ԱՄՆ-ն Կուբային կոչ է արել զերծ մնալ Գուանտանամոյի բազային հարվածելու նպատակով զենք հայթհայթելու փորձերից
Կուբան չպետք է փորձի ձեռք բերել այնպիսի զենք, որով կկարողանա հասանելիության շառավղում պահել Գուանտանամոյի ամերիկյան բազան կամ Միացյալ Նահանգների տարածքը։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտարարել է ԱՄՆ պաշտպանության նախարար Փիթ Հեգսեթը։
«Ռազմական գերատեսչությունում մեր խնդիրն է պատրաստ լինել ցանկացած որոշումների, որոնք մեր գերագույն գլխավոր հրամանատարը կընդունի ամերիկյան ժողովրդին պաշտպանելու համար։ Կուբայի կառավարությունն անխոհեմություն կդրսևորի՝ փորձելով ձեռք բերել կամ հասանելիություն ստանալ սպառազինության, որը կարող է հասնել այս բազային կամ ԱՄՆ տարածքին»,- հայտարարել է Գուանտանամոյի բազա այցելած Հեգսեթը՝ հավելելով, որ այդ դեպքում պաշտոնական Հավանան կհրահրի հակամարտություն, որին ունակ չէ դիմանալ։
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը նախկինում բազմիցս հավաստիացրել է, որ Կուբայի կառավարությունն ու տնտեսությունը մոտ են փլուզմանը՝ Միացյալ Նահանգների ճնշման ներքո Վենեսուելայից նավթի մատակարարման դադարեցումից հետո։ Փետրվարի 27-ին Սպիտակ տան ղեկավարը հայտարարել էր, որ ԱՄՆ-ն կարող է «բարեկամական վերահսկողություն հաստատել Կուբայի նկատմամբ»:
Politico թերթը մայիսի 18-ին հաղորդել էր, որ ամերիկյան կառավարությունը գնալով ավելի է հակվում Կուբայի նկատմամբ ռազմական ուժի կիրառմանը:

США призвали Кубу не пытаться получить оружие для ударов по базе в Гуантанамо
Кубе не следует пытаться получить оружие, способное достичь американской базы в Гуантанамо или территории Соединенных Штатов. Как передает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, об этом заявил военный министр США Пит Хегсет.
"Наша задача в военном ведомстве - быть готовыми к любым решениям, которые примет наш верховный главнокомандующий для защиты американского народа. Правительству Кубы было бы неразумно пытаться приобрести или получить доступ к вооружениям, способным достичь этой базы или территории США", - сказал глава Пентагона по прибытии на американскую базу в Гуантанамо.
По словам Хегсета, в таком случае Гавана "спровоцировала бы конфронтацию, которой не только не хочет, но и не смогла бы выдержать".
Ранее Трамп неоднократно утверждал, что правительство и экономика Кубы близки к падению после прекращения поставок в островное государство нефти из Венесуэлы под давлением со стороны США. 27 февраля глава Белого дома заявил, что Соединенные Штаты могут "по-дружески установить контроль над Кубой". Газета Politico сообщила 18 мая, что американское правительство все больше склоняется к применению военной силы в отношении Кубы.