Գերիների, պատանդների և անհայտ կորած անձանց հարցերով միջգերատեսչական հանձնաժողովը հերթական նիստն է անցկացրել
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության տնօրեն Անդրանիկ Սիմոնյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել Գերիների, պատանդների և անհայտ կորած (գտնվելու վայրը անհայտ) անձանց հարցերով զբաղվող միջգերատեսչական հանձնաժողովի հերթական նիստը։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել Ազգային անվտանգության ծառայությունը։
Հանձնաժողովի նախագահ՝ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության տնօրեն Անդրանիկ Սիմոնյանը բացման խոսքում ներկայացրել է նախորդ նիստի ընթացքում արձանագրված հիմնական խնդիրների և դրանց լուծման ուղղությամբ իրականացված հանձնարարականների կատարման ընթացքը։
Անդրադարձ է կատարվել 2026 թվականի մայիսի 1-ից ուժի մեջ մտած «Ռազմական գործողությունների հետևանքով ստեղծված պայմաններում և հանգամանքներում անհայտ կորած անձանց մասին» ՀՀ օրենքի իրավակարգավորումներին՝ ընդգծելով դրանց կարևորությունը անհայտ կորած անձանց հարցերի համակարգային կարգավորման տեսանկյունից, ինչպես նաև օրենքի կիրարկմանն ուղղված կազմակերպչական միջոցառումներին։ Նիստի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել տարբեր պետական մարմինների և շահագրգիռ կառույցների միջև աշխատանքների համակարգման հետ կապված հարցերին: Քննարկումների արդյունքում տրվել են համապատասխան հանձնարարականներ, սահմանվել են հետագա աշխատանքների կազմակերպման հիմնական ուղղությունները։

Состоялось очередное заседание Межведомственной комиссии по вопросам пленных, заложников и пропавших без вести лиц
Под председательством директора Службы национальной безопасности Армении
Андраника Симоняна состоялось очередное заседание Межведомственной комиссии по вопросам пленных, заложников и пропавших без вести (местонахождение неизвестно) лиц.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе СНБ, председатель Комиссии, директор СНБ Симонян во вступительном слове представил ход выполнения поручений по решению основных проблем, зафиксированных в ходе предыдущего заседания.
Были затронуты правовые регулирования закона Республики Армения «О лицах, пропавших без вести в условиях и обстоятельствах, возникших в результате военных действий», вступившего в силу с 1 мая 2026 года. Была подчеркнута их важности с точки зрения системного урегулирования вопросов пропавших без вести лиц, а также организационные мероприятия, направленные на применение закона.
Были затронуты вопросы, связанные с координацией работ между различными государственными органами и заинтересованными структурами. По результатам обсуждений были даны соответствующие поручения, определены основные направления организации дальнейших работ.