027 թվականի հունվարի 1-ից ՀՀ-ում օրինական ներմուծում չանցած բջջային հեռախոսները չեն աշխատի
Հայաստանում նախատեսվում է ներդնել IMEI կոդերի միասնական գրանցման և վերահսկողության համակարգ, որի միջոցով բջջային կապի ցանցում կակտիվացվեն միայն օրինական ներմուծված կամ սահմանված կարգով գրանցված հեռախոսները։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Կառավարության նիստում ընդունվեց «Էլեկտրոնային հաղորդակցության մասին» օրենքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին նախագիծը։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նիստի ընթացքում հայտարարեց, որ բջջային հեռախոսների շուկան Հայաստանում ամենամեծ ստվերային շուկաներից է, և դրա դեմ անհրաժեշտ են համակարգային ու քաղաքակիրթ լուծումներ։
«Ավարտվում է բջջային հեռախոսների սև շուկայի դարաշրջանը։ Ոչ մի հեռախոս, որի օրինական ներմուծումը չի հաստատվում, Հայաստանի Հանրապետության տարածքում չի աշխատելու»,- ասաց Փաշինյանը։
Վարչապետի խոսքով՝ կարգավորման հիմնական թիրախը բիզնեսն ու շուկան են։ Միևնույն ժամանակ, անհատների համար կսահմանվեն առանձին կարգավորումներ, որպեսզի անձնական օգտագործման նպատակով հեռախոս ներմուծելու դեպքում խնդիրներ չառաջանան։
«Անհատների դեպքում որևէ լարվածություն առաջանալու կարիք չկա։ Կլինի կարգավորում, թե անձնական օգտագործման համար մարդը ինչ հաճախականությամբ կարող է հեռախոս ներմուծել՝ տարին մե՞կ, թե՞ երկու տարին մեկ»,- նշեց վարչապետը։
Փաշինյանը տեղեկացրեց, որ նախագիծը կքննարկվի նաև ոլորտի ներկայացուցիչների և խորհրդարանի գործընկերների հետ, կլինեն լսումներ, սակայն որոշման կայացումը չի հետաձգվելու։
«2027 թվականի հունվարի 1-ից որոշումը պետք է ուժի մեջ մտնի և պետք է աշխատի»,- ընդգծեց վարչապետը։
Նախագծի հիմնավորման համաձայն՝ Հայաստանում IMEI կոդերի վերահսկողության բացակայությունը նպաստում է չմաքսազերծված, կեղծ կամ փոփոխված IMEI կոդերով բջջային հեռախոսների շրջանառությանը։ Դա հանգեցնում է հարկային կորուստների, շուկայի մրցակցության խաթարման, ինչպես նաև տեխնիկական և անվտանգային ռիսկերի աճի։
Առաջարկվող կարգավորմամբ նախատեսվում է ստեղծել IMEI կոդերի միասնական պետական համակարգ, ապահովել դրա փոխգործելիությունը մաքսային մարմինների, կապի օպերատորների և այլ պետական կառույցների տվյալների շտեմարանների հետ։ Համակարգը թույլ կտա համադրել մաքսային տվյալները, օպերատորների ակտիվացումները և միջազգային ռեգիստրները՝ թույլատրելով միայն օրինական ներմուծված կամ սահմանված կարգով գրանցված սարքերի ակտիվացումը։
Նախագծով նախատեսվում է նաև անհատների համար իրենց նոր բջջային հեռախոսի IMEI կոդն առցանց գրանցելու հնարավորություն։
Բացի այդ, բջջային հեռախոսների ներմուծման և վաճառքի բիզնես գործունեությունը հնարավոր կլինի իրականացնել միայն լիազոր մարմնին ծանուցելու պայմանով։ Ըստ նախագծի հիմնավորման՝ մինչ այժմ այդ գործունեությունն իրականացվում էր առանց հստակ կարգավորումների և սահմանափակումների։
Կառավարության գնահատմամբ՝ համակարգի ներդրումը կնպաստի ստվերային տնտեսության կրճատմանը, հարկային վարչարարության բարելավմանը, բջջային սարքերի շուկայի կարգավորմանը, սպառողների պաշտպանությանը, ինչպես նաև հեռախոսների գողության և խարդախության դեպքերի կանխմանը։

Armenia to launch crackdown on mobile phone black market
Armenia is set to introduce a nationwide IMEI code registration and monitoring system aimed at regulating the mobile phone market and curbing the circulation of illegally imported devices, with Prime Minister Pashinyan announcing the “end of the black market era” for mobile phones.
The Cabinet approved a bill on amendments and additions to the Law on Electronic Communications, envisaging a unified IMEI code registration and monitoring system, under which only legally imported or properly registered mobile phones will be activated on mobile networks.
Prime Minister Nikol Pashinyan said at the Cabinet meeting that the mobile phone market in Armenia is one of the largest shadow markets and that systemic and civilized solutions are needed to address it.
“The era of the black market for mobile phones is coming to an end. No phone whose legal import is not confirmed will be allowed to operate in the territory of the Republic of Armenia,” Pashinyan said.
According to the Prime Minister, the main target of the regulation is the business sector and the market. At the same time, separate rules will be established for individuals to ensure that no issues arise when importing phones for personal use.
“There is no need for any tension for individuals. There will be regulations on how often a person can import a phone for personal use—once a year or once every two years,” the Prime Minister noted.
Pashinyan said the draft will also be discussed with industry representatives and parliamentary partners, and hearings will be held, but the decision will not be delayed.
“The decision must enter into force on January 1, 2027, and it must work,” he stressed.
According to the government, the lack of IMEI code control in Armenia contributes to the circulation of undeclared, counterfeit, or altered IMEI mobile phones. This leads to tax losses, disruption of market competition, as well as increased technical and security risks.
The proposed regulation envisages the creation of a unified state IMEI system and its interoperability with databases of customs authorities, telecom operators, and other government bodies. The system will allow cross-checking of customs data, operator activations, and international registries, permitting activation only of legally imported or properly registered devices.
The draft also provides individuals with the opportunity to register the IMEI code of their new mobile phones online.
In addition, importing and selling mobile phones as a business activity will only be allowed upon notification of the authorized body. According to the government, this activity has so far been carried out without clear regulations and restrictions.
The government believes that the introduction of the system will help reduce the shadow economy, improve tax administration, regulate the mobile device market, protect consumers, and prevent phone theft and fraud.